Site icon Ostatnia Tawerna

Równouprawnienie? To nie takie proste – recenzja komiksu „Smerfy i świat emocji. Smerfetka jest takim samym Smerfem jak inne”, t. 4

W czwartym zeszycie, Smerfetka jest takim samym Smerfem jak inne, poruszony został jeden z najtrudniejszych problemów, z którymi zmagają się dzieci i ich rodzice – szanowanie odmienności. Czy Smerfetka, jedyna dziewczyna w wiosce Smerfów, jest rzeczywiście takim samym Smerfem jak inne? Tego dowiecie się z lektury komiksu oraz… naszej tawernianej recenzji!

Smerfne równouprawnienie

W pierwszej części komiksu twórcy pokazują nam, jak wygląda życie Smerfetki. Mieszkańcy wioski zawsze okazują jej szacunek, ale nie należy ukrywać, że traktują ją również nieco inaczej – zamiast robić psikusy, dają kwiaty, wyręczają w obowiązkach, nie wierzą, że mogłaby im dorównać w przykładowych dyscyplinach sportu. Bohaterka nie jest zadowolona, że ze względu na płeć nie może wykonywać niektórych czynności, zwłaszcza że – jak wszyscy wiemy – odmienność płciowa w wiosce Smerfów to drażliwy temat. Smerfetka, chcąc uniknąć specjalnego traktowania, wpada na genialny plan. Rzućcie okiem na komiks i przekonajcie się, jakie wspaniałe rozwiązanie problemu znalazła nasza mała bohaterka!

O emocjach z psycholożką dziecięcą

Część druga albumu to porady, które zostały opracowane przez psycholożkę dziecięcą i psychoanalityczkę Diane Drory. Otwarcie pyta ona odbiorców – Czy czujesz się inna/inny? Nie da się ukryć, że słowo „inny” generuje wiele sensów i może być rozumiane wielorako. Szanowanie odmienności będzie więc rozumiane jako odejście od stereotypów, odrzucenie dyskryminacji, a co za tym idzie szeroko pojęta tolerancja. Możemy domniemać, że takie przesłanie znajduje się w omawianym zeszycie. Polska psycholożka, Sylwia Jatczak, podkreśla, że zamiast kupować dziecku drogą zabawkę (mającą sprzyjać akceptacji rówieśników), należy rozmawiać z podopiecznym o ewentualnym wykluczeniu z grupy. Wyjaśnia ona dodatkowo, jak funkcjonalnie wykorzystać komiks i zmienić podejście do tolerancji – należy uświadomić najmłodszym, że odmienność, różnorodność i indywidualność nie są niczym złym, warto tylko spróbować je zrozumieć. W recenzowanym zeszycie również pojawiają się rady Papy Smerfa, który podkreśla, że „każde dziecko i każdy dorosły jest tak samo ważny i ma prawo do szacunku”.

O komiksie

Autorami smerfnej propozycji dla najmłodszych są Falzar i Thierry Culliford, potomek Peyo (scenariusz), Antonello Dalena (rysunki) oraz Paolo Maddaleni (kolory). Za tłumaczenie odpowiada natomiast Marta Mosiewicz, której przekład zna każdy fan smerfnego uniwersum. Pierwsza część komiksu, licząca sobie nie więcej niż trzydzieści stron, to historia smerfnej bohaterki, druga to natomiast kreatywne pomysły psycholożki dziecięcej, które każdy rodzic może funkcjonalnie wykorzystać. Książeczka, jak wszystkie zeszyty z serii, jest bardzo cienka i zapewne zniszczy się po wielokrotnej lekturze, jednak i tak uważam, że warto! Smerfna historia na pewno Was zachwyci, a przesłanie pozostanie na długo w Waszych głowach.


Nasza ocena: 8/10

Smerfetka jest zdeterminowana w dążeniu do celu. Czy uda jej się udowodnić, że jest takim samym Smerfem jak inne?

Fabuła: 8/10
Bohaterowie: 8/10
Oprawa graficzna: 9/10
Wydanie: 7/10
Exit mobile version