Na jednym z polskich wykopalisk, niedaleko Bydgoszczy, archeolodzy odkryli szkielet kobiety pochodzący z czasów średniowiecza. Rzekoma wampirzyca pochowana została na plecach, z sierpem umieszczonym na szyi. Eksperci ocenili, że ostrze znajdowało się na jej gardle, aby uciąć jej głowę, gdyby obudziła się po śmierci i próbowała wstać z grobu.
Ludzi od zawsze fascynowały zdarzenia paranormalne, w tym również wszelkie stworzenia z nimi związane. Potwory, przerażające kreatury obdarzone mocami, jakich świat nie widział, czarownice, zombie, wilkołaki, strzygi, utopce, a także wampiry były częścią mitów, legend i opowieści od zarania dziejów. Przez wieki zrzucano na nie winę za choroby, epidemie i inne przyczyny masowych śmierci, nie szukając wówczas odpowiedzi w nauce.
Naukowcy oraz archeolodzy trafiają na kolejne groby na całym świecie i w różnych kręgach kulturowych, gdzie podobnie grzebano zmarłych. Zmarłych, których za życia podejrzewano najpewniej o bycie jednym z wcześniej wymienionych monstrum. Podczas pochówku takiej osoby dokładano wszelkich starań, aby uniemożliwić jej powrót zza grobu. Właśnie tak pochowano wampirzycę niedaleko Bydgoszczy setki lat temu.
Na temat tego wyjątkowego znaleziska wypowiedział się profesor Dariusz Poliński z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika:
Sierp nie leżał płasko, ale układano go na szyi w taki sposób, że gdyby zmarły próbował wstać, najprawdopodobniej głowa zostałaby odcięta lub zraniona.
Kobieta w momencie pochówku miała na sobie jedwabne nakrycie głowy, co świadczy o tym, że najpewniej nie żyła w ubóstwie. Jeden z jej przednich zębów był odstający, jak u wampira, a na palcach lewej stopy miała zamkniętą kłódkę – prawdopodobnie symbol zakończonego życia.
Profesor Poliński opowiedział również o innych sposobach utrudniania zmarłym powrotu do świata żywych:
Sposoby ochrony przed powrotem zmarłych obejmują odcięcie głowy lub nóg, umieszczenie zmarłego twarzą w dół, aby wgryzł się w ziemię, albo spalenie czy rozbicie kamieniem.
W Polsce podobne groby odkryto już w 2014 roku. Znaleziono wtedy sześć szkieletów na cmentarzu, który ma około czterystu lat. Dwoje z nich, mężczyzna i kobieta w średnim wieku, miało na szyi sierp umieszczony w opisany wcześniej, charakterystyczny sposób.