Jak fantastyka „długa i szeroka”, tak wszędzie w niej pojawia się motyw magii. Jest magia natury, czarna magia, magia bojowa, magia użytkowa i mnóstwo innych jej typów. Nasi redaktorzy mają swoje ulubione zaklęcia, które znajdziecie w grach, filmach, serialach i książkach – poniżej możecie przeczytać ich typy!
Zaklęcie zmniejszająco-zwiększające (Harry Potter)
Zaklęcie zmniejszająco – zwiększające, czy jak ktoś woli, Capacious extremis (dla przypomnienia był to czar, który Hermiona rzuciła na swoją torebkę lub Newton Skamander na walizkę z magicznymi zwierzętami). Dlaczego padło właśnie na to konkretne? Cóż często patrzę na swoje książki, które walają się po pokoju, gdyż nie mieszczą się już na regałach lub na szafę (typowy kobiecy problem – ubrań dużo, a ubrać się nie ma w co) i zastanawiam się jakim cudem to jeszcze nie wybuchło… Pomyślałam sobie, że takie zaklęcie byłoby dla mnie idealne. Jedna mała, zaczarowana walizka, a tam… raj. Cokolwiek tylko dusza zapragnie. Własny zakątek ukryty w niepozornym przedmiocie. Ach… Rozmarzyłam się. Bardzo praktyczne i zaoszczędzające miejsce zaklęcie! Uwielbiam!
Patrycja Jankowska
Zaklęcie na przeniesienie się w przyszłość (serial Czarodziejki)
Hear these words, here the rhyme
We send to you this burning sign
Then our future selves we’ll find
In another place and time.
Usłysz te słowa, usłysz ten rym
Odbierz znak wraz z ogniem tym
Odnajdźmy się w przyszłej masie
W innym miejscu i czasie.
I BUM! Witamy w przyszłości! Oby tylko nie polowali tam na czarownice, bo długo nie pociągniemy. Ale kto nie chciałby wiedzieć, co go czeka za kilkanaście lat? Jaka wspaniała kariera, albo wręcz przeciwnie: robienie za kurę domową. Czy świat nadal istnieje, albo (w końcu!) nastała apokalipsa zombie? Przecież zawsze można wrócić do swoich czasów i zmienić przyszłość, jeżeli ta nie napawa nas optymizmem. Ale z drugiej strony, czy na pewno chcemy to wiedzieć? Jeżeli są tutaj jacyś śmiałkowie, to proszę bardzo! Wystarczy wypowiedzieć odpowiednie słowa i urządzić sobie swoisty Powrót do przyszłości. Tylko nie bierzcie ze sobą Dr Emmetta Browna, bo to może różnie się skończyć.
Agnieszka Michalska
Ogień zwalczaj ogniem
Co myślicie, gdy ktoś wspomina o podstawowym zaklęciu ofensywnym? Idę w zakład, że pierwsze co przyjdzie wam do głowy, to poczciwa kula ognia! W bojowym arsenale każdego maga jest to jeden z pierwszych wyborów, gdy oponent prosi się o unicestwienie. Trzeba podpalić ognisko? Nie ma problemu, malutka kuleczka załatwi sprawę. Wróg dybie na któregoś z twych towarzyszy? Uderzenie żywego ognia powinno nauczyć go właściwego zachowania. Cała drużyna rzuciła się w waszą stronę? Nie ma problemu, olbrzymia kula przy uderzeniu rozpryśnie się na spory obszar ostatecznie spopielając niebezpieczeństwo. Uniwersalne, niebezpieczne, skuteczne. Czego chcieć więcej? Poza tym, kłębiące się tuż nad dłonią płomienie sprawią, że nawet najbardziej chuderlawy osobnik będzie wyglądał naprawdę epicko!
