Site icon Ostatnia Tawerna

Opole we wrześniu fantastyką się toczy

W dniach od 16 do 18 września odbędzie się Festiwal Fantastyki Opolcon – największy w Polsce darmowy festiwal (od i dla) fanów fantastyki.

Tegoroczne wydarzenie będzie już 9. edycją, bo Opolcon odbywa się od 2013 r. Wcześniej pod szyldem konwentu – dzisiaj jest już festiwalem. Uczestników gościć będą jak zawsze budynki Zespołu Szkół Elektrycznych oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu przy ulicy Kościuszki. W „Elektryczniaku” odbywać się będzie część programowa, a w „Ekonomiku” uczestnicy będą mogli spokojnie odpocząć lub pobawić się przy planszówkach i RPGach lub poczytać komiksy.

Pierwsza edycja przyciągnęła ok. 550 uczestników, a w 2021 r. było ich 1600. Jeszcze więcej było ich na wcześniejszej, 7. edycji – wtedy liczba przekroczyła 2100! Z roku na rok rośnie również liczba osób zaangażowanych w tworzenie wydarzenia. Na początku zaczynała garstka sympatyków z Opolskiego Klubu Fantastyki ‘Fenix’. Teraz przy Opolconie pomaga ponad setka organizatorów, koordynatorów i wolontariuszy!

Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Urzędu Miasta Opole. W tym roku wiąże się to między innymi ze zmianą formy wydarzenia na festiwal, więc w okolicy trzeciego weekendu września odbędzie się parę wydarzeń towarzyszących. Planowane są m.in. spotkanie autorskie w Miejskiej Bibliotece Publicznej, warsztaty cosplay oraz teatralne związane z RPG/LARP w Młodzieżowym Domu Kultury. To głównie dzięki wsparciu z miasta uczestnicy korzystają z różnych atrakcji, których liczba z roku na rok rośnie.

Na uczestników czeka wiele godzin prelekcji i dyskusji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. W programie atrakcji znaleźć można np. spotkania autorskie z wyjątkowymi gośćmi – literatami, twórcami internetowymi i artystami. W tym roku będą to m.in. Jacek Komuda (Galeony Wojny), Milena Wójtowicz (Podatek), Anna Hrycyszyn (Zatopić ‘Niezatapialną’), Wojciech Gunia (Złe wszechświaty), Łukasz Malinowski (Piastowskie wahadło), Martina Mandera-Rzepczyńska (Opowieści Baby Tiny. Mity słowiańskie dla dzieci), Katarzyna Rupiewicz (Redlum) czy Andrzej Ziemiański (seria o Cesarzowej Achai).

Niewątpliwie punktem programu, który przyciąga najwięcej ludzi jest Konkurs Cosplay, który polega na przedstawianiu przed publicznością i jury samodzielnie wykonanego stroju dowolnego bohatera. Główne nagrody zostały ufundowane z projektu dofinansowanego przez Miasto Opole.

Ważną częścią wydarzenia jest rozrywka elektroniczna, która co roku cieszy się tłumami. W salach szkoły zadomowi się m.in. kierunek Game Studies Uniwersytetu Opolskiego, dzięki czemu powstanie specjalna sala gier retro. Zawita do nas także RC Offroad ze swoją kolekcją mniejszych i większych zdalnie sterowanych samochodów. Zorganizowane zostaną również turnieje e-sportowe. Uczestnicy zmierzą się w grach takich jak Teamfight Tactics, Hearthstone, Pokemon GO pvp czy Deluxe Ski Jump. Dostępne będą dodatkowo sale do wolnego grania z GTA 2, Worms: Armageddon, Heroes of Might and Magic, Warcraft 3. Zaś w sali konsolowej dostępne będą gry Virtual Reality.

Jeśli już o grach mowa, to nie zapominajmy o tych, które nie wymagają prądu. Na terenie obiektu znajdzie się Games Room wypełniony po brzegi grami planszowymi, z których bez przerwy będzie można korzystać. Na pewno nie zabraknie też atrakcji dla fanów RPG, czyli opowieści, w których gracze wcielają się w postacie z wybranego uniwersum, a ich losem rządzi kostka (i to nie zwykła, bo taka co ma o wiele więcej ścianek).

Opolcon to nie tylko prelekcje, konkursy i gry. Na korytarzach będą również dostępni wystawcy oferujący fantastyczne przedmioty wszelkiej maści – od rękodzieła, przez słodycze i przekąski, po oficjalne gadżety. Wszystkie grupy wiekowe są mile widziane.

Dla tych najmłodszych mamy Blok Dziecięcy, w ramach którego maluchy będą mogły rozwijać się artystycznie w fantastyczny i bezpieczny sposób, podczas gdy ich rodzice będą buszować po bardziej szalonych atrakcjach. Nie zabraknie też inspirujących pokazów takich jak fechtunek rycerski, warsztaty taneczne czy pokaz ognia wykonany przez Teatr Tańca i Ruchu z Ogniem ‘Mantikora’.

Na Opolconie panuje jedyny w swoim rodzaju przyjazny klimat, dlatego miłośnicy fantastyki zjeżdżają się z całej Polski, by poczuć tutejszą atmosferę. Z roku na rok wydarzenie się rozwija, oferując coraz więcej i więcej. Świadczą o tym rosnące liczby uczestników oraz osób, które chcą być częścią organizacji Opolconu. Niewątpliwie rozpalamy płomień wyobraźni!

Jeśli chcecie dowiedzieć sie więcej wejdzcie na stronę.

Exit mobile version