Site icon Ostatnia Tawerna

Nowości komiksowe od Egmontu – styczeń 2020

Egmont i Klub Świata Komiksu zaczną 2020 rok od kilkunastu nowych tytułów. Wśród nich znajdą się komiksy m.in. o popularnych herosach Marvela  i DC, a także pierwsze pozycje z cyklu adaptacji powieści Agathy Christie. Nie zabraknie także czegoś dla młodszych czytelników.

Wszystkie styczniowe tytuły zostaną wydane 22-go stycznia. Na szczególną uwagę zasługują wspomniane wcześniej pozycje oparte o twórczość słynnej Agathy Christie. Poza tym pojawią się także nowe wydanie Superman – Czerwony syn, a także specjalne wydanie Batmana z okładką od polskiego artysty Grzegorza Przybysia i wiele innych. Pełną listę premier z okładkami i opisami możecie sprawdzić poniżej.

 

Agatha Christie. Beresfordowie – Tajemniczy przeciwnik
Scenariusz: Emilio Van der Zuiden
Rysunki: Emilio Van der Zuiden
Przekład: Paweł Łapiński

Tommy Beresford i Tuppence Cowley, para angielskich poszukiwaczy przygód, tropią przestępczość we wszystkich jej postaciach. Jednak… jak odkryć tożsamość tajemniczego pana Browna, groźnego przeciwnika, zagrażającego rządowi Imperium Brytyjskiego? I w jaki sposób odnaleźć Jane Fish, która najwyraźniej jest kluczem do rozwiązania tej zagadki? Komiks na podstawie bestsellerowych powieści Agathy Christie. Za scenariusz i rysunki tomu odpowiada Emilio Van der Zuiden, autor wielu popularnych francuskich komiksów, m.in. Mc Queen, Les Enquêtes auto de Margot.

Agatha Christie.
Herkules Poirot – Morderstwo w Orient Expressie
Scenariusz: Benjamin von Eckartsberg
Rysunki: Tsai Chaiko
Przekład: Paweł Łapiński

Zima 1937 roku. Tuż po północy zaspa śnieżna zmusza Orient Express do zatrzymania się w szczerym polu. Jak na tę porę roku ten luksusowy pociąg jest zdumiewająco pełny. Jednak wczesnym rankiem okazuje się, że liczba pasażerów zmniejszyła się o jedną osobę… Zginął Amerykański bogacz, ugodzony dwanaście razy sztyletem. Kto dokonał tej makabrycznej zbrodni? Drzwi do jego przedziału były zamknięte od wewnątrz… W odciętym od świata pociągu Herkules Poirot rozpoczyna śledztwo… Komiks na podstawie bestsellerowych powieści Agathy Christie. Autorem scenariusza jest rysownik i ilustrator Benjamin von Eckartsberg, znany przede wszystkim jako scenarzysta serii Gung Ho. Rysunki wykonał Tsai Chaiko (Chronique des immortels).

Agatha Christie. Miss Marple – Noc w bibliotece
Scenariusz: Dominique Ziegler
Rysunki: Olivier Dauger
Przekład: Paweł Łapiński

Wczesnym rankiem w bibliotece domu pułkownika Bantryʼego i jego żony Dorothy służba znajduje ciało młodej kobiety. Pani Bantry natychmiast dzwoni do swojej przyjaciółki Jane Marple, charakteryzującej się zdrowym rozsądkiem i zamiłowaniem do zbrodni, i prosi ją o pomoc w rozwiązaniu zagadki, która okazuje się bardziej skomplikowana niż wydawałoby się na pierwszy rzut oka. Komiks na podstawie bestsellerowych powieści Agathy Christie. Scenariusz napisał szwajcarski pisarz, dramaturg i reżyser Dominique Ziegler, a rysunki wykonał Olivier Dauger, uznawany za najlepszego komiksowego rysownika lotnictwa (Ciel en ruine).

