Site icon Ostatnia Tawerna

Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej 2022 już w ten weekend!

Materiały prasowe Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej

Już w ten weekend (7-10 kwietnia) odbędzie się Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej! Poniżej znajdziecie informacje o programie, atrakcjach i gościach wydarzenia oraz o prelekcjach, które będą prowadzone przez redaktorów Ostatniej Tawerny. Wstęp na wszystkie wydarzenia Festiwalu jest darmowy.

W ten weekend odbędzie się 22. edycja Poznańskiego Festiwalu Sztuki Komiksowej 2022! Poniżej znajduje się program całego wydarzenia, a my serdecznie zapraszamy szczególnie na prelekcje prowadzone przez naszych redaktorów.

Program:

07.04 (czwartek) – Wprowadzenie do festiwalu, czyli o co w tym wszystkim chodzi

08.04 (piątek) – Konferencja naukowa Komiksowe Anomalie i nie tylko

10:00 – Jerzy Szyłak, The Tickling Renee French. Powieść graficzna jako anomalia

10:20 – Matylda Sęk-Iwanek, Komiks w odbiorze. Eksperymentalne zabiegi formalne – ewolucja gatunku, czy szum komunikacyjny?

10:40 – Dyskusja

11:00 – Przerwa

11:20 – Michał Traczyk, Milczenie wypowiedziane. O znaczeniu pustych dymków

11:40 –  Damian Kaja, Ty Marvela. Narracja diadyczna w opowieści o superbohaterze

12:00 – Dyskusja

12:20 – Przerwa obiadowa

14:40 – Przemysław Zawrotny, Anomalie Saschy Hommera

15:00 – Marcin Kowalczyk, Janosik jako studium przemocy

15:20 – Mariusz Guzek, Zdeformowana (lub zdemorfowana) historia – parę słów o komiksie Opráski sčeskí historje

15.40 – Dyskusja

09.04 (sobota) – Prelekcje, spotkania autorskie, warsztaty, wystawy, autografy

Sala prelekcyjna 1 (Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, sala 82)

11:00 – Spotkanie z redaktorami i twórcami antologii Rzeźzin – Tomxyz, Zvyrke, Tomaszem Kontnym (prowadzenie: Agnieszka Czoska)

12:00 – Bartosz Stuła – Postapokaliptyczne zagrożenie w komiksach amerykańskich

Postapokalipsa to termin, który od dawna jest związany z fantastyką, a w ostatnich czasach odżył ze względu na nowe napięcie zimnowojenne. W swojej prelekcji  Bartek Stuła przedstawi w jaki sposób zagrożenie atomowe, które może doprowadzić do sytuacji postapokaliptycznej jest postrzegane w wybranych tytułach komiksowych ze Sknerusem McKwaczem czy bohaterami DC i Marvela, oraz jakie zrodziło ono konsekwencje dla bohaterów świata rysunkowego.

13:00 – Piotr Markiewicz – Freddy Krueger z Brazylii, czyli kim jest Joe Coffin?

Joe Coffin (znany w Polsce jako Józef Mogiła) to postać dość tajemnicza dla Europejczyków, ale kultowa dla osób z Ameryki Południowej i Północnej. Sylwetkę  i fenomen postaci postara się przybliżyć Piotr Markiewicz. W czasie swojej prelekcji opowie nie tylko o filmowej historii bohatera, sięgającej jeszcze lat 60, ale także o jego komiksowym wcieleniu zaprezentowanym w Skazańcu 666.

14:00 – Piotr Markiewicz i Bartłomiej Bielaś – Wampir: Maskarada czyli jak przenieść RPG do świata komiksu

Początki gry fabularnej Wampir: Maskarada sięgają początku lat 90. Od lat tytuł cieszy się olbrzymią popularnością i zdobywa nowych fanów. Nie tak dawno, na podstawie jej fabuły, powstał komiks o tym samym tytule. Czy przeniesienie RPG na karty komiksu było dobrym pomysłem? Czy tytuł spodoba się miłośnikom serii? Czy ma szansę wciągnąć do Świata Mroku nowych graczy? Na to i wiele innych pytań odpowiedzi udzielą Bartłomiej Bielaś i Piotr Markiewicz.

