W społeczeństwie panuje pogląd, że im coś jest droższe tym lepsze. Dlatego też gracze, skłonni są zapłacić krocie za produkty znanych i sprawdzonych marek. Czy rzeczywiście jest tak, że za taniochę dostaniemy jedynie bezwartościowe gnioty? NTT System wypuszczając swoją myszkę HIRO Spider, udowadnia, że niekoniecznie.
Ładna pajęczynka
Pierwszym co nam się rzuca w oczy jest oczywiście wygląd. W tym wypadku mamy do czynienia z dużą myszką o symetrycznej budowie. Trzeba nadmienić, że jest w dodatku ergonomiczna i przystosowana do używania nie tylko prawą ręką, ale też i lewą. Choć Ci drudzy mogliby odczuć dyskomfort spowodowany umiejscowieniem dodatkowych przecisków. Warto nadmienić, że Spider wypełnia całą dłoń, więc powinien zadowolić fanów dużych myszek. Czarna powierzchnia urządzenia jest „popękana” robiąc miejsce w „rysach” dla świateł RGB. Tworzy to wrażenie kolorowej pajęczyny opatulającej całość, stąd też wzięła się nazwa gryzonia. Spider posiada sześć przycisków, oprócz standardowego lewego, prawego i scrolla, dostajemy także jeden, odpowiedzialny za zmianę DPI oraz dwa w pełni konfigurowalne. Te ostatnie znajdują się blisko pozycji kciuka. Sam kształt sprawia wrażenie aerodynamiczności. Przewód jest chroniony przez oplot tekstylny, wtyczka USB również wygląda na wytrzymałą. Długość kabla wynosi 1,5 metra.
Co w swej pajęczynie skrywa?
HIRO Spider został wyposażony w optyczny sensor Avago 3050, który jest najbardziej precyzyjny przy ustawieniach DPI do wartości 1000 jednostek. Choć sama mysz oferuje możliwość zwiększenia dots per inch nawet do 7000. Urządzenie posiada wysoki lift of distance bo aż 3 płyty CD. Spider nie nadaje się do użytku na szklanych powierzchniach. Mysz zachowuje się na nich jakby nie czytała podłoża lub znajdowało się ono zbyt daleko, tworząc przy tym przerywany ruch kursora.
Software
HIRO Spider otrzymał indywidualne wsparcie w postaci własnego oprogramowania. Daje nam to możliwość dokładniejszej personalizacji urządzenia. Software można pobrać z oficjalnej strony NTT System. W HIRO_SPIDER Gaming Mouse Center możemy wybrać funkcję dla każdego z przycisków(oprócz lewego) i zmienić ustawienia Polling Rate. To wpływa na częstotliwość raportowania i w tym przypadku mamy do wyboru między 125, 250, 500 oraz 1000 hz. Personalizacji podlegają także cztery tryby ustawień DPI, między którymi będziemy mogli szybko przełączać nawet w rozgrywce, dzięki odpowiedzialnemu za to przyciskowi na myszy. Istnieje możliwość przypisania do każdego z nich wartości od 250 do 4000 jednostek. Do 4000? W takim razie dlaczego producenci podają, że do 7000? Do każdego trybu możemy przyporządkować indywidualny kolor lub wybrać z ogólnych ustawień zmiany barw, których w programie jest aż trzy. Pierwszym z nich jest standard, oferujący stałe oświetlenie. Respiration to tryb pulsacyjnym, umożliwiającym na zmianę częstotliwości pojawiania się kolorów. Ostatnią z nich jest funkcja Neon, która oferuje płynne przełączanie między barwami. Ja osobiście ustawiłem oświetlenie Spidera za pomocą programu SteelSeries Engine, gdyż umożliwiło mi to zsynchronizowanie ustawień RGB myszki z moją klawiaturą.
Najważniejsze dla graczy
Wygląd to jedno, specyfikacja to drugie, lecz prawdziwych graczy najbardziej obchodzi to, jak sprzęt sprawdza się w boju. HIRO Spider jest świetną myszką do gier FPS typu Counter Strike: Global Offensive. Możliwość zmniejszenia częstotliwości raportowania do 125 lub 250 hz doceni spora rzesza graczy, gdyż przekłada się to na nieco większą predykcję, która jest przez wielu pożądana. Choć użytkownikom lubującym się w niskich ustawieniach czułości może przeszkadzać wysoka wartość LOD. Myszka nie sprawdziła się w Kingdom Come: Deliverance. Często gra nie czytała kliknięcia lewego przycisku, przez co niejednokrotnie straciłem całą sekwencję uderzeniową. Problem w tej produkcji nie wystąpił przy żadnej innej myszce.
Warto hodować pajęczaka?
Przy ocenie należy pamiętać o wyjątkowo niskiej cenie urządzenia jak na sprzęt gamingowy. W tym wypadku za 100 zł możemy dostać ładną i jakościową myszkę bez wydawania kroci. Mocną stroną Spidera są zdecydowanie walory estetyczne, osiągnięte za pomocą kształtu urządzenia oraz jego oświetleniem. Do tego dochodzi całkiem przyzwoity sensor Avago 3050 oraz pomocny software. Jednak czy może to zrekompensować wysoki lift of distance i nieodbieranie sygnału z myszki przez grę? Moim zdaniem NTT System skupiło się na tym, by przyciągnąć klientów genialnym designem, a specyfikacja była u nich na drugim planie. Mimo to, udało im się stworzyć myszkę prezentującą jakość ponad cenę.
Specyfikacja
Sensor: optyczny Avago 3050
Częstotliwość próbkowania: 5300 fps
Częstotliwość raportowania: 125-250-500-1000 Hz
Rozdzielczość: 250-7000 DPI
Masa: 120 g
Wymiary: 127,5 x 71,6 x 40,6 mm
Długość kabla: 1,5 m
Cena: Od 95 zł