Trzynaście – tyle lat program pierwszy emitował cykl nazwany Walt Disney przedstawia. Mogliśmy oglądać go zarówno w soboty jak i niedziele. Jako dzieciak wychowany w latach 90. wspominam go z sentymentem do dziś.
Sobotnie, przedpołudniem
Walt Disney przedstawia to blok programowy telewizji Polskiej, programu pierwszego w którym pokazywano nam seriale produkcji Disneya. Emitowano go dwa razy w tygodniu – w soboty i niedziele. W drugim ze wspomnianych dni, nasz cykl mogliśmy oglądać w ramach Wieczorynki o godzinie 19:00. Ponieważ jednak dobranocki dostaną swój osobny artykuł, to na Gumisie, Kubusia Puchatka czy Brygadę RR trzeba będzie jeszcze poczekać. Dziś skupimy się tylko na sobotach. Tego właśnie dnia, od sierpnia 1991 roku, o godzinie 14:30 mogliśmy oglądać jeden serial animowany i aktorski. Z czasem zmieniły się godziny, które przesuwały się na 13:00, 12:10, 10:20 by ostatecznie stanąć na 9:30. Bez względu na czas, dzieciaki oraz starsi widzowie chętnie zasiadali przed telewizorami i cieszyli się kolejnymi przygodami swoich ulubieńców.
Kacze opowieści
„Kaczki, (uu-uu)” – i wszyscy w głowach mamy już intro znane z polskiej wersji kreskówki Kacze opowieści. Choć początkowo występowały one pod tytułem Siostrzeńcy Kaczora Donalda i pokazywane były w ramach Dobranocki, to od 1991 roku trafiły do cyklu Walt Disney przedstawia. Otrzymały także dubbing, a w rolę Sknerusa McKwacza, Hyzia, Dyzia, Zyzia i Tasi wcielili się kolejno Eugeniusz Robaczewski, Joanna Wizmur, Miriam Aleksandrowicz, Ilona Kuśmierska i Ewa Złotowska. Oparty był na komiksach Carla Barksa. Opowiadał już o wspomnianych kaczkach, które przeżywały różne przygody związane z podróżami, poszukiwaniami skarbów i magią. Pokazywał też liczne problemy rodzinne i uczył dzieci jak sobie z nimi radzić. Mogliśmy w nim poznać zupełnie nowych bohaterów, którzy z czasem pojawili się i w innych produkcjach. Byli to chociażby Diodak, Śmigacz, Robokwak, Bracia Be czy Magika De Czar.
Dzielny Agent Kaczor
Choć w wersji polskiej Disneyowska animacja nazwana została Dzielny Agent Kaczor to i tak znana jest chyba bardziej pod swoim oryginalnym tytułem czyli Darkwing Duck. Opowiada on o kaczym superbohaterze, który pod osłoną nocy przywdziewa maskę i pelerynę, aby stać się Robinem Duckiem i pilnować prawa oraz porządku w mieście St. Canard. Jak nietrudno zauważyć mamy tu do czynienia z postacią wzorowaną nieco na takich bohaterach jak Zorro, Batman i Iron Man. Jest nawet nieco parodią ich wszystkich, ponieważ jego działania są w zazwyczaj nieudolne. Dużo więcej mówi niż robi. Czuje się jednak nieomylny, a przez samouwielbienie nie docierają do niego rady czy słowa krytyki. Na szczęście, pomimo swojego narcyzmu, zawsze może liczyć na pomoc przyjaciół czyli Śmigacza McKwacza, Robokwaka i Morgany Macwaber, a także swojej adoptowanej córki Kwaci. Ze względu na swój mroczny klimat telewizja polska szybko wycofała serial z emisji i w bloku Walt Disney Przedstawia mogliśmy obejrzeć zaledwie 7 z 91 odcinków.
Szmergiel
Po sukcesie filmu Kto wrobił królika Rogera? Postanowiono stworzyć jego spin-off. I tak oto powstał Szmergiel. Swoją światową premierę miał on w 1993 roku, jednak do Polski i do Walt Disney Przedstawia trafił dopiero trzy lata później. Wówczas to wyemitowano 31 z 65 odcinków. Głównym, a zarazem tytułowym bohaterem serialu jest ryś, który chciał zostać aktorem. Przypadkowo uratował Kaczora Donalda, za co zamiast do filmu, trafił do policji, gdzie został partnerem detektywa Szczęsnego. Nasz duet stanowi więc połączenie postaci narysowanej i rzeczywistej, choć, w przeciwieństwie do wspomnianego już filmu, w tej wersji nie ma prawdziwych aktorów i wszyscy są animowani. Twórcy tłumaczą nam jednak, że ludzi pojawiających się w serialu, mamy traktować jako prawdziwych.