15:00 – Joanna Kaniewska – KRUK: muzyka, horror, introspekcja

Komiks Kruk (org. The Crow) i jego adaptacja filmowa z 1994 roku zdążyły już obrosnąć kultem w kręgach lubujących się w dziwacznych klimatach. W ramach tej prelekcji spróbujemy zbadać, jak w dziele Jamesa O’Barra skonstruowana jest przestrzeń horroru oraz introspekcji głównego bohatera. Szczególnie chciałabym się przyjrzeć wpływom muzyki i powiązanej z nią subkultury gotyckiej, ale myślę, że nasze rozważania się na tym nie skończą!

16:00

Łukasz Łęcki – Adaptacja czy adopcja? Postapokaliptyczne sieroctwo

Gdy świat ulega katastrofie, wszyscy kierują się instynktem przetrwania. Pośród zasad spajających nowo powstałe społeczności ocaleńców na pierwszy plan wysuwają się bestialska siła i nieufność. Czy wzrastające pośród zdegenerowanych wartości młode pokolenie może zachować lub na nowo odkryć pojęcie rodziny?

Sala prelekcyjna 2 (Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Czytelnia Humanistyczna)

11:30 – Wojciech Nelec i Małgorzata Chudziak – Tom Taylor – Pan i Zbawca DC Comics?

Friendship ended with BATMAN. Now NIGHTWING is my best friend.

Mainstreamowe superhero zawsze ma pewien okres, kiedy główne tytuły zaczynają nudzić lub przesadnie emanować epickością wydarzeń, po których nic nie będzie takie samo. Wtedy niespodziewanie tytuły niepozorne zaczynają przynosić znacznie więcej frajdy niż te, które miały być tymi naj. Współcześnie w DC Comics taka zamiana zaszła, gdy jakościowo Nightwing zdetronizował Batmana – a przynajmniej naszym zdaniem. Porozmawiamy o tym, dlaczego twórczość Toma Taylora odnawia wiarę w mainstreamowe DC i przypomina, że superbohaterowie mogą być fajni.

12:30 – Remigiusz Różański – Führerowi w twarz, czyli o komiksie superbohaterskim w czasach II wojny światowej

Jak temat wskazuje, chciałbym się przyjrzeć złotej erze komiksu i temu jak niebagatelny wpływ na rozwój medium miała właśnie wojna.
W prelekcji znajdzie się miejsce na następujące wątki:
– pierwszy patriotyczny superbohater (The Shield),
– prasowa historyjka o Supermenie, która przyniosła Schusterowi i Siegelowi roast na łamach Das Schwarze Korps,
– ofensywa Timely Comics i pierwszy numer Kapitana Ameryki,
– groteskowi antagoniści pokroju Kapitana Swastyki,
– figura dobrego Niemca a rasizm w portrecie Japończyków,
– działania propagandowej komórki Writers War Board w komiksie.

13:30 – Michał Olech – W ukraińskim komiksie zła Rosja, mistyczna Ukraina i kosmici już się wydarzyli – o Igorze Baranko.

Igor Baranko to najbardziej obecny w Polsce ukraiński autor. W kontekście agresji rosyjskiej jego Dżihad przychodzi na myśl automatycznie – imperialistyczna Rosja przyszłości potrzebuje Ukrainy do ziszczenia swojej wielkiej narodowej wizji. Polityka i historia zawsze jest silnie u Baranko obecna, ale jest równie wszechstronny tematycznie co kulturowo – dużo mistyki, filozofii i sensacji na Dzikich Polach, starożytnym Egipcie, u mongolskich mnichów… No i ci kosmici kradnący mumię Lenina.