Mistrzowie Komiksu.
Corto Maltese. Mū – zaginione miasto, tom 12
Scenariusz: Hugo Pratt
Rysunki: Hugo Pratt
Przekład: Maria Mosiewicz

Rok 1925. Corto Maltese i Rasputin zostają zaproszeni na pokład prywatnego statku, gdzie spotykają przyjaciół z dawnych lat. Okazuje się, że nie jest to rejs wypoczynkowy, ale sekretne przedsięwzięcie, do którego realizacji jest potrzebna obecność obu byłych piratów, znanych też jako nieustraszeni poszukiwacze skarbów. Czego szuka na tropikalnych wodach tak doborowe towarzystwo, jak wenezuelski tropiciel tajemnic przeszłości, brazylijska czarownica, znawca okultyzmu i młody archeolog? Przed Corto jedna z jego najbardziej zadziwiających wypraw, która zawiedzie go nie tylko w mrok prehistorycznych sekretów, ale też w otchłań magicznych snów… Serię o przygodach marynarza włóczęgi i romantycznego awanturnika stworzył słynny włoski scenarzysta i rysownik Hugo Pratt (1927–1995), znany polskiemu czytelnikowi ze znakomitych albumów Indiańskie lato czy El Gaucho. Cykl Corto Maltese jest obecnie uznawany za klasykę komiksu europejskiego. Pierwszy album serii pt. Opowieść słonych wód zdobył w 1976 roku prestiżową nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Angoulême w kategorii najlepszy komiks realistyczny.

DMZ – Strefa zdemilitaryzowana, tom 1
Scenariusz: Brian Wood
Rysunki: Riccardo Burchielli
Przekład: Tomasz Kłoszewski

Pierwszy tom jednej z najciekawszych serii wojennych ostatnich lat. Akcja opowieści dzieje się w niedalekiej przyszłości. Stany Zjednoczone zwalczają antyestablishmentowe powstanie amerykańskich klas średnich, które utworzyły tak zwane Wolne Stany. Ta druga wojna secesyjna spustoszyła cały kraj, ale największym zniszczeniom uległ Nowy Jork. Rząd USA kontroluje wschód, Wolne Stany zachód, a obie strony starają się przejąć wyspę Manhattan, zwaną teraz strefą zdemilitaryzowaną – DMZ. Właśnie tam wylądował młody fotoreporter Matty Roth. Reszta jego ekipy prawdopodobnie zginęła – Matty jest sam, brakuje mu doświadczenia i sprzętu. Jednak w DMZ dostanie życiową szansę, by relacjonować wydarzenia, do których nie mają dostępu inni dziennikarze. Jeśli uda mu się pokazać prawdę, może zostać największym korespondentem wojennym w dziejach. Autorem scenariusza DMZ jest wielokrotnie nominowany do Nagrody Eisnera Brian Wood, znany z takich serii jak Ludzie Północy, The Couriers, The Massive, Star Wars, Conan The Barbarian, Lord of the Rings i X-Men. Rysunki wykonał włoski artysta Riccardo Burchielli, znany polskim fanom z serii Ludzie Północy.

DC Deluxe. Mister Miracle
Scenariusz: Tom King
Rysunki: Mitch Gerads
Przekład: Marceli Szpak

Scott Free to największy żyjący mistrz ucieczek. Jest tak dobry, że udało mu się uciec z makabrycznego sierocińca Babci samo Dobro na Apokolips i osiąść na Ziemi z inną uciekinierką – Big Bardą. Tu, pod pseudonimem Mister Miracle, zrobił karierę jako iluzjonista i dzięki swoim umiejętnościom dołączył do Ligi Sprawiedliwości. Wydaje się, że jako mistrz ucieczek osiągnął wszystko. A jednak… nigdy nie uciekł śmierci. Czy to możliwe? Aby się tego dowiedzieć, Scott będzie musiał się zabić… Autorem scenariusza jest laureat Nagrody Eisnera dla najlepszego scenarzysty Tom King Batman – Pewnego dnia, a rysunków – Mitch Gerads The Sheriff of Babylon.

DC Deluxe. Superman – Czerwony Syn
Scenariusz: Mark Millar
Rysunki: Dave Johnson, Kilian Plunket
Przekład: Jakub Syty

Superman – Czerwony Syn to oparta na zaskakującym pomyśle alternatywna historia o Człowieku ze Stali. Statek kosmiczny z Kryptona rozbija się na Ziemi, a na jego pokładzie znajduje się niemowlę, które pewnego dnia stanie się najpotężniejszą istotą na planecie. Jednak pojazd nie spada w Ameryce, a mały pasażer nie zostaje wychowany w Smallville w Kansas. Nowy dom kosmity to kołchoz w Związku Radzieckim. Po latach przybysz z innego świata, który potrafi zmieniać bieg potężnych rzek i zginać stal gołymi rękami, zostaje obrońcą robotników i sojusznikiem Stalina!
Scenariusz komiksu napisał szkocki autor Mark Millar (Superman Adventures, The Authority, Wojna domowa, Wanted – Ścigani, Kick-Ass, Ultimates, Ultimate X-Men, Kingsman: Tajne służby) Autorami rysunków są Dave Johnson (Detective Comics, 100 Naboi) oraz Kilian Plunkett artysta znany z licznych produkcji związanych z Gwiezdnymi Wojnami.

