Site icon Ostatnia Tawerna

W perspektywie przeszłości – recenzja komiksów „W 80 dni dookoła świata” i „Wehikuł czasu”

Wydawnictwo Egmont regularnie wydaje kolejne tomy zainicjowanych uprzednio serii. Czasem – ku uciesze czytelnika – w jednym miesiącu pojawiają się dwie premiery. Tak jest i tym razem. Zapraszamy do recenzji W 80 dni dookoła świata i Wehikułu czasu.

Powieść podróżniczo-przygodowa

Są takie powieści, które pomimo upływu lat cieszą się ponadczasową popularnością. Ich wydania w formie komiksowej, jak już wcześniej sygnalizowałam, również. Juliusz Verne jest autorem propozycji podróżniczo-przygodowej, W 80 dni dookoła świata. Kiedy w 1872 roku angielski dżentelmen, Fileas Fogg, podejmuje wyzwanie polegające na okrążeniu kuli ziemskiej w 80 dni (tj. 1920 godzin, czyli 115 200 minut) spotyka się to z dużym zainteresowaniem londyńskiej śmietanki towarzyskiej. Zakłada się on bowiem z członkami klubu „Reform”, że jest w stanie tego dokonać. Wraz ze swoim służącym Obieżyświatem rusza w niebezpieczną podróż dookoła świata. Jednocześnie Fogg jest ścigany przez agenta angielskiej policji, który podejrzewa go o napad na Bank Anglii. Fani tej historii wiedzą, jak się ona zakończy, reszta – może się dowiedzieć właśnie z komiksu! Za adaptację, scenariusz i rysunki W 80 dni dookoła świata odpowiada Chrys Millien, okładkę przygotował natomiast Fred Vignaux.

O podróżach w czasie

Herbert George Wells jest autorem powieści Wehikuł czasu, metafory i krytyki nierówności społecznych w XIX-wiecznej Anglii. Żywa wówczas teoria degeneracji społeczeństwa stała się inspiracją dla twórczości pisarza. Akcja dzieje się w Londynie w 1900 roku. Grupa przyjaciół poznaje pewnego mężczyznę, który twierdzi, że potrafi podróżować w czasie. Skonstruowany wehikuł czasu budzi zainteresowanie mężczyzn, a historia o powrocie do roku 802 701 fascynuje; wtenczas, jak zdradza podróżnik, Ziemię mieli zamieszkiwać Elojowie, potomkowie współczesnych ludzi. Potwierdzeniem jego prawdomówności mają być posiadane kwiaty. Czy opowiadana historia to tylko ułuda, a może szansa na odkrycie tego, co dotąd niezbadane? Ten tom pozwoli odpowiedzieć na te i inne pytania. Autorem scenariusza Wehikułu czasu jest Dobbs, rysunków i kolorów Mathieu Moreau, natomiast okładkę zaprojektował Chris Regnault.

Niezwykła seria

Jak dotąd zostały wydane liczne tomy z serii, są to: Trzej muszkieterowie, 20 000 mil podmorskiej żeglugi, Przygody Tomka Sawyera, Ivanhoe, Biały Kieł, Wyspa Skarbów oraz recenzowane W 80 dni dookoła świata i Wehikuł czasu. Każdy z tomów charakteryzuje miękka okładka i prosta, acz estetyczna okładka. Tłumaczenia są przygotowywane przez Nikę Sztorc. Za sprawą różnych autorów – zarówno scenariusza, jak i grafik – każdy z tomów wydaje się niezwykle oryginalny i świadczy o indywidualnym kunszcie twórców. To jeszcze jeden z powodów, dla których warto posiadać propozycje z tej serii.

Nasza ocena: 8/10

Klasyki ciąg dalszy. Rekomenduję.



Fabuła: 10/10
Bohaterki: 10/10
Oprawa graficzna: 8/10
Wydanie: 7/10
Exit mobile version