Site icon Ostatnia Tawerna

Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej 2025

Między 10 a 13 kwietnia Poznań ponownie zamieni się w stolicę komiksu. Biblioteka Uniwersytecka zaprasza wszystkich fanów rysunkowych opowieści na ósmą edycję Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej – wydarzenia pełnego spotkań, wystaw, prelekcji i warsztatów.

Temat przewodni 8. edycji

W tym roku motywem przewodnim festiwalu jest fantastyka w polskim komiksie – od klasyki po nowe interpretacje i kierunki. Już w czwartek i piątek odbędzie się konferencja naukowa, podczas której badacze i pasjonaci opowiedzą o nadprzyrodzonych motywach w polskich historiach obrazkowych.

Program Festiwalu:

10–11 kwietnia (czwartek–piątek): Konferencja naukowa „Rysunkowe światy wyobrażone. Fantastyka w polskim komiksie”.
11 kwietnia (piątek): Otwarcie wystawy komiksu węgierskiego o godzinie 18:00 w Collegium Maius przy ul. Fredry 10, a następnie o 20:00 otwarcie wystawy „Kobiecą kreską” oraz Before Party w Baraku Kultury przy al. Marcinkowskiego 21. ​
12–13 kwietnia (sobota–niedziela): Prelekcje, spotkania autorskie, warsztaty, wystawy, sesje autografów oraz giełda komiksowa. ​

Organizatorami Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej są Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu i Fundacja Instytut Kultury Popularnej.

Rozszerzony opis programu dla ciekawskich fanów

Weekend to czas najbardziej intensywny – zaplanowano liczne spotkania z autorami, prelekcje tematyczne, warsztaty oraz giełdę komiksową. Będzie można zdobyć autografy twórców, dowiedzieć się, jak powstaje komiks, a nawet spróbować swoich sił w tworzeniu własnych historii. Wśród atrakcji nie zabraknie wystaw. Warto zwrócić uwagę na ekspozycję „Kobiecą kreską„, prezentującą twórczość polskich artystek komiksowych, a także na wystawę poświęconą legendarnemu rysownikowi Bogusławowi Polchowi. Młodszych i młodych duchem ucieszy też pełna humoru wystawa Nikoli Kucharskiej. Uczestnicy wspólnie stworzą własną opowieść graficzną pod tytułem „Zaginięcie kudłacza Wierciucha„.

Wybitne persony

Zgromadzi się  także wielu wybitnych twórców i znawców komiksu z Polski oraz zagranicy. Oto niektórzy z najważniejszych gości tegorocznej edycji:​

Goście z Polski:

Agnieszka Jankowiak-Maik – znana jako „Babka od histy”, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, doktorka nauk humanistycznych, publicystka i aktywistka edukacyjna.

Mateusz Skutnik – uznany twórca komiksów i gier komputerowych, znany z serii takich jak Rewolucje czy Morfołaki

Wojciech Stefaniec – ceniony ilustrator i twórca komiksów, współautor m.in. Noir oraz Szelki. ​

Kasia Nie – ilustratorka i autorka komiksów, znana z publikacji w magazynach oraz własnych projektów artystycznych. ​

Kasia Mazur – twórczyni komiksów, której prace charakteryzują się unikatowym stylem i głębią przekazu.

Goście zza granicy: ​

Sophie Meyerhoff (Niemcy) – dzięki wsparciu Goethe-Institut, niemiecka artystka komiksowa zaprezentuje swoje prace i podzieli się doświadczeniami z uczestnikami festiwalu.

Kačka Illnerová, Jan Macků, Štěpán Lipus, Jan Vaněk (Czechy) – artyści związani z Uniwersytetem Zachodnioczeskim w Pilźnie, którzy przedstawią swoje projekty i omówią współczesną scenę komiksową w Czechach.

Keren Katz (Izrael) – izraelska artystka komiksowa, która opowie o swojej antologii „Third City: Stories from Haifa” oraz o specyfice izraelskiego komiksu.

Creme de la creme – Ostatnia Tawerna

Na wydarzeniu pojawią się najlepsi z najlepszych , czyli gwiazdy z naszego wydawnictwa, a wśród nich:

Agnieszka Czoska

Bartosz Stuła

Joanna Kretkowska

Damian Lesicki

Jacek Murawski

Piotr Markiewicz

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy, co czyni ten festiwal wyjątkowo dostępnym! Zapraszamy serdecznie!

 

Exit mobile version