To nie prima aprilis. Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło nowy kanon lektur szkolnych. Uczniowie liceów i techników będą mieli okazję na lekcjach do wnikliwej analizy wielkiego dzieła Johna Ronalda Reuela Tolkiena „Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia”.
Przypomnijmy, że w kanonie lektur od lat ma swoje miejsce inne dzieło fantasy Tolkiena Hobbit, czyli tam i z powrotem. Powieść w przeszłości była rekomendowana dla klas 6 szkół podstawowych jak również w innych latach dla gimnazjalistów. Obecnie MEN zdecydowało, że ta lektura będzie pozycją obowiązkową w klasach 4-6.
Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia została wciągnięta na listę lektur uzupełniających dla liceów i techników. To od nauczyciela będzie zależało czy powieść Tolkiena będzie omawiana na lekcjach. Nie ukrywajmy jest to wyzwanie zarówno dla uczniów jak i pedagogów. Lista lektur obowiązkowych w szkołach średnich jest długa a sama powieść Tolkiena zawiera ponad 400 stron. Pozostaje trzymać kciuki, że mimo wszystko Władca Pierścieni. Drużyna Pierścienia na dłużej zagości wśród lektur obok takich dzieł jak Chłopi czy Lalka.
Drużyna Pierścienia (Bractwo Pierścienia, Wyprawa; ang. The Fellowship of the Ring) – tytuł pierwszego tomu powieści Władca Pierścieni autorstwa J.R.R. Tolkiena, w tłumaczeniu Marii i Cezarego Frąców z poprawkami Marii Skibniewskiej pierwotnie znany w Polsce jako Wyprawa. W tłumaczeniu Jerzego Łozińskiego pierwszy tom zatytułowany jest Bractwo Pierścienia. Obejmuje on dwie pierwsze księgi – Powrót Cienia i Drużyna Pierścienia. Został po raz pierwszy wydany 29 lipca 1954 w Wielkiej Brytanii. Trylogia Władca Pierścieni składa się z 3 tomów tj. Drużyna Pierścienia, Dwie Wieże i Powrót Króla.
Fantastyczna epopeja Władca Pierścieni to jedno z największych dzieł literackich wszechczasów. Tolkien tchnął nowe życie w dawne tradycje i na ich kanwie zbudował jedyną w swoim rodzaju powieść przygodową ze starożytną legendą i prostą ogólnoludzką prawdą moralną jako osnową. Wątki Hobbista zostały rozwinięte i podbudowane głębszą refleksją. Ogniwem łączącym obie powieści jest ,,pierścień” – w trylogii już nie tylko magiczny przedmiot, lecz potężne narzędzie zła, decydujące o losach całego świata.