14:30 – Damian Nox Lesicki i Jacek Jako MurawskiRyjówka – blog wszechkulturowy – Ryjówka-Man – konkurs wiedzy wszechkomiksowej

Czy to ssak? Czy to samolot? Nie! To Ryjówka-Man – najkomiksowszy z komiksowych konkursów, w którym komiks odmieniamy na wszelkie sposoby. Sprawdź swoją wiedzę o komiksach i zdobądź komiksowe nagrody. W quizie zapytamy o komiksy polskie, amerykańskie, japońskie i europejskie, mainstreamowe i niezależne. Zapytamy o wszystko.

15:30 – Julian Jeliński – Jak Stan Lee stworzył uniwersum… DC!

Uwierzycie, jeżeli powiem Wam, że Stan Lee stał za powstaniem Batmana, Supermana, Wonder Woman, Green Lanterna i reszty najważniejszych bohaterów ze świata DC? Nie uwierzycie? No to niespodzianka! To wszystko prawda, tyle, że nie wydarzyło się w latach 30. i 40. XX wieku, a na początku wieku XXI. Wtedy to Stan współtworzył serię Just Imagine, na nowo wyobrażając sobie tytanów świata DC, jednocześnie oddając hołd twórcom oryginalnych wersji. Ciekawi Was jak wygląda Uniwersum DC stworzone przez architekta świata Marvela? Czy udało mu się wnieść coś nowego czy tylko nieporadnie kroczył między postaciami niczym Galactus po Mikrowersum? Tego dowiecie się z prelekcji, gdy wszyscy po prostu wyobrazimy sobie…

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet

11:00 – Spotkanie z Ottoichem (Otwarta Turma, Dwa Gwoździe) (prowadzenie: Krzysztof Lichtblau)

12:00 – Spotkanie z Pawłem Piechnikiem (Chleb wolnościowy, Sybir) (prowadzenie: Marcin Łuczak)

13:00 – Spotkanie z Piotrem Nowackim (OM Apetyt na przygodę, Jeśli zrobisz to teraz, to co będzie zaraz?) (prowadzenie: Marcin Łuczak)

14:00 – Spotkanie z Tomaszem Kontnym i Kubą Babczyńskim (Pasażer) (prowadzenie: Marcin Łuczak)

15:00 – Spotkanie z Bartoszem Minkiewiczem (Wilq superbohater, Pan Wiedźma) (prowadzenie: Marcin Łuczak)

16:00 – Wspomnienie o Krzysztofie Tymczyńskim (rozmawiają Kasia Kamieniarz, Wojtek Nelec, Krzysztof Pielaszek, Marcin Łuczak)

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, E-centrum

16:30 – Otwarcie wystawy komiksów i ilustracji prasowych Edmunda Hejdaka

Warsztaty

10:00 – Warsztaty z offsetu

Uniwersytet Artystyczny, Pracownia Offsetu – wejście od ul. Solnej przy Ogródku Jordanowskim nr 1

Warsztaty druku offsetowego to okazja, żeby poznać proces powstawania limitowanych grafik, które zostaną przygotowane z okazji naszego festiwalu. Każdy uczestnik warsztatów wyjdzie ze swoim, świeżo wydrukowanym egzemplarzem.

Prowadzenie pracownicy Pracowni Offsetu

Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku 15+

Obowiązują zapisy drogą mailową na adres: komiksywbibliotece@gmail.com

Czas trwania: 2 h

11:00 –  Zaczarowany ołówek – warsztaty komiksowe z Kubą Babczyńskim

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Pracownia Zbiorów Specjalnych

Narysujemy przygodę bohatera stworzonego na podstawie ulubionego przedmiotu z tornistra, szuflady lub skrzynki z narzędziami. Może być to pan Młotek, pani Piła, Flamasterka, Temperator, a może ktoś zupełnie inny. Wszystko zależy od wyobraźni uczestników!

Jakub Babczyński – Urodzony w 1980 r. twórca komiksów, ilustracji oraz animacji z Gdańska. Autor autorskiej serii Wyspa Szyszek, którą tworzy we współpracy ze scenarzystami Tomaszem Kontnym i Piotrem Szulcem. Wykładowca komiksu na wydziałach grafiki PJATK i WSB w Gdańsku. Autor licznych warsztatów komiksowych. Współorganizator projektu miejskiego: Komiks w Mieście, Miasto w Komiksie: Komiksowy Przewodnik po Dolnym Mieście. Zdobywca drugiej nagrody na festiwalu MFKiG w Łodzi w 2015 roku za komiks Charlie Cudak.

Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku 7-13

Obowiązują zapisy drogą mailową na adres: komiksywbibliotece@gmail.com

Czas trwania: 2 h

13:00 – Co mówią wycięte głowy. Warsztaty z wypukłodruku

Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Budynek B, ul. 23 Lutego 20, piętro 2, sala 202

Czy ścięte głowy mogą mówić? A te wycięte? W programie warsztatów przedstawienie techniki wypukłodruku (linorytu) i praktyczne do niej wprowadzenie podczas tworzenia matrycy projektu swojej komiksowej gadającej głowy oraz jej wydruk.
Materiały zapewnione, ale zapraszamy do wzięcia swoich własnych T-shirtów, toreb, zeszytów i innych płaskich rzeczy, na których również będzie można wydrukować swój projekt.

Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku 15+

Obowiązują zapisy drogą mailową na adres: punkt.grafiki@gmail.com lub poprzez wypełnienie formularza https://docs.google.com/…/18XqOqSNxD0l3v0qoYHy5ViaRmQR9…

Czas trwania: 3 h

14:00 – Kreacja świata i zasiedlanie go postaciami

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Pracownia Zbiorów Specjalnych

W czasie warsztatów uczestnicy wspólnie ze Spellem stworzą fantastyczny świat i omówią jak uczynić go interesującym. Następnie każdy indywidualnie wymyśli i narysuje postać zamieszkującą stworzoną przez nas krainę.

Tomasz Spell – Komiksiarz-samouk z Gdańska. Autor Ostatniego Przystanku, Przygód Stasia i Złej Nogi, Wszechksięgi, a teraz także Zasady Trójek. Obecnie mieszka z kotką Franią w Krakowie. Twierdzi, że niespodziewane ciasto jest największym źródłem szczęścia.
Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku 13+
Obowiązują zapisy drogą mailową na adres: komiksywbibliotece@gmail.com
Czas trwania: 1,5 h
Miejsce: Pracownia Zbiorów Specjalnych BUP

Gala

19:00 – Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet

W trakcie Gali zostaną ogłoszone nominacje do Orient Menów 2021 oraz zwycięzca w głosowaniu na Najlepszy Zin PFSK 2021.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, wstęp na Galę wyłącznie za okazaniem festiwalowych identyfikatorów.

10.04 (niedziela) – Prelekcje, spotkania autorskie, warsztaty, wystawy, autografy

Sala prelekcyjna 2 (Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, Czytelnia Humanistyczna)

12:00 – Anna Małecka – Korea Południowa: webtoony vs. rzeczywistość

Koreańska fala poza k-popem i dramami wykreowała też modę na webtoony. Ale na ile kraj przedstawiany w komiksach jet podobny do tego rzeczywistego? Powiedzmy sobie trochę o tym jakie problemy nękają współczesną Koreę Południową i jak prezentowane są w znanych nam komiksach.

13:00 – Łukasz Kaczmarek – Manga, manhwa, manhua – komiksy z Japonii, Korei i Chin

Ekspansja kultury azjatyckiej dotyka wielu dziedzin życia – wśród młodego pokolenia popularne są koreańskie seriale, muzyka i moda, a o wpływach Japonii na sztukę i kulturę można by opowiadać godzinami. Co powoduje, że japońskie komiksy przebiły te zachodnie wynikami sprzedaży? Czym różnią się komiksy koreańskie od japońskich? Jaką rolę w tym krajobrazie pełnią Chiny i czy uda im się przebić do popkulturowego mainstreamu poza własnym poletkiem? O realiach nowoczesnego rynku komiksów, niewygodnych problemach o nieokreślonych szansach na rozwiązanie, a także sukcesach i wyzwaniach stojącymi przed branżą.

