Na ekranach kin gości kolejny film od DC – Ptaki Nocy. Jest to drugi tytuł w historii fabularnych filmów na bazie komiksów tego wydawnictwa, który otrzymał kategorię wiekową R. Wielu z was mogło nie słyszeć nigdy wcześniej o tytułowej grupie bohaterek (może poza Harley Quinn). Dlatego warto przyjrzeć się kilku najważniejszym postaciom.
Ptaki Nocy
Zacznijmy od drużyny. Birds of Prey (bo tak brzmi w oryginale ta nazwa) to kobiecy zespół superbohaterek (do którego sporadycznie należał też Hawk – partner Dove) występujący w kilku amerykańskich seriach komiksowych od 1996 roku. Ideą powstania tego zespołu było ukazanie wzajemnych relacji między Black Canary i Barbarą Gordon. Ta druga po postrzeleniu przez Jokera, zaczęła walczyć ze złem jako informatorka i informatyczka przykuta do wózka inwalidzkiego, przyjmując kryptonim Oracle. To one stanowiły przez długi czas trzon zespołu. Później ekipa ulegała różnym modyfikacjom i rozszerzała się o dodatkowe superbohaterki. Żeńska grupa heroin początkowo miała swoją siedzibę w Gotham City, a później działała też w Metropolis czy w Platinum Flats w Kalifornii.
Po odejściu Czarnego Kanarka to Huntress pozostała podstawową członkinią i liderką grupy. Po Flashpoincie i restarcie głównej linii fabularnej, również Barbara na pewien moment opuściła grupę, bowiem odzyskała swoją sprawność i tym samym tożsamość Batgirl. Z kolei po nadejściu kolejnego resetu w 2016 roku, Birds of Prey zaczęły na nowo tworzyć dawne filary drużyny, w tym Batgirl, Black Canary i Huntress. Kobieca grupa sporadycznie korzystała ze wsparcia męskich trykociarzy, takich jak Nightwing, Wildcat, Savant i Creote.
Harley Quinn
Sądzę, że tej pani nikomu nie trzeba przedstawiać. Wieloletnia partnerka głównego klauna z Gotham, już wielokrotnie nam się zaprezentowała na ekranach telewizorów, kartach komiksów, monitorach komputerów, a w 2016 roku w kinach. Zbzikowana psychiatra Harleen Quinzel nie do końca jest antagonistką. Stanowi ona raczej typ antybohaterki, który w zależności od okoliczności i humoru pomaga bądź rozrabia. W serii New 52 spróbowano nawet uczynić z niej odpowiednik Deadpoola w DC. Warto też dodać, że Harleen w komiksach nie należała do Birds of Prey, ale do Gotham City Sirens – innej organizacji łączącej bohaterki DC.
Najnowszy film opowiada jednak historię Harley po rozstaniu z Jokerem. Gdzie możemy o tym przeczytać? W komiksach serii New 52, a konkretnie w Suicide Squad #1, Batmanie #1 i Harley Quinn #25 (jedynie ten pierwszy nie ukazał się na rynku polskim w wydaniach zbiorczych).
Nie są to może kompletne opowieści, ale dają wgląd w życie Harley Quinn po zakończeniu jej relacji z ukochanym. W Suicide Squad # 1 widzimy biedną Harley, która wpada w morderczy szał po zniknięciu Jokera. W Batmanie #13 ukochana Jokera na pewien czas łączy z nim siły, niemniej jednak widzi, że ta relacja nie ma sensu. Kulminacją tego epizodu jest Harley Quinn # 25, kiedy dwoje dawnych kochanków znów staje twarzą w twarz, a wszystko kończy się niepohamowanymi aktami przemocy z obydwu stron.
Ciąg dalszy na następnej stronie.
Renee Montoya
Renee Montoya początkowo zostaje nam zaprezentowana jako detektywka pracująca dla policji w Gotham, przydzielona do jednostki do spraw poważnych przestępstw. Później ujawnia się jako lesbijka i rezygnuje z policji, zniesmaczona jej korupcją. Po mimo że, istnieje na stronach komiksów o Batmanie od dziesięcioleci, to przez większość czasu była postacią drugoplanową. Wśród jej ważniejszych występów możemy odnotować choćby w Batwoman: Elegy. Jeśli mamy jednak ochotę przeczytać tytuł, który skupia się w znacznym stopniu na Renee i jej współpracownikach z GCPD, to warto sięgnąć po serię Gotham Central. Montoya odgrywa tutaj dużą rolę, ukazując jak ważna dla Gotham jest policja.
Cassandra Cain
Ta bohaterka zadebiutowała w Batman #567. Historia pochodzenia Cassandry przedstawia ją jako córkę zabójców Davida Caina i Lady Shivy. Wychowana na ekspertkę sztuk walki, wytrawną zabójczynię, a przy okazji analfabetkę Cassandra stała się z czasem istotną postacią w świecie DC. Pojawienie się bohaterki w Gotham ma miejsce tuż po kataklizmie, który odciął miasto od reszty świata. Chociaż przybyła ona z nikczemnymi zamiarami, czas spędzony z Barbarą Gordon zmienił jej motywacje. Cass jest z pewnością największym znakiem zapytania, jeśli chodzi o film, ponieważ wersja kinowa wydaje się bardzo odmienna od tej, która pojawiła się w komiksach pod koniec lat 90. Nadal jest to jednak młoda kobieta uwikłana w machinacje kryminalnego podziemia, wydaje się więc, że będzie przynajmniej tematycznie podobną postacią.