Super Baloo
Kilka lat po sukcesie filmu animowanego Księga dżungli postanowiono „wykorzystać” kilka z występujących tam drugoplanowych postaci. Nadano im wiele ludzkich cech, osadzono w latach 30. XX wieku i tak powstał serial Super Baloo. Swoją Polską premierę miał on w 1992 roku. Składał się z 65 odcinków i wszystkie wyświetlono w bloku Walt Disney Przedstawia. Jego głównym bohaterem jest niedźwiedź Baloo, który został ubrany w strój pilota samolotu i dostał własną firmę transportową. Jego interesy nie idą jednak najlepiej i musi spłacać kredyt, aby utrzymać siebie i swój ukochany samolot „Kaczuchę”. Oprócz naszego miśka pojawia się tu też orangutan Louis, właściciel knajpy, oraz bogacz i przemysłowiec Shere Khan. Ponadto wprowadzono tu kilka nieznanych postaci jak niedźwiedzie Rebeca Inkasso i jej córka Molly, dzika pułkownika Szpunta, lwa Ciapatę czy wilka Don Karnega.
Aladyn
Zaledwie dwa lata po premierze filmu animowanego Aladyn widzowie doczekali się serialu o tym samym tytule. Niedługo później mogliśmy go oglądać także i w naszym kraju. Był on najczęściej powtarzanym tytułem w bloku Walt Disney Przedstawia. Wznawiano go bowiem aż pięciokrotnie, kolejno w roku 1995, 1997, 1998, 2000 i 2004. Opowiadał on różne historie o naszym tytułowym bohaterze oraz jego przyjaciołach czyli Dżinie, Jago, Abu i Latającym Dywanie. Ukazane w nim wydarzenia działy się po tych ukazanych w pełnometrażowym filmie.
Timon i Pumba
Ponieważ seriale na podstawie filmu dobrze się przyjmowały, wytwórnia Disneya postanowiła dalej w nie inwestować. I tak doczekaliśmy się w 1995 roku spin-offu Króla Lwa zatytułowanego Timon i Pumbaa. Swoja Polską premierę miał on w 1998 roku, w bloku Walt Disney Przedstawia i od tego czasu był wielokrotnie powtarzany przez różne stacje telewizyjne takie jak TVP 2, TV Puls czy Disney Channel. Serial opowiada o świetnie znanych twórcach piosenki Hakuna Matata czyli surykatce Timonie i guźcu Pumbie. Możemy tu także spotkać takie postaci jak Simba, Rafiki czy Zazu, ale także zupełnie nowych bohaterów w postaci Gwinta, Shenzi, El Toro czy wujka Borysa. Fabuła jednak skupia się przede wszystkim na przygodach naszych tytułowych zwierzaków, które postanawiają przemierzyć świat, aby spróbować najróżniejszych smakołyków. Przy okazji przeżywają wiele niesamowitych i przezabawnych przygód.
Zorro
Cykl Walt Disney Przedstawia to nie tylko filmy animowane, ale także aktorskie. Tym najbardziej pamiętnym był chyba Zorro. Swoja premierę miał on w 1957 roku, a do Polski trafił jeszcze w latach 60. W 1992 roku mieliśmy okazję pierwszy raz obejrzeć wersję pokolorowaną. Przez długi czas mogliśmy oglądać tylko 39 z 82 odcinków. Serial opowiadał on o przygodach Diego de la Vegi, który aby walczyć z niesprawiedliwością i złem, zakłada czarna maskę i pelerynę, dosiada swego wiernego rumaka Tornado i za pomocą szpady wymierza sprawiedliwość. Prawdziwą tożsamość „Lisa” zna tylko jego wierny sługa Bernardo, a później także ojciec, Alejandro. Do historii przeszła też postać grubego, sympatycznego żołnierza, sierżanta Garcii. W tytułową rolę wcielił się niezapomniany Guy Williams.
Oczywiście w Walt Disney Przedstawia mogliśmy oglądać jeszcze wiele innych seriali. Wśród tych animowanych znalazły się takie jak 101 dalmatyńczyków, Goofy i inni, Kacza paczka czy Sabrina (tak, dokładnie ta Sabrina Spellman, tyle, że rysunkowa). Wśród aktorskich warto wspomnieć chociażby Partnerów, Rodzinę Torkelsonów czy Kochanie, zmniejszyłem dzieciak. A jakie były Wasze ulubione tytuły? Koniecznie dajcie znać i podzielcie się swoimi wspomnieniami. A tymczasem „dajcie pyska i do zobaczyska”.
Wasz Nostalgeek