Site icon Ostatnia Tawerna

Z archiwum komiksu: „Myszka Miki: Kawa Zombo”

Myszka Miki to kreskówkowa i komiksowa postać ceniona na całym świecie. Ta urocza mysz z wielkimi uszami bardzo szybko zdobyła popularność, a to wszystko za sprawą pomysłodawcy – Walta Disneya. Współczesny świat komiksu nie zapomniał o Mickey Mouse. Powraca ona do nas w komiksie Myszka Miki – Kawa „Zombo”. Régis Loisel stworzył historię, która niewątpliwie zachwyca rysunkami i retro pomysłem na znanych bohaterów.

Fabuła została osadzona w czasach wielkiego kryzysu ekonomicznego w Ameryce (lata 30. XX wieku). Miki i Horacy od kilku dni szukają pracy – bezskutecznie. Nie zostają przyjęci na stanowisko mechanika ze względu na wzrost – jeden z nich jest za mały, a drugi – za duży. Bezrobotni bohaterowie zastanawiają się nad prawdziwymi powodami odrzucenia. Ta sytuacja nie jest jednak dziełem przypadku. Czytelnik szybko dowiaduje się, że przekupiony pies-urzędnik Ben prowadzi nielegalne interesy z Big Bossem. Miki i Horacy decydują się odpocząć od problemów codzienności. Zabierają Minnie i Klarabellę na krótkie wakacje, podczas których planują darmowe atrakcje jak łowienie ryb, granie w karty czy pływanie. Wspólnie z Kaczorem Donaldem i psem Pluto spędzają wolny czas.Powrót do rzeczywistości jest jednak trudniejszy, niż bohaterowie zakładali. Jeden z mieszkańców miasteczka – Bernie – informuje ich, że wszyscy zostali wywłaszczeni, stracili swoje domy, a zachodnia część dzielnicy, gdzie mieszkają Miki, Horacy, Minnie i Klarabella, ma zostać przekształcona w pole golfowe. Wszystkie znajdujące się tam domy zostaną więc zrównane z ziemią. Widmo eksmisji, potęgowane strachem o brak zatrudnienia, motywuje bohaterów do podjęcia działania. Szatański plan nieuczciwego bankiera Rocka Füllera, zwanego też Big Bossem, jest zagrożeniem dla całego miasteczka. Wykorzystuje on między innymi aromatyczną kawę „Zombo”, która zamienia mieszkańców w posłuszne zombie.

Bohaterowie, których dobrze znamy

Régis Loisel jest autorem tej nietuzinkowej komiksowej historii. Stworzył on i pokolorował wszystkie rysunki. Myszka Miki, Horacy, Myszka Minnie, Klarabella, Kaczor Donald, Goofy, pies Pluto, Czarny Piotruś… – to kultowe postaci świata Walta Disneya. Francuski twórca komiksu tworzy unikatowy świat wypełniony oldschoolowymi rysunkami bohaterów. Już sama okładka albumu zwraca uwagę czytelnika: twarda oprawa, gruby papier offsetowy, materiałowe wykończenie grzbietu książki. Na okładce Myszki Miki – Kawa „Zombo” widzimy Myszkę Miki i Horacego. Na dwukartkowej jasnobrązowej wyklejce narysowani zostali natomiast wszyscy bohaterowie komiksu. Jest to czarno biała nieregularna kombinacja postaci w różnych sytuacjach, zaczerpniętych z komiksowej historii. Jedynym elementem wyróżniającym się na wklejce jest pokaźnych rozmiarów kolorowa Myszka Miki, która trzyma zaciśnięte triumfalnie piąstki w górze. Rysunki Loisela są piękne, bohaterowie dynamiczni, krajobraz przedstawiony bardzo szczegółowo. Myszka Miki i jego przyjaciele zdają się odżywać za każdym razem, kiedy ktoś otwiera książkę. Czytelnik może mieć jednak wątpliwości w związku z układem graficznym komiksu. Każda strona przedzielona jest poziomo białym, szerokim pasem, marginesy są wyraźnie zaznaczone. Dwa oddzielone od siebie rzędy wypełnione są komiksowymi obrazkami. Z jednej strony, taka stylizacja może być ciekawa dla czytelnika, z drugiej – ogranicza wielkość kadrów. Niektóre obrazki, wypełnione dużą ilością grafiki i tekstu, są mało czytelne. Duże, przestrzenne kadry umożliwiłyby czytelnikowi lepszy odbiór treści i dałyby możliwość dostrzeżenia większej liczby szczegółów.