Artur Niedoba
Czary z Diablo III
W Diablo III można znaleźć kilka interesujących zaklęć, do których należy między innymi Meteoryt zsyłany z nieba wprost na zastępy wrogów. W połączeniu z odpowiednim zestawem oraz z wzmocniony różnymi właściwościami sieje śmierć i pożogę. Ponadto wykorzystując różne „Runy” można wpływać na efekty, jak i wygląd zaklęcia. Deszcz Meteorytów czy Kometa są dostępne zgodnie z preferencjami. Swą niszczycielską siłę ma także inne zaklęcie stosowane przez Czarownicę, a przede wszystkie jest równie widowiskowe. Hordy potworów zmierzają w stronę postaci, która nagle tworzy w ich pobliżu Czarną Dziurę wsysającą i nagle eksplodującą. Piękniejszym widokiem jest tylko Eva Green.
Szaman w swym zestawie umiejętności posiada coś, co potrafi przerazić. Nefalem przyzywa masę piranii, znajdujących się w sadzawce, nadciągających w ogromnej fali lub (o zgrozo!) przemierzających krainę w tornado (sharknado 2.0!). Jeśli coś może być bardziej widowiskowe, to ja nie wiem co.
Artur Sobala
Każdy łowca ma swój znak
Jako fan wszelkich łuczników, łowców i tropicieli, trudno się dziwić, że jednym z moich ulubionych czarów jest Hunter’s Mark. Można się z nim spotkać chociażby w World of Warcraft, Hearthstone, Guild Wars czy Dungeons and Dragons. Wszędzie jego efekt jest podobny. Dzięki wprawnemu oku, myśliwy nakłada na swą ofiarę niewidoczny dla nikogo innego znak. Od tej pory wybrany wróg jest dla naszego „snajpera” łatwiejszym celem. Otrzymuje większe obrażenia i praktycznie nie ma jak się ukryć. Choćby nawet uciekał i przybierał inne formy, znak i tak wskaże łowcy jego ofiarę. Bójcie się więc wrogowie łuczników.
Kontrola umysłu, czyli jak zdenerwować przeciwnika (Heartstone)
Choć umysły przeciwnika można kontrolować dzięki czarom w wielu grach czy filmach, to ja najbardziej lubię ten z Hearthstone, który w swej talii posiada kapłan. Choć rzucenie go kosztuje nas aż 10 kryształów many, to nie tylko może nam pomóc w ocaleniu siebie, ale do tego możemy mocno wkurzyć gracza po drugiej stronie ekranu. Na czym on polega? To proste. Wybieramy stronnika, którego nasz przeciwnik ma już na stole, rzucamy czar i ów stronnik już jest w naszej drużynie i przyczyni się do naszej wygranej. Przy okazji możemy w ten sposób zrujnować taktykę naszego rywala. Najgorszym problemem jest jednak to, że czasem to drugi gracz użyje tego czaru przeciwko nam i wtedy do śmiechu już nam nie będzie…
Piotr Markiewicz
The Elder Scrolls V: Skyrim
Zdecydowanie potęga drogi głosu z The Elder Scrolls V: Skyrim. Jest to naturalna magia dla smoków, które rodzą się z tą umiejętnością i stanowi element ich języka. Inne rasy rozumne mogą się jej nauczyć, lecz wymaga wielu lat kontemplacji i praktyki. Pochłania ona siłę życiową użytkownika, więc po każdym użyciu trzeba odpocząć. Krzyk jest również naturalny dla Dovakiina — śmiertelnika w którym płynie smocza krew. By poznawać dane zaklęcie, użytkownik musi znać odpowiednie słowo i poczuć jego brzemię. Następnie krzykiem wyzwala jego działanie. Rodzaje krzyków są różne -działające na naszych przeciwników jak np. podpalenie, ale też takie, które dają nam kontrolę nad pogodą lub przyzywają na pomoc sojuszników. Ich siła jest zależna od ilości poznanych słów do danego czaru, a te składają się maksymalnie z trzech. Wyryte są na starożytnych tablicach, które zostały stworzone przez smoczy ród i zostały ukryte w zaśnieżonych regionach Skyrim.
