Site icon Ostatnia Tawerna

Sycylijczyk z ferajny, czyli Martin Scorsese obchodzi dziś urodziny

https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fi.wpimg.pl%2FO%2F644x430%2Fd.wpimg.pl%2F284190356--705126136%2Fthe-irishman.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Ffilm.wp.pl%2Fthe-irishman-czy-martin-scorsese-zrobil-nas-wszystkich-w-konia-6445993663027329a&tbnid=YQq6fmCrYtPYDM&vet=12ahUKEwjtq7m9p4ntAhUWySoKHaXGDpUQMygbegUIARDUAQ..i&docid=eLgfcdnwvaUCnM&w=644&h=430&q=scorsese&ved=2ahUKEwjtq7m9p4ntAhUWySoKHaXGDpUQMygbegUIARDUAQ

Potomek sycylijskich emigrantów Martin Scorsese w dzieciństwie często chodził do kina, lubił też wymyślać własne historie. Chciał zostać księdzem, ale to film był jego przeznaczeniem.

Urodził się w Nowym Jorku 17 listopada 1942. Jego rodzina już w 1948 kupiła pierwszy telewizor.  Być może ten fakt wydobył z małego Martina naturalny talent do opowiadania ciekawych historii. Po nieudanym epizodzie z młodzieżowym seminarium rozpoczął studia na NYU Washington Square College. Wybrał je, ponieważ były tam zajęcia z reżyserii. Podczas nauki nakręcił kilka filmów krótkometrażowych, ale jego pierwszym „długometrażowcem” było Kto puka do moich drzwi? z 1967. Wpływ na jego filmy wywarły doświadczenia „ulicy”, przepuszczone przez własną wrażliwość oraz oczywiście kinematografia tamtych czasów. Jako jeden ze swoich ulubionych filmów wymienił Popiół i diament.

Znany jest z wielu arcydzieł, żeby wymienić tylko kilka: Ulice nędzy, Alicja już tu nie mieszka, Taksówkarz, Po godzinach, Kolor pieniędzy, Ostatnie kuszenie Chrystusa, New York New York, Wiek niewinności, Przylądek strachu, Kasyno, Gangi Nowego Jorku, Chłopcy z ferajny, Infiltracja.

W 2007 Scorsese otrzymał wreszcie upragnionego Oscara, właśnie za ten ostatni film. Ogółem ma 9 nominacji do tej nagrody i jest najczęściej nominowanym żyjącym reżyserem.

Przyłożył rękę również do takich dzieł, jak Hugo i jego wynalazek, czy Rybki z ferajny (podkładał głos jako Rozdymka).

Współpracował z najwybitniejszymi aktorami, m.in. z Robertem de Niro, Paulem Newmanem, Willemem Dafoe, Lizą Minelli, Isabellą Rossellini, Danielem Day-Lewisem, Michelle Pfeiffer, Leonardo DiCaprio… Długo można by wymieniać. Jego filmy regularnie goszczą na listach najlepszych tytułów wszech czasów, a on sam jest uznawany za jednego z najwybitniejszych reżyserów. Na koncie ma również doktorat honoris causa PWSFTviT w Łodzi.

Reżyser założył fundację World Cinema Project, której celem jest zachowanie dla potomności i prezentacja filmów z odległych zakątków świata. Jak do tej pory fundacja zaprezentowała dwa wydawnictwa z kilkunastoma obrazami. Drugi, podobny projekt koncentruje się na dziełach afrykańskich.

Był pięciokrotnie żonaty, z Laraine Marie Brennan, Julią Cameron, Isabellą Rossellini, Barbarą De Fina, Helen Schermerhorn Morris. Ma troje dzieci.

Najciekawsze z klasycznych gatunków filmowych są dla mnie rodzime: western, który narodził się na pograniczu, film gangsterski, który powstał w miastach wschodniego wybrzeża oraz musical, który zrodził się na Broadwayu. Przypominają jazz: pozwalały na niekończące się, coraz bardziej złożone, czasem perwersyjne wariacje. Kiedy mistrzowie grali te wariacje, odzwierciedlały zmieniające się czasy; dali ci fascynujący wgląd w amerykańską kulturę i amerykańską psychikę.

Jaką radę Scorsese ma dla młodych twórców?

Twoim zadaniem jest sprawić, by publiczność zainteresowała się Twoimi obsesjami.

Martin Scorsese jest mistrzem w opowiadaniu ciekawych historii, w których są dyskretne elementy jego własnego życia. Czego życzyć Mistrzowi? On osiągnął już chyba wszystko. Życzmy więc sobie, abyśmy mogli jeszcze nie raz podziwiać jego talent w nowych doskonałych filmach.

Na koniec zagadka. Scorsese odmówił wyreżyserowania sławnego filmu z 2019, który potem zdobył Oscara za najlepszą rolę męską? Wiecie, co to za film?

Exit mobile version