Site icon Ostatnia Tawerna

Złoczyńcy z pazurem — 5 zezwierzęconych przeciwników, z którymi miał do czynienia Spider-Man

W poprzednim zestawieniu wspomniałam, że jeszcze wrócimy do Petera Parkera. Jednak tym razem nie skupimy się bezpośrednio na jego osobie, a na wrogach. Większość złoli, z którymi nasz pająk miał do czynienia, również czerpie inspirację ze świata fauny i żaden z nich się tym nie kryje. Poznajmy więc kolejną zwierzęcą ekipę!

Jaszczur

Curt Connors padł ofiarą własnego eksperymentu — miał on na celu przywrócenie mu ręki, którą stracił na wojnie. Zyskał nie tylko ją , ale też dużo więcej…Na przykład łuski i ogon. W swojej zwierzęcej postaci wygląda jak skrzyżowanie człowieka z waranem z Komodo (Varanus komodoensis­). Jego wygląd mocno nawiązuje do jaszczurek czy gadów, ale sam wątek z odrastającą ręką jest mocno naciągany. Rzeczywiście, są to zwierzęta bardzo odporne, a ich organizmy mogą wytrzymać wiele. Jednak nie potrafią regenerować swoich kończyn. Jeśli krokodyl straci łapę w walce, to nie ma możliwości, by „wyhodował” sobie drugą. Musi się wtedy przystosować do jej braku. Mniejsze gady, przykładowo nasz rodzimy gatunek – jaszczurka zwinka (Lacerta agilis) potrafi odrzucić swój ogon w sytuacji zagrożenia i odbudować go na nowo, ale okupując to swoim zdrowiem. Dodatkowo kończyna, która odrasta, nie posiada już kości, a jedynie chrząstkę.  Nie można jej ponownie odrzucić. Zwierzętami, które posiadły największe zdolności regeneracyjne są płazy, a konkretnie salamandry. Potrafią one odtworzyć takie części ciała jak: ogon, kończyny, szczękę, oczy, a nawet serce!  

Rhino

Aleksei Mikhailowich nawet przed zgodą na stanie się pół-nosorożcem mógł sprawiać wrażenie równie gruboskórnego. Muskularny i potężny kryminalista, którego nie interesował rozwój intelektualny, a jedynie fizyczny. Zastanawiałam się, do jakiego gatunku ssaka chcieli upodobnić go naukowcy. Po krótkim namyśle stwierdziłam, że raczej był to nosorożec biały (Ceratotherium simum), największy żyjący do dziś przedstawiciel tej rodziny. Uzbrojony w dwa rogi ssak o aparycji która sprawia, że raczej nie chce się do niego zbyt blisko podchodzić. Jest aktywny głównie podczas poranków i wieczorów, a dnie spędza chłodząc się w cieniu. Prowadzi raczej samotny tryb życia, choć można spotkać grupy samic z młodymi, dochodzące do kilkunastu osobników. Sprowokowany może zaatakować, rozpędzając się do 45km/h!

 

Vulture

Inżynier Adrian Toomes również zainspirował się światem zwierząt. Nie jest taki sam jak poprzednia dwójka złoczyńców, gdyż swoje podobieństwo do padlinożercy zawdzięcza technologii, a nie eksperymentom. Olbrzymie mechaniczne skrzydła o dużej rozpiętości i ostre szpony upodabniają go do sępów (Gypini), ptaków z rodziny jastrzębiowatych (Accipitridae). Te zwierzęta  to raczej oportuniści, padlinożercy, którzy słusznie kojarzą nam się ze śmiercią. Korzystają z każdej okazji do napełnienia swoich żołądków i zapamiętale wypatrują padliny porzuconej przez większe drapieżniki.

Chameleon

Drugi Rosjanin w naszym zestawieniu – Dimitri Anatoly Smerdyakov Kravinoff. Dzięki swojemu serum, specjalnemu kostiumowi oraz pasowi holograficznemu stał się człowiekiem  potrafiącym zmienić swoją tożsamość w mgnieniu oka. Zupełnie jak… kameleon? No właśnie nie do końca. Co prawda kameleony (Chamaeleonidae) potrafią zmieniać swój kolor, lecz wbrew temu co się słyszy wcale nie robią tego, by dopasować się do otoczenia (ich neutralny kolor najczęściej idealnie komponuje się ze środowiskiem, w którym żyją). Nie nastawiajmy się więc na to, że po położeniu tej jaszczurki na powierzchni w paski, ona również stanie się pręgowana. To nie tak działa. Na ubarwienie tych gadów wpływa wiele czynników – stan fizyczny i emocjonalny, temperatura oraz natężenie światła. Swoimi umiejętnościami związanymi ze zmianą koloru są również w stanie komunikować się z innymi przedstawicielami swojego gatunku, sygnalizując np. gotowość do kopulacji.

 

Skorpion

Mac Gargan również uzyskał swoje ponadprzeciętne umiejętności w wyniku eksperymentu . Połączenie ludzkiego DNA z genami skorpiona spowodowało narodziny złoczyńcy, który ma całkiem dużo wspólnego ze Spider-Manem. Dlaczego? Otóż skorpiony (Scorpiones) należą do gromady pajęczaków (Arachnida) – całkiem niepokojące, prawda? Można powiedzieć, że to pająki z olbrzymim jadowym kolcem na końcu długiego telsona (ostatniego segmentu odwłoka, który jest u nich mocno wydłużony). Nie brzmi to zachęcająco. Są to jednak zwierzęta bardzo ciekawe i liczne! Opisanych zostało ponad 2000 gatunków tych drapieżników. Niektóre gatunki potrafią rozmnażać się poprzez partenogenezę (dzieworództwo) – młode osobniki wykształcają się bez udziału plemnika, tylko i wyłącznie z żeńskiej gamety. Skorpiony są żyworodne, a samica przez jakiś czas opiekuje się swoim delikatnym potomstwem. Warto również wspomnieć, że są również bardzo stare (najstarsze szczątki pochodzą z syluru, co oznacza, że są dużo starsze od dinozaurów). Jednak ich wygląd nie zmienił się znacząco przez miliony lat i uważa się, że są pierwszymi pajęczakami, które pojawiły się na stałym lądzie.

 

Który ze złoczyńców spodobał Wam się najbardziej? Dajcie znać w komentarzach ?

Exit mobile version