Mateusz Zelek
Spowolnienie (Heroes of Might and Magic)
Kategoria Magii Ziemi w legendarnej grze Heroes Might and Magic III była mi najbliższa. Może przez zamiłowanie do natury? Może dlatego, że zawarte w niej rozwiązania wydają się najprostsze i przy tym bardzo skuteczne? Nie wiem, w każdym razie, najchętniej eksplorowałam właśnie ten obszar czarów. Do moich ulubionych zdecydowanie należy Spowolnienie, które, jak sama nazwa wskazuje, zmniejsza szybkość poruszania się wrogich jednostek, a co za tym idzie ich zasięg rażenia. Co prawda, podobna strategia może nieco wydłużyć rozgrywkę, ale nie do takiego stopnia, żeby stała się nieprzyjemna.
Wewnętrzny żar (Heartstone)
Jest to zaklęcie z karcianki od Blizzarda o wdzięcznej nazwie Hearthstone. Efekt, jaki wywołuje zagranie karty na stół to zrównanie zdrowia z atakiem wybranej postaci. Nie zliczę, ile razy takie zagranie umożliwiło mi zwycięstwo. Dużą zaletą tego czaru jest to, że może posłużyć w dwojaki sposób: sprawić, że nasza jednostka o kiepskich statystykach zostanie ulepszona lub spłatać psikusa przeciwnikowi osłabiając jego miniona. Niski koszt i duży potencjał, to jest to, co lubię! Mikstura Smoczego Ognia (Heartstone). Kto chociaż raz zagrał w Heartstone, ten na pewno dobrze wie, która mikstura klasowa Kapłana jest jednym z najsilniejszych zaklęć. Między innymi, to właśnie przez ten czar polubiłam talie zbudowane na potędze smoków. Robi głośne i widowiskowe łubudu, czyszcząc stół przeciwnika, jednocześnie oszczędzając wszystkie drakonidy. Dzięki podobnym zagraniom udało mi się dotrzeć do, całkiem wysokiej, jak na tak mało czasu poświęconego graniu, rangi.
Aleksandra Woźniak
Zaklęcia żywiołów z Divinity: Grzech Pierworodny
W ogromie uniwersów pełnych magii trudno wyłonić jeden czar, czy też ich grupę, który byłby najlepszym czy też moim ulubionym. Dlatego kierowałam się inną kategorią – zaklęć, które zapadły mi w pamięć. Padło na sztuki czarodziejskie z gry komputerowej Divinity: Grzech Pierworodny.
We wspomnianym cRPG, grając magiem, dostajemy do dyspozycji cztery szkoły czarodziejskie powiązane z żywiołami – ziemią, powietrzem, wodą i ogniem. Władanie wszystkimi elementami daje potężne możliwości kontrolowania pogody i otoczenia. Za gorąco – zróbmy sobie deszcz na ochłodę. Za zimno – kula ognia rozgrzeje atmosferę. Horda nieumarłych za oknem – sprowadźmy burzę z piorunami. Uwielbiam to, jak ogromny potencjał dają pozornie zwyczajne zaklęcia – oddziałując na siebie nawzajem oraz na otoczenie, w którym zostają użyte. A przy okazji są bardzo uniwersalne – przydatne w każdej rzeczywistej i fantastyczne sytuacji. Zapewne dlatego pierwsze przychodzą mi na myśl, kiedy myślę o czarach.
Ewa Zielińska
Priori incantatem (Harry Potter)
Niezwykle ciekawe zaklęcie, które pozwalało no na zobaczenie ostatniego rzucanego przez daną różdżkę zaklęcia. Pewnie wiele osób zastanawia się nad jego przydatnością, okazuje się jednak, że ma bardzo ważne zastosowanie w śledztwach – jeśli szybko teleportować się (a magowie to przecież zazwyczaj mogą) na miejsce zbrodni, to można znaleźć podejrzanego i sprawdzić, czy to on rzucił dane zaklęcie. Wystarczy sobie przypomnieć jak to było, gdy na Mistrzostwach Świata w Quiddichu pojawił się Mroczny Znak – szybka interwencja urzędników Ministerstwa Magii pozwoliła ogłuszyć sprawcę i upewnić się, że zaklęcie zostało rzucone za pomocą ukradzionej przez niego różdżki. Jasne, większą wartość śledczą miałoby, gdyby za jego pomocą udałoby się odkryć więcej ostatnio rzucanych czarów. Jak uczy nas świat Harry’ego Pottera, coś takiego możliwe jest jedynie, gdy różdżki mają taki sam rdzeń, a ich właściciele zmuszają je do walki przeciwko sobie – wtedy, jeśli odpowiednio długo poczekać, można zobaczyć efekty wszystkich zaklęć.
