Z perspektywy kobiet zajmujących się popkulturą, możemy – tu, w Ostatniej Tawernie – powiedzieć, że cieszy nas stale rosnąca liczba kobiecych nazwisk na plakatach i w napisach końcowych przy różnych produkcjach. Wiemy, że nadal jest w tym temacie wiele do zrobienia, ale wszyscy obserwujemy, że coś powoli się zmienia. To jest jakiś początek.
Przy produkcji rozrywki nadal jest sporo miejsca, które mogłyby zająć naprawdę utalentowane kobiety. Tak samo powinno być przy nagradzaniu ich ciężkiej pracy na różnych konkursach i rozdaniach nagród. Życzymy zatem wszystkim kobietom filmu i serialu kreatywnej wolności, uznania i szacunku w branży, bezpiecznych warunków pracy oraz mnóstwa inspiracji.
Zebraliśmy kilka przykładów artystek sprzed i zza kamery, które swoją twórczością jakoś nas ujęły. Oto one:
Agnieszka Holland
Skoro mowa o kobietach kojarzonych ze światem filmu to nie sposób nie wspomnieć o Agnieszce Holland. Nasza rodaczka to przecież reżyserka i scenarzystka znana na całym świecie. Była nominowana do Oscara czy Nagrody BAFTA, a na swoim koncie ma m.in. Nagrodę FIPRESCI zdobytą na Festiwalu w Cannes, Złoty Glob, Srebrnego Niedźwiedzia, Złote Lwy czy Czeskiego Lwa. Została także odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski czy Orderem Księżnej Olgi.
Karierę rozpoczynała jako aktorka, kiedy to w roku 1973 wystąpiła w filmie Iluminacja. Trzy lata później zadebiutowała za kamerą tworząc dla nas Obrazki z życia. W tym samym roku wyreżyserowała, a także napisała scenariusz do Wieczoru u Abdona. Jej najważniejszymi i najbardziej znanymi produkcjami są z pewnością Europa, Europa, Tajemniczy ogród, Korczak, Oliver, Oliver, Kobieta samotna, W ciemności, Gorejący krzew czy Pokot. Pani Agnieszka ma także nieco wspólnego z fantastyką. W końcu to dzięki niej mogliśmy obejrzeć seriale Dziecko Rosemary z Zoe Saldaną w roli głównej, zrealizowany dla Netflixa polski serial 1983 czy The First. Misja na Marsa.
Piotr Markiewicz
Dołącz do dyskusji