 Świat w Wielkim Kryzysie

Osadzenie opowieści w czasach Wielkiego Kryzysu było wyzwaniem dla Loisela. Artysta musiał wczuć się w klimat tamtych lat. Czasy, kiedy świat komiksu dopiero się rozwijał. Wykreowana rzeczywistość jest interesująca dla czytelnika, a jej bohaterowie niejako wpisani w pomysł autora. Różnice w statusie społecznym, brak pracy i perspektyw, działania chciwych kapitalistów – to tylko niektóre elementy, które pozwalają odbiorcy wczuć się w sytuację najbiedniejszych Amerykanów w latach 30. XX wieku. Loisel sympatyzuje z bohaterami pozytywnymi – Mikim, Horacym, Minnie i Klarabellą, pozwala im na ideologiczną walkę z niesprawiedliwością otaczającego ich świata. Przedsiębiorcy i kapitaliści są natomiast przedstawieni negatywnie – ich celem jest wyłącznie zysk i stabilność finansowa, nie zaś dobro społeczne.

Ile pomysłów, tyle wątków

Historia opowiedziana w komiksie jest prosta w odbiorze, nie zaskakuje. Od samego początku mamy podział na tych dobrych i tych złych. Możemy odnieść również wrażenie, jakby sam Loisel sugerował czytelnikowi, że Miki i jego przyjaciele muszą zwyciężyć w tym starciu. W książce pojawia się bardzo wielu charakterystycznych bohaterów, którzy wzbogacają fabułę, jednocześnie jednak nie ma miejsca, aby rozwinąć ich wątek w większym zakresie. Dobrym przykładem jest epizodyczna rola Kaczora Donalda. Przygotowuje on łódź (z charakterystycznym nazwą Daisy) dla swoich przyjaciół, pływa z nimi na łódce, gra w karty, spędza czas przy ognisku. Jego postać nie ma natomiast praktycznie żadnego wpływu na fabułę. Kaczor Donald pojawia się wyłącznie symbolicznie. Warto również zauważyć, że  niejednokrotnie sceny przenikają się, nie ma wyraźnego podziału między nimi. Może to powodować dezorientację czytelnika. Mniej więcej w połowie komiksu sposób rozwiązania wątków fabularnych jest już bardzo klarowny. Historia zaczyna być przewidywalna, więc nie ciekawi już w tak dużym stopniu. Ponadto w tłumaczeniu polskim pojawia się kilka literówek, które jednak – w zależności od czytelnika – mogą zupełnie nie wpłynąć na odbiór treści.

Régis Loisel to znany rysownik, w środowisku komiksiarzy doceniony został już wcześniej. Warto wspomnieć o jego autorskich opowieściach fantastycznych: Piotruś PanW poszukiwaniu Ptaka Czasu. Wcześniej współpracował on również ze studiem Walta Disneya, współtworzył Mulan i Atlantydę. Autorski książka francuskiego artysty Myszka Miki – Kawa „Zombo” została wydana w Polsce przez wydawnictwo Egmont. Jest to komiks dla każdego. Młodsi odbiorcy znajdą w nim ulubionych disneyowskich (retro) bohaterów i dużą ilość zabawnych gagów. Starsi miłośnicy komiksu, nawet jeśli rozczarują się koncepcją fabularną utworu, będą mogli udać się wraz z bohaterami w wielowymiarową podróż.

Jeżeli lubicie Myszkę Miki, powinniście koniecznie zajrzeć do tego komiksu. Może uda Wam się znaleźć w nim coś dla siebie. Pozytywne wrażenia gwarantowane!

Exit mobile version