Warto nadmienić, że Cassandra była też trzecią Batgirl. Po swoim odejściu w 2009, powróciła pod koniec 2010 roku jako anonimowa agentka Batmana w Hongkongu. Po śmierci swojego ojca przybrała pseudonim Orphan (Sierota).
Ciąg dalszy na następnej stronie.
Black Canary
Do postaci Kanarka można przypisać dwie postacie: Dinah Drake, która w złotym wieku wyszła za mąż za detektywa Larry’ego Lance’a z Gotham City, jak i również ich córkę Dinah Laurel Lance, pojawiająca się w obecnych historiach w towarzystwie Green Arrowa.
Od 2012 Czarny Kanarek nabrał wiatru w żagle i zaczął nam prezentować zupełnie inne oblicze. Wielkie zmiany spotkały długoletnią bohaterkę, całkowicie zmieniając jej historię. Nowa seria przekształciła Dinah Lance w czołową postać zespołu rockowego po tym, jak jej dotychczasowe życie w cywilu dosłownie poszło z dymem (jej dojo, w którym dawała nauki sztuk walki zostało spalone). Warto dodać, że kiedy pojawiły się komiksy z nowymi historiami o Dinah, DC zatrudniło specjalny zespół, który napisał i nagrał wiele piosenek, rzekomo autorstwa Kanarka. Wciąż można ich słuchać w Internecie na https://blackcanary.bandcamp.com/). Cóż, wydaje się , że film będzie mocno nawiązywał do tego etapu w życiu superheroiny. A tom który mogę wam polecić, aby zapoznać się z tym ciekawym obliczem panny Lance to Black Canary: Kicking and Screaming (niestety niewydany w Polsce).
Huntress
Łowczyni, a właściwie Helena Bartinelli, jest postacią złożoną, podobnie jak większość ludzkich superbohaterów DC pozbawionych supermocy. Jej heroiczne wysiłki, jakkolwiek chaotyczne i gwałtowne, wynikają najczęściej z jej przeszłości, bowiem młoda Helena dorastała jako córka mafijnego bossa. Wiele o Huntress można dowiedzieć się z historii zaprezentowanych przez Gail Simone w serii Birds of Prey. Jeśli chcemy czegoś, co w kompleksowy sposób przedstawi nam Helenę, to warto zajrzeć do miniserii Cry for Blood ( po polsku wydane w 61 tomie „Wielkiej Kolekcji Komiksów DC Comics” Żądza Krwi). Huntress i Question próbują tam udowodnić niewinność bohaterki w sprawie o morderstwo wysokiego rangą członka innej rodziny przestępczej. Seria eksploruje motywacje Heleny do walki z przestępczością i jej tragiczną przeszłość.
Ciąg dalszy na następnej stronie.
Roman Sionis
Nawet w świecie komiksów Roman Sionis zwany też Czarną Maską jest często niedocenianym złoczyńcą. Stworzony przez Douga Moencha antagonista po raz pierwszy pojawił się w 1985 roku . Miał on stanowić doskonałego łotra, który będzie mógł perfekcyjnie działać poprzez wywoływanie wpływu na innych w mediach.
Roman dorastał z bogatymi, wpływowymi rodzicami, którzy dbali o swój status. Jako dorosły Sionis stał się dyrektorem biznesowym mającym te same cele: być na szczycie hierarchii społecznej. Oprócz prowadzenia legalnej działalności, Roman zajmuje się też kierowaniem mafią. Jedną z osób, których nienawidzi najbardziej na świecie nie jest Batman, a sam Bruce Wayne. Powodem jego nienawiści jest fakt, że Wayne ostatecznie uratował firmę jego rodziców przed bankructwem, wykupując ją.
To, co sprawia, że Czarna Maska jest jeszcze bardziej fascynujący, to jego obsesja na punkcie masek. Z jej powodu zaczął rzeźbić maskę z drewnianej trumny własnego ojca. Podczas bitwy z Batmanem maska ta została spalona na skórze Sionsa, co utrwaliło imię głównego antagonisty nadchodzącego filmu. Jeśli macie ochotę zapoznać się z komiksowymi działaniami Romana, zachęcam do przeczytania Batman: Under the Red Hood (po polsku wydane w 57 tomie „Wielkiej Kolekcji Komiksów DC Comics” – Pod Czerwonym Kapturem).
Było wiadome, że komiksowe pierwowzory, nie będą w stu procentach oddane na dużym ekranie. Niemniej jednak, warto zobaczyć nowe przygody bohaterów DC (wedle opinii fanów, to właśnie to wydawnictwo ma najlepszych złoczyńców, o czym przekonał nas niejednokrotnie Joker. Dlatego zachęcam do zapoznania się z historiami obrazkowymi oraz najnowszym filmem Cathy Yan.