Uniwersum DC. Liga Sprawiedliwości
– Cmentarzysko Bogów, tom 2
Scenariusz: Scott Snyder, James Tynion IV
Rysunki: Francis Manapul, Howard Porter, Mikel Janín,
Jorge Jimenez i inni
Przekład: Maciej Nowak-Kreyer

Drugi tom przygód Ligi Sprawiedliwości uznanego scenarzysty Scotta Snydera. Geniusz zbrodni Lex Luthor wraz z przyprawiającym o gęsią skórkę sojusznikiem, półboskim szaleńcem nazywanym Batmanem, Który się Śmieje, nadal kompletuje swój Legion Zagłady, ściągając do niego największych wrogów Wonder Woman i Aquamana – Cheetah oraz Czarną Mantę. Zbliża się jednak jeszcze gorsze niebezpieczeństwo. Wracają pradawni Władcy Mórz, a uraza, którą żywią do Atlantów i Amazonek, grozi zatopieniem całej Ziemi. Arthur, Diana i reszta Ligi muszą powstrzymać Legion i Władców Mórz – inaczej wynurzające się na powierzchnię tajemnice ściągną całą nadzieję na dno… Komiks w wykonaniu gwiazdorskiego zespołu: Scotta Snydera (Batman Metal) oraz scenarzysty Jamesa Tyniona IV oraz rysowników Francisa Manapula, Howarda Portera, Mikela Janína, Jorge Jiméneza, Frazera Irvinga i wielu innych.

DC Odrodzenie. Batman – Drapieżne ptaki, tom 9
Scenariusz: Tom King
Rysunki: Lee Weeks, Tony S. Daniel
Przekład: Tomasz Sidorkiewicz

Dziewiąty tom przygód Batmana z linii wydawniczej DC Odrodzenie. Mroczny Rycerz odkrywa, że niedawne spotkania z Mister Freeze’em, KGBestią i innymi łotrami zostały zaaranżowane przez jedną osobę. Pingwin twierdzi, że za wszystkie sznurki pociąga Bane, człowiek, który złamał Nietoperza. Ale jak to możliwe, skoro Bane przebywa w odosobnieniu w Azylu Arkham i sam jest złamanym człowiekiem? Od poprzedniego spotkania z Batmanem jest pogrążony w niemal całkowitej katatonii. Czy Bane popadł w ten stan, by celowo wprowadzić obrońcę Gotham w błąd i zyskać nad nim przewagę? A może Pingwin zwiódł Mrocznego Rycerza na manowce? Niezależnie od kosztów Batman nie spocznie, póki nie odkryje prawdy. Uznany duet twórców – Tom King (Heroes In Crisis, Mister Miracle) oraz Mikel Janín (Grayson) – prowadzi Batmana ścieżkami, po których Mroczny Rycerz jeszcze nie kroczył. W dodatkowej historii ujawniamy tajemnice Alfreda w opowieści napisanej przez Toma Taylora (Injustice), a zilustrowanej przez Ottona Schmidta (Green Arrow).

Polscy artyści rysują bohaterów DC Comics

Najsłynniejsi superbohaterowie uniwersum DC zagościli w polskich miastach. Znani i cenieni polscy rysownicy zostali poproszeni przez wydawnictwo Egmont o stworzenie alternatywnych okładek do kilku regularnie ukazujących się serii ze świata DC Comics, takich jak: Batman Detective Comics, Superman Action Comics, Harley Quinn, Liga Sprawiedliwości, Flash. Zaproszenie do udziału w projekcie przyjęli wybitni artyści: Piotr Cieśliński, Zbigniew Kasprzak, Jakub Kijuc, Adam Kmiołek, Piotr Kowalski, Tomasz Larek, Katarzyna Niemczyk, Marek Oleksicki, Grzegorz Przybyś, Marianna Strychowska, Przemysław Truściński. Prace  prezentują różne style artystyczne i różne wizje znanych postaci, ale wszystkie łączy miłość do komiksów. Albumy z alternatywnymi okładkami będą ukazywać się od października 2019 r. do stycznia 2020 r.

