Site icon Ostatnia Tawerna

„Zakazane życzenie”

Istnieje kilka wersji opowieści o potężnych, spełniających życzenia dżinnach. Jedne z nich przedstawiają jako piękne istoty stworzone przez Allaha, których działania służą człowiekowi, inne roztaczają przed nami wizję zepsutych i złych, niemal demonicznych, duchów nieliczących się z rodzajem ludzkim. Dżinny potrafią przybrać przeróżne kształty; stać się podobnymi człowiekowi albo przeistoczyć się w  dowolne zwierzę.

Los ducha związany jest z zaczarowaną lampą, w jakiej został uwięziony, jedynie odpowiednie życzenie pana przedmiotu może uwolnić stworzenie z magicznych okowów niewoli. Ten, kto odnajdzie lampę i potrze ją, staje się władcą ukrytego wewnątrz dżinna, który musi spełnić trzy zachcianki swojego właściciela.

Dżinny bywają jednak bardzo sprytne, trzeba dokładnie przemyśleć treść swojego życzenia, gdyż stworzenie może obrócić je przeciwko swojemu panu. Jeżeli obejrzycie film Władca życzeń, wtedy zrozumiecie, jak niebezpieczne bywa źle wypowiedziane marzenie; czasami doprowadza ono do śmierci właściciela lampy.

Najbardziej znana historia opowiadająca o dżinnie pojawia się w Baśniach tysiąca i jednej nocy, na jej podstawie Disney nakręcił jedną ze swoich najpopularniejszych bajek. Jessica Khoury także postanowiła sięgnąć po tę opowieść i dostosować ją do swojej koncepcji magicznego świata, w którym żyją duchy spełniające życzenia. Czy autorce udało się stworzyć coś nowego i wciągającego?

Aladyn pragnie zemsty na mordercach swoich rodziców, a jednym ze sposobów osiągnięcia zamierzonego celu okazuje się kradzież pierścienia należącego do oprawcy. Bohater nie zdaje sobie jednak sprawy, że zdobyty przedmiot nie jest zwykłą błyskotką. Dzięki niemu protagonista dociera do ruin Neruby – miasta, które kiedyś było jednym z najpotężniejszych i najpiękniejszych na świecie. Teraz przykrywa je piasek. Aladyn, wiedziony mocą pierścienia, wkracza do zgliszczy, jakie zostały po mieście, i odnajduje magiczną lampę. Teraz może wykorzystać uwięzionego w niej ducha, by wywrzeć zemstę na wrogach. Nie wie, że przedmiot, a dokładniej zamieszkujący go dżinn, na zawsze zmieni jego życie .

Zakazane życzenie wciąga już od pierwszych stron. Autorka nie tylko zabiera czytelnika w podróż do krainy złotych piasków, którą rysuje w bardzo plastyczny i poetycki sposób, ale także przedstawia historię inną od wszystkich. W tej opowieści dominantę stanowią uczucia, nie jest to jednak mdławy romans, gdzie główna bohaterka musi wybrać jednego z dwóch amantów. To coś dojrzalszego – tutaj stawką staje się własne życie.

Zahra, dżinn, którego panem jest Aladyn, nie okazuje się jednowymiarową postacią. Bohaterka to wyraziście zarysowana indywidualność, jawi się jako groźny duch, jednak w głębi skrywa ludzkie uczucia. Khoury nie wykorzystuje możliwości, jakie daje magia, by wykreować charakter bez wad, niezniszczalny i z nieograniczoną mocą. Dżinn ma swoje limity, nawet w ostatecznej walce, jaką będzie musiała stoczyć protagonistka, za wykorzystaną energię przyjdzie jej wiele zapłacić. I nie tylko jej, bowiem każde wypowiedziane przez właściciela lampy życzenie wiąże się z konsekwencjami. Tym razem nie mamy do czynienia z wizją, jaką przedstawił nam w swoim filmie Robert Kurtzman, treść marzenia nie obróci się przeciwko wypowiadającej je osobie, jednak jakąś cenę trzeba będzie za nie zapłacić.

Zakazane życzenie to nie tylko historia o miłości i magii. Autorka wplata do fabuły wątek polityczny i motyw walki o władzę. Rodzinnym miastem Aladyna rządzi władca, który jest marionetką w rękach swojego brata. To właśnie ten drugi odpowiada za śmierć rodziców bohatera. Kaspida, córka władcy, nie może znieść niesprawiedliwości, jaka spotyka jej poddanych, pragnie zadośćuczynić za ból, który wyrządził im jej wuj. Jedynym sposobem, by to osiągnąć, jest pokonanie w wyścigu o tron członka swojej rodziny. Intrygi, walka dobra ze złem czy wymierzenie kary za okrucieństwo wobec  poddanych – te wątki także są bardzo istotne w powieści.

Książka Jessiki Khoury nie jest tylko nieskomplikowaną opowieścią o wielkiej miłości. Powieść skrywa w sobie kilka wciągających wątków, a niektórych wydarzeń nie da się przewidzieć. Pisarka zabiera czytelnika do świata znanego z Baśni tysiąca i jednej nocy, w którym powietrze jest przesiąknięte magią, a dżinn zamknięty w lampie potrafi spełnić każde pragnienie. Zakazane życzenie to niezwykła opowieść o miłości, zemście oraz cenie, jaką należy zapłacić za marzenia. Autorka jest niczym zaklinacz dżinnów – używa słów, by zaczarować czytelnika i przenieść go do krainy, w której żadne z wypowiedzianych życzeń nie jest za darmo.

Exit mobile version