Imperio (Harry Potter)
Jedno z Zaklęć Niewybaczalnych, za które ląduje się w Azkabanie – więzieniu dla czarodziejów, strzeżonym przez dementory. Nic dziwnego, skoro jego istotą jest odebranie komuś wolnej woli i przejęcie całkowitej kontroli nad umysłem przeciwnika – można go wtedy zmusić nawet do samobójstwa. Przezwyciężyć efekt czaru jest tym łatwiej, im dłużej przebywa się pod jego mocą, nie zawsze jest jednak aż tyle czasu, a jedynie nieliczni mają tak silną wolę, by przeciwstawić mu się niemal natychmiast. Zaklęcie moralnie naganne, trudno wyobrazić sobie sytuację, w której etycznie jego rzucenie byłoby wytłumaczone okolicznościami. Trzeba jednak przyznać, że jego moc kusi – wysłanie kogoś do sklepu po dostawę słodyczy wcale nie wydaje się tak wielkim przestępstwem. Czasem też kusi, gdy współlokator na prośbę o wyrzucenie śmieci odpowiada irytującym: „Zaraz!” – takie zaklęcie zapobiegłoby wielu kłótniom, sprzeczkom i cichym dniom. Siup!, rzucasz czar, ktoś wynosi śmieci, myje gary i jeszcze robi to bez marudzenia… tyle wygrać!
Martyna Halbiniak
Octavo (Świat Dysku)
Gdyby Stwórca stosował do wykreowania świata magię, użyte przez niego czary musiałyby znaleźć się w naszym zestawieniu. Oczywiście taka potężna moc niesie ze sobą równie wiele możliwości, co zagrożeń. Dlatego zapobiegliwi magowie Niewidocznego Uniwersytetu złapali i zamknęli w jednej księdze wszystkie zaklęcia użyte przy stworzeniu Świata Dysku.
Każdy zaznajomiony ze spuścizną Terry’ego Pratchetta wie, że jedno z tych zaklęć wyrwało się z niewoli i zamieszkało w głowie najbardziej nieudolnego maga w dziejach. O dziwo nie zyskał na tym układzie zbyt wiele. Wprawdzie od momentu „przeprowadzki” potężna moc chroni go przed śmiercią, ale Octavo wygoniło z głowy Rincewinda wszystkie inne zaklęcia, czyniąc go prawdziwym magicznym antytalentem…
Michał Ostiak
Voodoo i Hoodoo doktora Faciliera
Dobra, może zamienianie lokaja w księcia, a księcia w żabę to nie jest najpotężniejsza magia świata, ale za to jak się prezentuje! Facilier tańczy i śpiewa w towarzystwie demonicznych haitańskich masek oraz własnego upiornego cienia, a wokół niego rozbłyskują neonowe barwy – za styl 10 punktów na 10. W dodatku towarzysząca rzucaniu zaklęcia piosenka Przyjaciele z zaświatów należy do mojej prywatnej czołówki utworów wykonywanych przez animowanych złoli.
Damian Lesicki
Piertotum Locomotor (Harry Potter)
Co to była za sekwencja! I robiła wielkie wrażenie już od pojedynku w sali głównej, gdzie profesor McGonagall spuściła (zasłużone IMHO) bęcki Snape’owi. Potem kamienne posągi ciężko stąpające po starożytnej szkolnej posadzce i błoniach, i McGonagall wzywająca ich do obrony podniesionym i twardym głosem. A potem jeszcze jej mina zadowolonej z siebie małej dziewczynki, kiedy powiedziała, że zawsze chciała to zrobić. Cóż, pani profesor, okoliczności dosyć przerażające, ale rozumiem… kto by nie chciał obudzić do życia zastępu kamiennych rycerzy, którzy będą na twoje zawołanie bronić słabszych?