DC Odrodzenie. Batman – Drapieżne ptaki, tom 9
[polska okładka Wrocław]
Scenariusz: Tom King
Rysunki: Lee Weeks, Tony S. Daniel
Przekład: Tomasz Sidorkiewicz
Okładka: Grzegorz Przybyś

Marvel Classic. Krucjata nieskończoności
Scenariusz: Jim Starlin
Rysunki: Ron Lim, Tom Raney, Angel Medina i Tom Grindberg
Przekład: Jacek Drewnowski

Ostatnia część Sagi nieskończoności. Bogini przybyła. Jest uosobieniem dobrej strony Adama Warlocka. Chce przynieść ludziom pokój i stworzyć świat idealny, zwany Rajem Omega. Ma u swego boku Kapitana Amerykę, Spider-Mana i innych ziemskich superbohaterów. Czy zatem jej intencje mogą być nieczyste? Zwłaszcza że przeciwko niej stają Thanos i Mephisto. Silver Surfer, początkowo sprzymierzony z Boginią, również zaczyna nabierać podejrzeń, że Raj Omega może się okazać jedynie iluzją… Czy superbohaterskim drużynom grozi rozłam i w konsekwencji bratobójcza walka? Autorem scenariusza jest Jim Starlin (Rękawica Nieskończoności, Wojna nieskończoności), a rysunki stworzyli Ron Lim, Tom Raney, Angel Medina i Tom Grindberg.

Marvel Now 2.0, Avengers. I wojna Kanga, tom 4
Scenariusz: Mark Waid
Rysunki: Mike del Mundo
Przekład: Marek Starosta

Czwarty tom przygód Avengers z serii wydawniczej Marvel NOW! 2.0. Choć II wojna domowa dobiegła końca, najwięksi ziemscy bohaterowie wciąż zmagają się z jej konsekwencjami. Nova, Ms Marvel i Miles Morales opuścili drużynę, rozczarowani postawą swoich dawnych idoli. Osłabieni Avengers muszą jak najszybciej znaleźć nowych sprzymierzeńców, żeby stawić czoło potężnemu arcyłotrowi, który zbudował swoje imperium dzięki podróżom w czasie. Stawką w tej wojnie będzie życie superbohaterów ze wszystkich epok… Scenariusz tego tomu napisał Mark Waid (Daredevil, Deadpool, Fantastyczna Czwórka), a rysunki stworzył Mike del Mundo (Thor).

Marvel Now 2.0
Deadpool. Deadpool leci Szekspirem, tom 7
Scenariusz: Ian Doescher, Gerry Duggan
Rysunki: Salva Espin, Scott Hepburn, Sean Izaakse, Bruno Oliveira
Przekład: Paulina Braiter

Siódmy tom przygód Deadpoola z serii wydawniczej Marvel NOW! 2.0. Wade Wilson utknął w sztukach Williama Szekspira i choćby nawet oddał królestwo za konia, nie może się wydostać! Czy będzie z tego sen nocy letniej, czy raczej wiele hałasu o nic? Jedno jest pewne – wszystko dobre, co się dobrze kończy, i prędzej czy później sir Deadpool powróci do tragedii, w którą zmieniło się jego prawdziwe życie. Tam zaś czeka na niego pewna demoniczna złośnica, którą nie tak łacno poskromić! Scenariusz tego tomu napisali Ian Doescher (William Shakespeare’s Star Wars) i Gerry Duggan (Hawkeye kontra Deadpool, Uncanny Avengers), a rysunki stworzyli: Salva Espin, Scott
Hepburn, Sean Izaakse i Bruno Oliveira.

Marvel Now 2.0, Doktor Strange, tom 2
Scenariusz: Jason Aaron
Rysunki: Chris Bachalo
Przekład: Marceli Szpak

Doktor Stephen Strange umiera. Starcie z Empirikulami wyczerpało go i pozbawiło prawie całej mocy. Jego wrogowie już wyczuli jego słabość: Baron Mordo, Satana, która mieni się ukochaną córką Diabła, oraz…. przerażająca istota zrodzona z cierpienia samego Doktora. W walce z nią Mistrz Magii może liczyć na pomoc Thor, ale nawet jej gromy nie zdołają go ocalić, jeśli zabraknie mu odwagi, by poświęcić to, co konieczne. Scenariusz tego tomu napisał Jason Aaron, zdobywca najważniejszych komiksowych wyróżnień, znany z serii takich jak Skalp, Thor czy Wolverine i X-Men. Rysunki stworzył między innymi Chris Bachalo (Śmierć, Uncanny X-Men).

