Site icon Ostatnia Tawerna

Twórcy kultowych komiksów na Warsaw Comic Con

Grzegorz Rosiński, Wojciech „CIHY” Cichoń, Lee Bradley, Nikodem Cabała i wielu innych. Zdobyli popularność na całym świecie, a ich komiksy mają tysiące wiernych fanów. Już pod koniec maja przekonamy się, że Warsaw Comic Con to nie tylko efektowne konkursy Cosplay, turnieje gier i spotkania z gwiazdami kina.

Pomiędzy 31 maja a 2 czerwca w Ptak Warsaw Expo odbędzie się największe w tej części świata festiwal popkulturowy. Jedną z jego bezapelacyjnych atrakcji, a przy okazji ważnych wydarzeń kulturalnych będą spotkania z twórcami kultowych komiksów. Kto przybędzie na Warsaw Comic Con?

Grzegorz Rosiński

Krąży anegdota, że wśród wykładowców warszawskiej ASP tylko jeden obraz Grzegorza Rosińskiego zdobył uznanie – ten, który namalował, stojąc tyłem i nie patrząc na płótno. Nie ulega jednak wątpliwości, że zamiłowanie artysty do realistycznego rysunku nie znalazło na studiach większego zrozumienia. Największy sukces rysownik odniósł za granicą, gdzie ogromną popularność zyskała seria komiksowa „Thorgal” (scenariusz: Jean Van Hamme, Yves Sente). Do tej pory powstały aż 34 tomy opowieści o losach tytułowego bohatera, Dziecka Gwiazd, które wychowali Wikingowie. Komiksy przetłumaczono na wiele języków, m.in. arabski, koreański, turecki, grecki i angielski. Ostatni album, który stworzył Rosiński, ukazał się w listopadzie 2018 r.

Wojciech „CIHY” Cichoń

Autor kilkunastu komiksów historycznych, które powstały na zamówienie instytucji kultury. „Brama Czasu 1939″, „Skarb Krzywoustego”, „Kmieć Grzegorz”, „Szkarłatne Berety w akcji” – to najbardziej znane prace rysownika. Cichoń jest również autorem pierwszego albumu, który opisuje dzieje Mińska Mazowieckiego. Akcja rozgrywa się w 1939 r., w historii pojawia się m. in. Jan Himilsbach, Piotr i Józef Skrzyneccy i inni młodzi mieszkańcy Mińska Mazowieckiego.

Nikodem Cabała

Rysownik, ilustrator i kolorysta, od lat związany ze światem komiksu. Stworzył rysunki do serii komiksowej „Biocosmosis”, której pierwsze dwa albumy ukazały się w amerykańskim magazynie Heavy Metal. Od kilkunastu lat artysta współpracuje z Nową Fantastyką. W plebiscycie czytelników na grafika roku zajął: trzecie miejsce (2007 r. i 2011 r.), pierwsze miejsce (2010 r. i 2012 r.).

Lee Bradley

Od ołówka, tusz do kolorysty. Niezależny ilustrator, który współpracował m.in. przy powstawaniu „Spider-mana”, „Transformersów” i „Wojowniczych Żółwi Ninja”. Miał swój udział również przy powstawaniu produktów Marvel z serii Sketch Card: Retro Marvel, Największe

Bitwy Marvela, Kobiety Marvela. Szeroki wachlarz szkiców to jednak nie wszystko. Artysta ma na koncie dwie przebojowe wystawy „Retro Marvel Now” i „Retro Kids Cartoons”. Poza tym zajmuje się koncepcją sztuki, tworzy logotypy, reklamy oraz storyboardy do filmów i seriali telewizyjnych.

Hubert Czajkowski

Jeden z najbardziej utalentowanych polskich rysowników. Zilustrował książki Jacka Komudy pt. „Banita”, „Zborowski”, Samozwaniec”, stworzył ilustracje do gry „Dzikie pola” oraz opublikował liczne rysunki w magazynie „Magia i miecz”. Od 2013 roku zajmuje się tworzeniem komiksów z serii „Lux in Tenebris” („Światło w ciemnościach”) na podstawie scenariuszy Sławomira Zajączkowskiego. Ukazały się już pierwsze dwa tomy: „Romowe” (2013) i „Wilcza gilotyna” (2015).

Gwiazdy seriali, festiwal Youtuberów, cosplaye, spotkania z pisarzami fantasy – jakie jeszcze atrakcje na nas czekają? Nadchodząca edycja Warsaw Comic Con startuje już w dniach 31 maja – 2 czerwca w Ptak Warsaw Expo. Szczegółowy program znajdziecie na stronie www.warsawcomiccon.pl.

Exit mobile version