14.00 – Anna Maria Puto – Japońska literatura w mandze Bungō Stray Dogs (Bezpańscy Literaci)

Wyobraźcie sobie komiks, gdzie Mickiewicz walczy ze Słowackim na super moce powiązane z ich najwybitniejszymi dziełami! Tak właśnie dla Japończyków wygląda Bungō Stray Dogs. Manga ta zdobyła popularność ze względu na swoją wciągającą fabułę, ciekawe postacie i przystojnych chłopców, jednak skrywa w sobie wiele nawiązań do japońskiej literatury z przełomu XX wieku. Na prelekcji przedstawię postacie i ich rzeczywiste odpowiedniki oraz odkryję jak naprawdę wyglądali nasi bohaterowie 2D.

Sala prelekcyjna 1 (Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, sala 82)
11:30 – Artur Wabik o Muzeum Komiksu (prowadzenie Krzysztof Lichtblau)
12:30 – Jacek Gajowniczek, Natalia Fila Zabrzeska, Radosław Koch (Hype Train) – Czy komiksy przeżywają drugą młodość dzięki… serwisom streamingowym?

Od paru lat rynek komiksowy w Polsce przeżywa renesans. Komiksy i powieści graficzne zyskują coraz większą rzeszę fanów. W tym samym czasie platformy streamingowe przenoszą je na mały ekran w formie filmów i seriali. Czy te dwa zjawiska są z sobą powiązane? Czy komiksy zawdzięczają swoją popularność dzięki ich ekranizacjom? A może to działa tylko w drugą stronę?

13:30 – Krzysztof Pielaszek – Polityka a komiks: czy komiks był kiedyś rzeczywiście apolityczny?

W internetowych (i zapewne nie tylko) dyskusjach, co chwilę pada argument Ale po co wciskać tę politykę do komiksów. Kiedyś jej nie było i było lepiej. Czy jednak te słowa mają w sobie choć odrobinę prawdy? Czy kiedyś komiks był medium apolitycznym? A jeżeli nie to jak objawiało się to politykowanie twórców komiksowych w swoich dziełach? A co z propagandą w komiksach i jak ją rozpoznać? Przyjrzyjmy się razem tym zjawiskom.

14:30 – Jerzy Szyłak o komiksach i książkach obrazkowych (prowadzenie Agnieszka Czoska)

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet

11:00 – Spotkanie z Tomaszem Spellem (Zasada Trójek, The Great Filter) (prowadzenie: Marcin Łuczak)
12:00 – Spotkanie z Aleksandrą Herzyk (Wolność albo śmierć) (prowadzenie: Marcin Łuczak)
13:00 – Spotkanie z Beatą Rojek i Sonią Sobiech (Opowieści aborcyjne) (prowadzenie: Michał Słomka)
14:00 –  Spotkanie z dyrektorem Muzeum Karykatury w Warszawie Pawłem Płoskim i jego komiksową ręką Michałem Rzecznikiem (prowadzenie: Michał Traczyk)
15:00 – Spotkanie z Łukaszem Godlewskim (Malarz) (prowadzenie: Kasia Kamieniarz)
Warsztaty
11:00 – Krótkie warsztaty z pisania długich scenariuszy

Zbiór dobrych rad, obserwacji i sztuczek, będący pokłosiem ponad piętnastu lat scenopisarstwa. Największe i najmniejsze sekrety udanych realizacji oraz parę ćwiczeń na rozruszanie głowy.

Tomasz Kontny – scenarzysta komiksów, projektant i producent gier komputerowych, autor spektakli teatralnych. Nagradzany w konkursach, w tym wielokrotnie na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Pisze serię Wydział 7 o SB-ekach rozwiązujących paranormalne zagadki w realiach PRL. Współpracuje zarówno ze sceną niezależną, jak i dużymi wydawnictwami. Prowadzi warsztaty scenariuszowe i zajęcia z kreatywnego pisania na uniwersytetach w Krakowie i Katowicach.

Warsztaty przeznaczone dla osób w wieku 15+

Obowiązują zapisy drogą mailową na adres: komiksywbibliotece@gmail.com

Czas trwania: 2 h
Miejsce: Pracownia Zbiorów Specjalnych BUP
Exit mobile version