Kajtek i Koko w Kosmosie, Obce świadomości, tom 5
Scenariusz: Janusz Christa
Rysunki: Janusz Christa

Pierwsza pełna kolorowa edycja kosmicznych przygód Kajtka i Koka! Najdłuższy polski komiks stworzony przez Janusza Christę pierwotnie ukazywał się na łamach „Wieczoru Wybrzeża” w latach 1968–1972 i składa się z ponad tysiąca dwustu pasków komiksowych. Po latach wydawnictwo Egmont odtworzyło z pierwodruków prasowych i uporządkowało wszystkie galaktyczne perypetie Kajtka i Koka. Komiks Janusza Christy w fascynujący sposób opowiada o przygodach tytułowych bohaterów uczestniczących w eksperymencie profesora Kosmosika. Zwariowany naukowiec wysyła ich do gwiazdozbioru Oriona. W trakcie ekspedycji przyjaciele poznają mieszkańców odległych planet i ich zadziwiające zwyczaje, przeżywają niezwykłe i ryzykowne przygody, popadają w liczne tarapaty, ale zawsze pozostają pełnymi humoru i optymizmu chłopakami z Ziemi. Obce świadomości to piąty album nowej, kolorowej edycji, która będzie się składać z siedmiu tomów o objętości 96 stron każdy.

Pamiętniki Wisienki. Skamieniałe zoo, tom 1
Scenariusz: Joris Chamblain
Rysunki: Aurélie Neyret
Przekład: Marek Puszczewicz

Nowa seria komiksowa dla dzieci. Wisienka mieszka z mamą w małym miasteczku. Uwielbia czytać powieści, komiksy i magazyny naukowe, marzy o pisaniu książek. Fascynuje się także innymi ludźmi i tym, jak żyją. Lubi ich obserwować i opisywać swoje przemyślenia w pamiętniku. Pewnego dnia wraz z przyjaciółkami zauważają tajemniczego staruszka, który co tydzień wychodzi z okolicznego lasu cały pochlapany farbami. Dziewczynki postanawiają odkryć jego sekret. Seria Pamiętniki Wisienki odniosła wielki sukces we Francji i zdobyła Nagrodę Młodzieży na Międzynarodowym Festiwalu Komiksów w Angoulême w 2014 roku.

Czwórka z Baker Street. Sieroty z Londynu, tom 4
Scenariusz: Jean-Blaise Djian, Olivier Legrand
Rysunki: David Etien
Przekład: Ernest Kacperski

Londyn 1891 roku. Sherlock Holmes nie żyje! Przynajmniej tak podają brytyjskie gazety… Podczas ostatecznego starcia z diabolicznym Moriartym sławny detektyw spadł w otchłań wodospadu Reichenbach. Partyzanci z Baker Street, wstrząśnięci nagłym wydarzeniem, nie są w stanie nad sobą zapanować. Dochodzi do kłótni, po której każdy z naszych młodych przyjaciół idzie w swoją stronę. Wytrawny tropiciel Billy, złodziejaszek Czarny Tom i Charlie z kotem Watsonem podążają swoimi drogami. Jednak szybko wpadają w poważne tarapaty! Pozbawieni wsparcia dawnego mentora sami będą musieli zmierzyć się z niebezpieczeństwami i pułapkami, jakie czyhają w obskurnych dzielnicach Londynu… Na domiar złego ich najbardziej zaciekły wróg depcze im po piętach. A jedyne, czego pragnie, to dobrać się Czwórce z Baker Street do skóry…

Yakari. Tajemnica Małego Pioruna, tom 6
Scenariusz: Job
Rysunki: Derib
Przekład: Maria Mosiewicz

Szósty album przygodowo-humorystycznych opowieści o małym Indianinie i jego zwierzęcych przyjaciołach. Yakari codziennie szaleje na swoim niewielkim mustangu Małym Piorunie, który z dnia na dzień staje się coraz szybszy. Jednak pewnego ranka chłopiec nie zastaje konika w plemiennym stadzie… Co się stało? Gdzie się podział wierny przyjaciel? Mały Piorun dostał tajemnicze wezwanie i musiał podążyć do odległej krainy, gdzie czekają go niebezpieczne próby. Przebrnąć je zdołają tylko najdzielniejsze z dzielnych mustangów. Czemu owe próby mają służyć i czy po ich pokonaniu konik będzie takim samym wesołym towarzyszem zabaw jak wcześniej? Cykl stworzyli pod koniec lat 60. dwaj Szwajcarzy – scenarzysta Job (André Jobin) oraz rysownik Derib (Claude de Ribaupierre). Za tomy 6 i 31 Yakariego (odpowiednio w latach 1982 i 2006) dostali nagrody Festiwalu Komiksowego w Angoulême w różnych kategoriach komiksu dziecięcego. Do dziś ukazało się prawie czterdzieści albumów serii, która wciąż bawi młodszych i starszych czytelników.

 

Exit mobile version