Site icon Ostatnia Tawerna

Prawie jak w sylwestra – recenzja gry kooperacyjnej „Hanabi. Wielki pokaz”

Specyfika gier kooperacyjnych bardzo mi odpowiada. Gracze nie walczą przeciwko sobie, ale wspólnie dążą do osiągnięcia wcześniej założonego celu. Takie jest właśnie Hanabi – niepozorne, wciągające i z mniej lub bardziej szczęśliwym zakończeniem.

Cel gry i przygotowanie

W grze wcielamy się w roztargnionych wytwórców sztucznych ogni, którzy przypadkowo wymieszali ze sobą różne rodzaje prochu, lonty i rakiety. Tymczasem zbliża się wielki pokaz, podczas którego należy wystrzelić sztuczne ognie! W szeregach pirotechników zaczyna szerzyć się panika. Czy jeśli połączą siły, zdążą uchronić widowisko przed totalną katastrofą? Rzekłabym, że wszystko w Waszych rękach!

Przed rozpoczęciem rozgrywki należy wręczyć każdemu z graczy (2-5) podstawkę do kart, a na stole ułożyć tematyczny woreczek (na nim powinno leżeć 8 żetonów wskazówek). Potrzebujemy jeszcze 3 kafelków pomyłki ułożonych w rzędzie jeden za drugim (niebieską stroną ku górze) i 50 potasowanych kart fajerwerków (z nich tworzymy zakrytą talię). W grze 2- i 3-osobowej rozdaje się graczom po 5 kart fajerwerków; jeśli bawi się więcej osób – po 4. Co istotne, gracze nie mogą przeglądać otrzymanych kart, więc umieszczamy je w podstawce w taki sposób, aby ich treść była widoczna dla każdego poza ich posiadaczem.

Przebieg gry

Łatwizna. Grę rozpoczyna uczestnik w najbardziej kolorowym ubraniu. Każda osoba biorąca udział w rozgrywce musi wykonać jedną z trzech akcji: udzielenie informacji, odrzucenie karty czy zagranie karty. W trakcie zabawy gracz próbuje stworzyć po jednym fajerwerku w każdym kolorze – karty danego koloru muszą być dokładnie w kolejności rosnącej – 1, 2, 3. Ten, kto ukończy wyzwanie, otrzymuje bonus – odzyskuje jeden żeton wskazówki.

Gra może zakończyć się na jeden z trzech sposobów: jeśli trzeci kafelek pomyłki zostanie odwrócony, gracze ukończą tworzenie pięciu fajerwerków, zanim skończą się karty w talii albo jeśli któryś z graczy dobierze ostatnią kartę z talii. Wyniki są obliczane względem wartości karty w każdym z fajerwerków, a wrażenia z rozgrywki oceniane na podstawie skali Międzynarodowej Federacji Wytwórców Fajerwerków.

Dodatki

Najnowsze wydanie Hanabi. Wielki pokaz od wydawnictwa Rebel zawiera trzy dodatki – Lawinę kolorów, Czarny proch oraz Pięciu wspaniałych. Pozwalają one wykorzystać nieużywane wcześniej elementy gry i niewątpliwie ją urozmaicają. Ponadto gracze mogą zdecydować się na połączenie dodatków: Pięciu wspaniałych i Czarnego prochu albo Lawiny kolorów, co może dać ciekawy efekt! Ba, osoby złaknione wrażeń mogą nawet spróbować połączyć wszystkie trzy dodatki!

Kilka myśli

Hanabi. Wielki pokaz to interesująca gra kooperacyjna. Została wykonana z dbałością o najdrobniejsze szczegóły, co niewątpliwie może się podobać (chociaż niektóre kolory w zależności od światła wydają się być zbliżone, co czasem utrudnia grę)! Interesujący jest format kart fajerwerków – bardzo niestandardowy, ale i nieuciążliwy w tasowaniu. Już po pierwszej rundzie z łatwością zauważycie, że mechanika gry jest banalnie prosta i zakładam, że szybko sięgniecie po dodatki.

Muszę przyznać, że najbardziej odpowiadała mi rozgrywka, w której brały udział trzy osoby. Kiedy była nas piątka, było dużo trudniej wybrać osobę, dla której wskazówka okazałaby się najcenniejsza. Ponadto jeden z graczy prawie cały czas odrzucał karty, żeby dawać innym wskazówki… I jeszcze – karty fajerwerków stanowczo za szybko się kończyły. Trochę nuda. Ogromnym plusem Hanabi jest jednak jej niewielki rozmiar – możecie zabrać ją na wakacje, na piknik czy wykorzystywać w domu podczas spotkań z bliskimi. Jeśli więc szukacie niezobowiązującej gry kooperacyjnej, mającej służyć jedynie do rozgrywki, nie wahajcie się. Ja rekomenduję ją dla graczy powyżej 8 roku życia (zgodnie z zaleceniami wydawcy) i bardziej dla młodszych niż starszych.

Nasza ocena: 7,7/10

Nowa gra kooperacyjna od Rebela zachwyci przede wszystkim młodszych graczy.

Grywalność: 8/10
Jakość wykonania: 9/10
Regrywalność: 7/10
Exit mobile version