Site icon Ostatnia Tawerna

Piosenki z bajek Disneya, które stały się hitami

Filmy animowane wytwórni Walta Disneya podbijają serca małych i tych nieco większych widzów na całym świecie! Od ponad osiemdziesięciu lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Bajka to nie tylko szczegółowo dopracowana animacja, czy chwytająca za serce ciekawa fabuła. To również wspaniała muzyka.

Twórcy Myszki Miki doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie dla filmu ma towarzysząca mu ścieżka dźwiękowa. Tak jak wiedział o tym sam założyciel wytwórni – Walt Disney, który potrafił spędzać godziny w studiu nagraniowym, sprawdzając i oceniając wyniki pracy kompozytorów. Z tego powodu obecni producenci animacji inwestują w utwory muzyczne ogromne pieniądze, chcąc stworzyć z nich prawdziwe arcydzieło. Pamiętajmy o tym, że produkcje Disneya zdobywają Oscary nie tylko za animację, ale również za wspaniałą muzykę. Nie zapominajmy również, że niejedna bajkowa kompozycja potrafiła zawojować listy przebojów.

Dla mnie Disney to synonim prawdziwej magii, której nie brakuje w przeplatających się przez bajki piosenkach. Filmy animowane są swego rodzaju fabryką, w której produkowane są największe muzyczne hity wszech czasów, które zdobywają niezliczoną ilość nagród. Warto przyjrzeć się nieco dokładniej kilku kompozycjom, które moim zdaniem zyskały popularność i na stałe wpisały się w historię muzyki filmowej. Kolejność piosenek, które postanowiłam wymienić jest całkowicie przypadkowa. Nie jestem w stanie stwierdzić, która z nich zasługuje na miano tej najlepszej, gdyż każda z nich ma dla mnie ogromne znaczenie.

Milion gwiazd na niebie lśni – Pinokio (1940)

W 1940 roku powstał cudowny utwór, który stał się jednocześnie ikoną bajki o drewnianej marionetce, której największym marzeniem było to, żeby stać się prawdziwym chłopcem. Kompozycja filmu prezentuje główną ideę, jaka przyświeca wielkiemu imperium Myszki Miki. Opowiada o tym, że warto marzyć, przekraczać granice, pokonując przy tym własne słabości. Zwróćmy uwagę na to, że Walt Disney pochodził z biednej rodziny. Dzięki swoim marzeniom i ciężkiej pracy, spełnił amerykański sen, o którym śni niejeden z nas…

Tej historii bieg – Piękna i Bestia (1991)

… stary jest jak świat, obce dusze dwie, wtem coś zmienia się, nie wiadomo jak…
To pierwsze słowa, jakie możemy usłyszeć w piosence. Ballada idealnie wpasowuje się w klimat baśniowego świata, o który zadbali producenci filmu. A także w delikatny sposób przedstawia uczucie, jakie narodziło się między Bellą a Bestią. To niezapomniana, wzruszająca historia w pięknej oprawie. Piosenka zaśpiewana przez Céline Dion oraz Peabo Brysona zyskała uznanie krytyków z Akademii Filmowej, a co za tym idzie w 1992 roku została nagrodzona Oscarem.

Sen, co wciąż mi się śni – Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków (1937)

Od tej piosenki wszystko się zaczęło. To pierwszy pełnometrażowy film, który wyszedł spod skrzydeł wytwórni Walta Disneya. Bajka, która na stałe zapisała się w historię animacji.
W 1938 roku za najlepszą muzykę filmową produkcja została nagrodzona wyjątkowym Oscarem w postaci jednej dużej statuetki i siedmiu małych. W trakcie piosenki Śnieżka opowiada zawstydzonym krasnoludkom o uczuciu, jakie narodziło się między nią, a królewiczem. W polskiej wersji językowej w tytułową królewnę wcieliła się Maria Modzelewska. Z kolei w odnowionej wersji z 2009 roku głosu Śnieżce użyczyła Edyta Krzemień.

Kolorowy wiatr – Pocahontas (1995)

Utwór promujący historię młodej Indianki, która zakochała się w mężczyźnie, pragnącym razem ze swoimi towarzyszami odnaleźć złoto na jej ziemi – Johnie Smisie. Pełna uroku i mocy piosenka opowiada o różnorodności, jaka występuje między kulturami i sile, jaką posiada matka natura. W polskiej wersji językowej, w partiach śpiewanych przez Pocahontas, możemy usłyszeć Edytę Górniak, której wykonanie zostało docenione przez samego Alana Menkena – kompozytora utworów.

