Site icon Ostatnia Tawerna

Siedem strasznych historii zza oceanu

American Horror Story to serialowa antologia współtworzona przez Ryana Murphy’ego i Brada Falchuka, odpowiedzialnych wcześniej za produkcję Glee. Tytuł obrazu mówi sam za siebie – ma być przerażająco i po amerykańsku. Każdy sezon opowiada inną historię oscylującą wokół popularnych wyobrażeń tego, co nas straszy, na tapet trafiają między innymi nawiedzony dom, szpital psychiatryczny czy cyrk osobliwości.

Mimo tego, że kolejne historie nie są ze sobą bezpośrednio związane, uważny widz może zauważyć drobne nawiązania i przenikanie się opowieści, takie jak chociażby wizyta Elizabeth z Hotelu Cortez w Murder House, czy pojawienie się klauna Twisty’ego na początku najnowszej serii.

Dzisiaj postaram się przeprowadzić was przez wszystkie siedem sezonów, które jak dotąd mieliśmy okazję oglądać.

Murder House (2011)

W premierowym sezonie serii przenosimy się do Los Angeles roku 2011. Do wiktoriańskiej posiadłości na obrzeżach miasta wprowadza się doktor Ben Harmon, Vivien i ich córka Violet, którzy szukają nowego początku po przykrych wydarzeniach w Bostonie (on ją zdradzał, ona poroniła). Lokatorzy nie są przesądni, toteż ostrzeżenia o niesławnej historii domu nie zrobiły na nich większego wrażenia. Wkrótce poznają swoich sąsiadów, wiodą stosunkowo normalne życie, jednak nie trwa to długo, ponieważ w ich codzienność zaczynają ingerować duchy poprzednich domowników i ich ofiar, które zginęły na terenie domostwa.  

Plakat „AHS”

Asylum (2012-2013)

Drugi sezon antologii zabiera nas do roku 1964, gdzie śledzimy życie w Szpitalu Psychiatrycznym Briarcliff w stanie Massachusetts, prowadzonym przez siostrę zakonną Jude Martin. Oprócz niej w szpitalu pracuje także siostra Mary Eunice McKee, lekarz Arthur Arden i psychiatra Oliver Thredson. Akcja rozpoczyna się w momencie, kiedy do instytucji trafia Kit Walker. Wcześniej tego dnia mężczyzna był świadkiem abdukcji swojej żony przez kosmitów, zostaje oskarżony o zabójstwo trzech kobiet (w tym jego ukochanej). Równocześnie do szpitala przybywa reporterka Lana Winters zbierająca materiały do artykułu ujawniającego realia życia w ośrodku, co nie podoba się siostrze Martin. W wyniku manipulacji, partnerka Lany podpisuje zgodę na umieszczenie jej w szpitalu w celu wyleczenia u niej homoseksualizmu. Wkrótce w Briarcliff zaczynają się dziać coraz bardziej niepokojące rzeczy, doktor Arden kontynuuje eksperymenty na pacjentach, a siostra Mary Eunice zostaje opętana przez diabła.

Plakat „AHS Asylum”

Sabat (2013-2014)

Nowy Orlean, 2013. Fiona Goode jest Najwyższą sabatu czarownic w mieście. Jej córka, Cordelia Foxx, prowadzi szkołę dla młodych i niedoświadczonych dziewczyn z magicznymi zdolnościami, wśród nich są Zoe Benson, Madison Montgomery, Queenie i Nan. Każda z własnymi problemami i ponadnaturalnymi talentami bierze udział w nietypowej rywalizacji o tytuł następczyni Fiony, która jednak nie chcę się z nim szybko rozstać. Równocześnie śledzimy poczynania dwóch nieśmiertelnych zamieszkujących Nowy Orlean, Delphine LaLaurie oraz Marie Laveau. Obie panie nie są przyjaźnie nastawione do sabatu, jednak wspólne zagrożenie ze strony łowców czarownic pozwala im zawrzeć tymczasowy sojusz.

