Site icon Ostatnia Tawerna

#Przybij5Komiksowi – subiektywny wybór ciekawych komiksów z 2023 roku

Przybij piątkę komiksowi to akcja, w ramach której zachęcamy się wzajemnie to polecenia szczególnie ciekawych tytułów przeczytanych w minionym roku. Do wzięcia udziału zaprosiła nas Ryjówka – Blog Wszechkulturowy, więc prezentujemy nasz subiektywny wybór pięciu komiksów. Niekoniecznie najlepszych w 2023 roku, ale takich, które zapadły nam w pamięć.

Kwarantanna

Jeśli ktoś szuka psychodelicznych przygód, osadzonych w naszym świecie, to powinien się zainteresować kontynuacją serii Czary Zjary. Tym razem bohaterowie wkraczają w świat cyfrowej popularności. Czytelnik znajdzie tutaj problem teorii spiskowych czy erotomanii, która sięga swoimi szponami od TikToka po Netflix, a jej ofiarą pada Wilkołak Jones. Świetna komedia, która miesza różne style, dając nam komiks na każdy stan humoru.

Batman. Wyjątkowo mroczna noc

Mogłoby się wydawać, że to kolejny komiks o Batmanie, jakich widzieliśmy już setki w naszym życiu. Jak się okazuje, tym razem problem jest bardziej złożony, bowiem leciwe światło lamp Gotham nagle gaśnie, a Batman w rzeczywistości musi zjednoczyć się z mrokiem, do którego tak bardzo przywykł. Do tego dochodzi jeszcze eskortowanie więźnia, który jest za to wszystko odpowiedzialny. Uczta dla fanów mocnych thrillerów sci-fi, a także tych, którzy lubią nacieszyć oko niecodziennymi kadrami ukazującymi prawdzie zaciemnienie Gotham.

Bartosz Stuła

1629 albo przerażająca historia rozbitków z Dżakarty. Aptekarz diabła

Genialny, niepokojący, przygotowany z ogromną dbałością o detale historyczne, monumentalny komiks. Wprowadzenie historyczne przybliża czytelników do opowieści o tragicznym rejsie Batavii, w albumie przemianowanej na Dżakartę. Brutalna historia o demonicznym działaniu Kompanii Wschodnioindyjskiej i życiu XVII-wiecznych żeglarzy.

Ultimate Spider-Man, tom 13: Śmierć bohatera

Pechowa cyfra na oznaczenie tomu serii, który znacząco wybija się nad resztę. Początek jest średni, ale komiks mniej więcej połowy staje się arcydziełem. Międzynarodowe spiski, monumentalne bitwy, codzienne rozterki, przyjaciele, wrogowie – mamy tu wszystko. Napisane z pomysłem i odpowiednim balansem między patosem a codziennością. Tak właśnie umiera bohater. W pewnych momentach ciężko było powstrzymać łzy.

Wąż i włócznia – 1 – Cień góra

Bardzo dobry komiks o raczej niespotykanej dotąd tematyce. Dostajemy bowiem thriller osadzony w Imperium Azteków, w czasach na długo przed hiszpańskim podbojem. Przepiękne ilustracje idealnie współgrają z mroczną, gęstą atmosferą. Ogromne wrażenie robi też oddanie tak rzadko pokazywanych realiów historycznych. Nie mogę doczekać się kontynuacji.

Piotr Tomczuk

Exit mobile version