Site icon Ostatnia Tawerna

Polska nie uzna Loot boxów za hazard

Ministerstwo finansów zapytano o legalność popularnych skrzynek. Losowe elementy okazują się nie przesądzać o hazardowym charakterze

Nie da się ukryć, że temat mikropłatności w grach (zwłaszcza w tytułach segmentu AAA) budzą kontrowersje. Kwestia ta bywa ostatnio poruszana także przez władze kolejnych państw. Częstym argumentem podnoszonym przez opcje polityczne, jest dobro nieletnich. W końcu wiele tytułów popularnych również wśród młodszych graczy (choćby Fortnite czy Overwatch) zawieraj kuszący mechanizm płatnych skrzynek z losową zawartość. Stąd rodzą się pytania o ewentualne naruszenia ustaw hazardowych. Tym sposobem loot boxy zostały całkowicie zdelegalizowane w Holandii, Belgii, czy Hiszpanii (wydawców zmuszono do wycofania skrzynek, pod groźbą zakazu sprzedaży gry), a rządy Niemiec, Irlandii czy choćby Wielkiej Brytanii przyglądają się tematowi i mają w niedalekiej przyszłości podjąć decyzję.

Jak się jednak okazuje, nad rodzimym rynkiem nie wisi widmo zakazu loot boxów. Gazeta Prawna informuje, że Ministerstwo finansów nie uważa kupowania loot boxów za grę hazardową. Werdykt wydano powołując się na tekst Ustawy o grach hazardowych z 2009 roku:

Analiza przepisów ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 165 ze zm.) pokazuje, że gry wykorzystujące w swej formule loot boksy nie wypełniają przesłanek żadnej z gier hazardowych, które są wskazane w zamkniętym katalogu ustawy (art. 2 ust. 1). Sam element losowości w danym przedsięwzięciu nie przesądza o hazardowym charakterze danej gry. W praktyce może występować wiele przedsięwzięć, które częściowo mają charakter losowy, jednak nie są one hazardem.

 

 

Exit mobile version