Plakat „AHS Sabat”

Freak Show (2014-2015)

Zapraszamy wszystkich do cyrku osobliwości! Usiądźcie wygodnie i podziwiajcie show! Do Jupiter na Florydzie w 1952 przyjeżdża jedna z ostatnich trup składających się z dziwadeł, to jest ludzi z najróżniejszymi deformacjami ciała. Przewodząca grupie Elsa Mars, była piosenkarka, za wszelką cenę stara się powstrzymać swoje przedsięwzięcie przed nieuchronnym upadkiem finansowym. Do najlepszych ‘zdobyczy’ byłej śpiewaczki należą między innymi bliźniaczki syjamskie Bette i Dot Tattler, kobieta z brodą Ethel Darling czy jej syn Jimmy Darling o dłoniach homara. Na tak nietypowe okazy polują Stanley i Maggie Esmeralda, dwójka naukowców poszukująca eksponatów do muzeum osobliwości. Cyrk bez klauna, powiecie! Nie może być! Właściwie po Jupiter i okolicach grasuje morderczy klaun Twisty, który zabija lub porywa i przetrzymuje ludzi w swojej przyczepie. Wkrótce obsesji na jego punkcie dostaje niezrównoważony Danny Mott. Chłopak swojego czasu pragnął kupić Freak Show Elsy.

Plakat „AHS Freak Show”

Hotel (2015-2016)

Tytułowy Hotel Cortez w Los Angeles został zbudowany w celu ukrycia morderczych skłonności właściciela, Jamesa Patricka Marcha. Budynek z czasem przekształcono w kolejne miejsce dla turystów, jednak jego mroczna przeszłość nadal wisi nad każdym przybyszem. W 2015 roku do hotelu przybywa detektyw John Lowe. Mężczyzna został przydzielony do zbadania sprawy serii zabójstw, z czego każdego z nich dokonano na osobach łamiących jedno z Dziesięciu Przykazań. Z czasem okazuje się, że dziwne wydarzenia, których doświadcza w hotelu, mogą mieć związek z tajemniczym porwaniem jego syna Holdena. Równocześnie śledzimy losy wampirzycy Elizabeth, aktualnej właścicielki budynku, zajmującej jego najwyższe piętro. Poza jej romantycznymi przygodami z mężczyznami, w tym z kolejnym nabywcą miejsca, i robieniem nowych wrogów na każdym kroku, poznajemy także jej dramatyczną przeszłość.

Plakat „AHS Hotel”

Roanoke (2016)

Kreowany na serial dokumentalny o zjawiskach paranormalnych sezon szósty opowiada historię Shelby i Matta Millerów, którzy przeżyli piekło, mieszkając przez krótki czas w domu na terenie byłej kolonii Roanoke. Narracja prowadzona jest na dwóch płaszczyznach: opowieści świadków wydarzeń są przeplatane aktorskimi scenami odtwarzającymi snutą opowieść. Podczas pobytu w posiadłości para była prześladowana nie tylko przez mieszkających w pobliżu Polków, ale także przez duchy byłych osadników, w tym Rzeźniczki i jej ofiar –ludzi przebywających w domu przed Millerami.

Druga połowa sezonu dotyczy produkcji spin-offu Koszmaru z Roanoke, który okazał się ogromnym i niespodziewanym sukcesem stacji. Producent Stanley James ponownie umieszcza w nawiedzonym domu zarówno świadków tragicznych wydarzeń, jak i aktorów grających w dokumencie. Mają oni spędzić tam trzy dni podczas krwawej pełni księżyca i jak się można domyślić nie kończy się to dobrze.

Plakat „AHS Roanoke”

 Kult (2017)

Akcja sezonu rozpoczyna się w noc wyborów prezydenckich 2016 w Michigan. Oficjalne ogłoszenie wygranej Donalda Trumpa powoduje u Ally Mayfair-Richards nawrót gwałtownych lęków psychicznych. Za to Kai Anderson jest zachwycony wynikiem głosowania i postanawia kandydować do Rady Miasta. W celu zdobycia poparcia tworzy kult, któremu przewodzi, a za namową jego siostry Winter dołącza do niego także partnerka Ally, Ivy. Jego członkowie przebierają się za klauny i dokonują w mieście serii morderstw, by zastraszyć ludzi i zwiększyć poparcie dla chłopaka. W tym samym czasie wyznawcy Kaia prześladują chorą kobietę, co skłania ją do podjęcia terapii z psychiatrą Rudym Vincentem – bratem Andersona.

Plakat „AHS Kult”

W styczniu bieżącego roku potwierdzono powstanie sezonu ósmego i dziewiątego serialu, które będą ukazywać się w roku 2018 i 2019.

Exit mobile version