Lustro – Mulan (1998)

Kim jest ta, której wzrok, śledzi mój każdy krok? Delikatna, symboliczna, melodyjna…

Film opowiada o zmaganiach młodej dziewczyny, która nie potrafi sprostać oczekiwaniom, jakie ma względem niej rodzina. Wykorzystane w animacji tafle wody oraz lustra, w których widać twarz Mulan, ukrytą pod grubą warstwą makijażu, są swego rodzaju metaforą.
W gonitwie dnia codziennego jesteśmy poddawani presji i często kryjemy swoje prawdziwe ja. Nakładamy na twarz maskę, próbując dostosować się do panujących w danej grupie społecznej standardów. Animacja pokazuje, że bycie sobą wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Piosenka sporą popularność zdobyła dzięki wykonaniu Chirstiny Aguilery, z kolei w polskiej wersji językowej, jaką możemy usłyszeć na koniec filmu, w rolę Mulan wcieliła się niezastąpiona Edyta Górniak.

 

Droga mi niestraszna – Herkules (1997)

Oparta na greckich mitach bajka w zabawny sposób opowiada o zmaganiach młodego herosa, który poszukuje prawdy o sobie i swoim pochodzeniu. Trudno uwierzyć, że w tym roku obchodziła swoje dwudzieste pierwsze urodziny. Piosenka opowiada o drodze, jaką musi przejść Herkules, żeby odnaleźć prawdziwego siebie. Kompozycja została nominowana do Oscara.

Naprawdę chcę – Mała Syrenka (1989)

Po Śpiącej Królewnie z 1959 roku wytwórnia Walta Disneya na prawie trzydzieści lat porzuciła zainteresowanie kultowymi baśniami. Dopiero stworzona w 1989 roku Mała syrenka na nowo ożywiła zainteresowanie imperium Myszki Miki bajkową tematyką. Film oparty jest na baśni Hansa Christiana Andersena, powstałej w 1837 roku. Opowiada o czerwonowłosej syrenie, której największym marzeniem jest zostanie człowiekiem. Piosenka idealnie wpasowuje się w klimat opowieści. Arielka marzy o znalezieniu swojego miejsca na świecie i zrobi wszystko, żeby iść za głosem serca. Nawet, jeżeli oznacza to spotkanie z morską wiedźmą, za które zapłaci wysoką cenę…

Kiedy jesteś tu – Zaplątani (2010)

Kolejnym filmem, do którego stworzenia zainspirowały filmowców baśnie braci Grimm są Zaplątani. Do ekranizacji przygód Roszpunki przymierzano się już w latach 40. XX wieku, ale z nie do końca znanych powodów Walt Disney porzucił pomysł. Przypomnijmy sobie słynny filmowy duet w wykonaniu Katarzyny Popowskiej i Macieja Stuhra. Marzenie Roszpunki zostało spełnione dzięki pomocy i determinacji Julka. Przez całą animację możemy obserwować rodzące się między bohaterami uczucie. Wspólnie spędzone chwile na zawsze odmienią ich dotychczasowe życie.

Miłość rośnie wokół nas – Król Lew (1994)

Ballada, której słowa mają ponadczasowe znaczenie, rozczula nawet najtwardsze serce. Nie wyobrażam sobie, żeby mogło jej zabraknąć w składance miłosnych piosenek wytwórni Walta Disneya. Towarzyszyła Nali i Simbie, podczas odkrywania, czym są uroki pierwszej miłości. Tytułowa piosenka w wykonaniu Eltona Johna liczy ponad dwadzieścia jeden milionów odsłoń na serwisie YouTube, a liczba wejść rośnie z dnia na dzień! W 1995 roku animacja dostała Oscara za najlepszą muzykę filmową.

Gumisie – Gumisie (1985)

Oprócz wspaniałych, pełnometrażowych filmów animowanych wytwórnia Walta Disneya stworzyła kilka seriali. Do najpopularniejszych z nich należą między innymi: Kacze Opowieści, Chip i Dale: Brygada RR, czy Gumisie. Te ostatnie powstały w 1985 roku. W Polsce były emitowane w ramach Wieczorynki. Serial opowiada o przygodach sympatycznych misiów, które muszą zmagać się ze złym księciem Iktornem i jego drużyną ogrów. Pisząc o muzyce warto wspomnieć, że w polskiej wersji językowej, tytułową piosenkę zaśpiewał Andrzej Zaucha.

 Z pewnością posiadacie swój prywatny ranking bajkowych hitów. Pamiętajcie, że możecie stworzyć z nich swoją składankę, która będzie wam towarzyszyć w trakcie drogi na uczelnie, podczas biegania czy wykonywania obowiązków domowych. Przecież klimat bajek Disneya możemy odczuwać na co dzień, nie tylko w czasie oglądania filmu.

Exit mobile version