Karolina Małas
Pech (Talisman)
Zaklęcie Pech niejednokrotnie może odwrócić przebieg rozgrywki w Talismanie. Możemy czuć się bezpiecznie, kiedy sami je wylosujemy -czekając na właściwy moment, aby wykorzystać naszą przewagę. Zaklęcie modyfikuje rzut kością jak gdyby wypadło na kostce jedno oczko. Pełni władzy bacznie obserwujemy ruchy innych graczy i układamy strategie… Najbardziej złowieszcza kombinacja powstaje z użycia jednocześnie zaklęcia Pech i Przypadek. Kto powinien nagle i boleśnie stracić cały swój majątek w tym rzadkie przedmioty, przyjaciół i na trzy tury zamienić się w żabę? To zależy tylko od Ciebie, wykorzystaj swoją moc jak najlepiej! Jeżeli jednak inny gracz planuje użyć tego na tobie… Cóż, masz „Pecha”.
Paulina Czajka
Accio (Harry Potter)
Nie ma lepszego zaklęcia niż Accio z książek o Harrym Potterze, i cytując klasyka, don’t fight me on this. Leżysz na kanapie i chce Ci się herbaty, ale trzeba by wyjść spod kołdry, bo kubek stoi na stole? Accio i po kłopocie. Od godziny szukasz ulubionej koszulki, wiesz doskonale, że jest gdzieś w mieszkaniu, ale jak na złość nie możesz jej znaleźć? Accio! Ileż milionów problemów można rozwiązać w ten sposób. O ileż mniej spóźniałabym się na wszelkie spotkania, bo po prostu mogłabym znaleźć swoje rzeczy w kilka sekund! Poza tym każdy z nas jest w środku trochę leniuszkiem i ciepłą kluchą. Jeśli ktoś twierdzi, że w całej sadze o Harrym jest jakiekolwiek lepsze zaklęcie to po prostu kłamie.
Anna Minge
Zaklęcia w Magikach
Różdżki? Przeżytek! Teraz liczą się inne formy przywoływania magii. Wystarczy odpowiednia inkantacja oraz odpowiednie ruchy dłoni. W serialu Magicy czarowanie wcale nie wydaje się takie proste – potrzeba sporej liczby praktyki i nauczenia się dość skomplikowanych ruchów dłońmi. Ale sami przyznajcie, czy nie wygląda to zjawiskowo? Zwykłe machnięcie różdżką to nic w porównaniu ze skomplikowaniem rzucania zaklęć w Magikach. To wyższa szkoła magii… Niemniej wygląda to o wiele lepiej niż, kiedy mamroczemy zaklęcie pod nosem czy wymachujemy długim patykiem.
Monika Doerre
Zaklęcie sprzątania (serial Przygody Merlina)
Jest taka scena w Przygodach Merlina, kiedy Merlin zajmuje się czytaniem, a wszystko wokół niego się układa, sprząta, przestawia, trafia na odpowiednie miejsca. Przydałoby się to chyba każdemu, po kim mama już nie sprząta, a kto jest śmierdzącym leniem i sterta ciuchów, książek i pustych papierków po ciasteczkach narasta wokół niego. Sprzątanie jest do kitu, żądam zaklęcia!
Impervius (Harry Potter)
Harry Potter jest dość popularną pozycją w tej topce, bowiem jest to jedno z najbardziej znanych dzieł fantastycznych, no i w sumie, czy może być bardziej odpowiednia książka do zestawienia o zaklęciach niż ta, gdzie są czarodzieje? Impervius, może niektórzy z was pamiętają, było czarem, który rzuciła Hermiona na Harry’ego podczas meczu quidditcha w deszczową pogodę. No, może nie tyle na niego, co na jego okulary. Dzięki niemu, „bryle” Szukającego Gryfonów były cały czas czyste – nie spadła na nie ani jedna kropelka wody! Z racji tego, że jestem okularnikiem, w jesienne dni, gdy leje jak z cebra, marzę o takim Imperviusie, pragnę widzieć dwadzieścia cztery godziny na dobę w 4K, 60FPS i w ogóle. Naukowcy – do roboty!
Adrianna Rakowska
A wy co byście dodali do naszej listy?