Co tu się…?
Komiks, wydany w Polsce przez KBOOM, rozpoczyna historia tytułowej Dokręcanej Głowy. Jeśli ktoś miałby wątpliwości, to jego imię dokładnie opisuje, czym jest nasz superbohater. To mechaniczna, mówiąca i rozumna głowa, posiadająca kilka wariantów ciał i potrafi się w nie po prostu wkręcić, by z nich skorzystać. Ma także wiernego lokaja, który pomaga mu w codziennych czynnościach. Co więcej, ma on status prawdziwego pogromcyrzestępców, gdyż nawet największy z nich, Cesarz Zombi, drży już na sam dźwięk jego imienia, a o pomoc w rozwiązywaniu spraw zwraca się do niego sam Abraham Lincoln. A wszystko w nieco steampunkowym stylu. Warto też dodać, że geneza Dokręcanej Głowy pozostaje tajemnicą, ale zamiast tego możemy podziwiać trzy okropne, stare kobiety i małpę!
Historia tytułowego bohatera zajmuje niemal połowę całego zeszytu. W dalszej części znajdziemy kilka krótszych, inne kurioza. Jest wśród nich m.in. Abu Gung i łodyga fasoli, czyli nieco zmieniona baśń o Jasiu i magicznej fasoli. Bohaterkami są trzy siostry (jedna martwa, ale nadal grająca ważną rolę), a na szczycie zamiast olbrzyma spotkamy diabła. Kolejną opowieścią jest Czarodziej i Wąż, czyli dość smutna historyjka o nietypowej przyjaźni. W Wiedźmie i jej duszy zobaczymy, jak łatwo jest manipulować kukiełkami. Czeka na nas także zwiedzanie Kaplicy kuriozów. Do tego wszystkiego poznamy Więźnia Marsa, czyli historię skazańca, którego dusza tuż po egzekucji udała się na Czerwoną Planetę, została przemieniona w patelnię i… No cóż, musicie sprawdzić sami, co jeszcze się tam wydarzyło!

Dwie z trzech okropnych, starych kobiet. I bez małpy.
Wszystko ma sens!
Autorem zarówno scenariusza, jak i oprawy graficznej jest wspomniany już słynny amerykański artysta Mike Mignola. Jeśli ktoś z Was kiedykolwiek widział jego prace, to już po samej okładce zorientuje się, że to właśnie on stworzył Niesamowitą Dokręcaną Głowę i inne kurioza. Jego prace i styl są z pewnością niepodrabiane. Być może nie każdemu przypadną do gustu, ale jednak jest to klasyka, która przysporzyła Mignoli sławy i rzeszy fanów. Co do samej fabuły, to w każdej historii jest ona mocno abstrakcyjna, zabawna i nieprzewidywalna. Mignola bawi się podczas pracy nad komiksem daje też radość czytelnikowi. I choć mogłoby się wydawać, że większość pomysłów jest tu wręcz pozbawiona sensu, a scenariusz został stworzony na podstawie jakiegoś szalonego pomysłu, to przekonamy się, że tak nie jest. KBOOM, czyli polski wydawca zeszytu, zamieścił na końcu sprostowanie dotyczące poszczególnych historii, napisane ręką samego autora. Tłumaczy on, w jaki sposób powstawała fabuła i rysunki do poszczególnych opowieści. Źródła inspiracji i anegdotki są wspaniałym uzupełnieniem, które rozświetli nam drogę od pierwszego szkicu do pełnego komiksu. Warto dodać, że wpływ na ostateczny kształt Czarodzieja i Węża miała siedmioletnia córka artysty, Katie. To właśnie ona narysowała zwierzę na dachu i opowiedziała ojcu, na co się ono złości. Tata podchwycił pomysł, stworzył z tego całą historyjkę, a swoją pociechę oznaczył jako głównego autora. W 2003 roku oboje zgarnęli za opowieść Nagrodę Eisnera. Taką samą nagrodę, tylko w innej kategorii, zdobyła zresztą także Niesamowita Dokręcana Głowa.
Śmiech to zdrowie!
Komiks autorstwa Mike’a Mignoli pewnie nie każdemu przypadnie do gustu. Pewnie nie wszyscy cenią sobie tworzone przez niego grafiki, a i poziom absurdu sprawia, że niektórzy unikają twórczości artysty. Ja bawiłem się podczas lektury świetnie! Momentami faktycznie łapałem się na tym, że zastanawiałem się, co właściwie się dzieje, ale jednocześnie parskałem przy tym śmiechem i chętnie wracałem do najlepszych fragmentów. Doceniam także wyjaśnienia napisane przez samego artystę, który wyjawia nam tajemnice procesu twórczego. Dlatego, jeśli abstrakcja połączona z humorystycznymi scenkami są tym, po co chętnie sięgacie, a oprawa graficzna rodem z Hellboya zawsze Was fascynowała, no i jeśli Waszym ulubionym prezydentem USA był Abraham Lincoln, to koniecznie przeczytajcie Niesamowitą Dokręconą Głowę i Inne kurioza!