Site icon Ostatnia Tawerna

Nostalgiczne wspomnienia – czyli to się oglądało: Fox Kids

Jedną ze stacji, którą uwielbiałem w dzieciństwie, a już jej nie ma – było Fox Kids. Kanał wystartował w 1998 roku i działał do 2005. Wówczas zmienił nazwę na Jetix. Choć nie możemy już oglądać na nim ulubionych produkcji, to wciąż jest miło wspominany. Prezentował bowiem niezapomniane animacje i seriale. Przypomnijmy sobie kilka z nich.

Spider-man

Któż z nas nie zna Petera Parkera aka. Spider-mana? Człowiek-pająk, postać pochodząca z komiksów Marvela, swój debiut miał w 1962 roku. Wciąż powstają nowe zeszyty opowiadające o jego przygodach, ale Spidey gości też na dużym ekranie. Wiele osób zna go doskonale dzięki serialowi animowanemu Spider-man, który mieliśmy okazję oglądać na Fox Kids. Trzeba przyznać, że była to prawdziwa przyjemność. Serial był świetnie zrobiony, a wszystkie przygody Parkera wciągające. Smaczku dodawały gościnne występy postaci ze świata Marvela, takich jak Punisher, Storm czy Mr. Fantastic. Do tego dochodziło niezapomniane intro z gitarowym riffem. Aż chce się wracać do tej animacji.

X-men

Drugim, dobrym serialem animowanym opierającym się na komiksach Marvela był X-men. Nim zobaczyliśmy na ekranach Hugh Jackmana czy Iana McKellena, mogliśmy poznać Wolverine’a i Magneto właśnie na Fox Kids. Podobnie jak w przypadku Spider-mana, tu też postarano się, aby widz się nie nudził. Przygody podopiecznych profesora Xaviera i ich walka z wrogimi mutantami oraz rządem nastawionym przeciwko nim z pewnością wzbudzała emocje. Twórcy zapewnili też nam kolejną, wspaniałą czołówkę. Warto prześledzić ten serial na nowo i przypomnieć sobie, że właśnie tam  mogliśmy spotkać kilka innych postaci znanych z najnowszych filmów z uniwersum Marvela, jak chociażby Cable, Apokalips czy Scarlet Witch.

Kleszcz

Skoro już mowa o superbohaterach, to warto wspomnieć też tego mniej typowego, czyli Kleszcza. Tytułowy heros jest nadludzko silnym i wytrzymałym, ale niezbyt inteligentnym oraz bystrym gościem w stroju kleszcza. Jego partnerem jest Artur, znany jako Człowiek-Ćma, choć większość osób myli go z królikiem. Serial jest parodią komiksów i filmów o obrońcach ludzkości. Spotykamy takie postaci jak Amerykańska Pokojówka czy Jeż Ściekowy. Wśród antagonistów mamy Kameleona czy Człowieka-Krzesło, który zamiast głowy ma… właśnie krzesło. W każdym odcinku dobro wygrywa, a my dostajemy zabawny morał. W 2016 roku Amazon postanowił zrobić serial aktorski o przygodach Kleszcza. Nakręcono dwanaście odcinków pierwszego sezonu, które mocno rozciągnięto w czasie. Jak do tej pory nie okazał się takim hitem, jak animacja.

Nowe przygody Lucky Luke’a

Lucky Luke to również bohater komiksów i można by go zaliczyć do grona superbohaterów. Wszak tylko człowiek obdarzony mocami potrafi strzelać szybciej od własnego cienia. Przygody samotnego kowboja, któremu towarzyszy tylko wierny koń, mogliśmy śledzić na Fox Kids. Nasz bohater nie tylko łapał braci Daltonów, ale pomagał rozwiązywać inne spory, jak chociażby zażegnywanie rodzinnych waśni czy naprawianie relacji między Indianami a „białymi twarzami”. Należy tu wspomnieć o fantastycznym dubbingu, za który też należą się brawa. W każdym odcinku mieliśmy masę żartów i przezabawnych cytatów, jak chociażby Szkoła w saloonie? To nadaje nowe znaczenie wyrażeniu „pragnienie wiedzy” czy „Nie można zrobić omleta, nie włamując się do kurnika”.

Odlotowe agentki

Odlotowe agentki czyli Clover, Alex i Sam to trzy nastolatki, na co dzień uczęszczające do liceum w Beverly Hills. W rzeczywistości pracują dla Światowej Organizacji Ochrony Ludzkości. Ich przełożony – Jerry – zleca im zadania godne Jamesa Bonda. Dziewczyny muszą wykazywać się umiejętnością walki wręcz, sprytem, siłą i odwagą, aby podołać zleceniu. Fabuła nawiązuje do Aniołków Charliego. Tylko tyle, że tu mamy młodsze dziewczyny. W ciągu trzynastu lat nakręcono 156 odcinków. Do dziś Agentki znane są widzom w Polsce, ale także we Francji, Niemczech, Japonii czy Stanach Zjednoczonych.

Walter Melon

A co, jeśli braknie nam bohaterów? Zawsze możemy sobie jakiegoś wynająć! Walter Melon to tytułowa postać amerykańsko-francuskiego serialu animowanego. Jest on bohaterem do wynajęcia (za rozsądną cenę). Towarzyszy mu przyjaciel – Bilon. W każdym odcinku Melon wcielał się w inną, znaną z filmu czy serialu postać, którą akurat spotkało nieszczęście. I tak mogliśmy go podziwiać w roli Rambo (a raczej Gambo), Supermana (tutaj Supergościa), Tarzana (czyli Marcepana) czy też Hulka, (tj. Bulka). Walter wcielał się też w postaci historyczne, takie jak Albert Einstein czy Krzysztof Kolumb.

Dzieciaki z klasy 402

Dzieciaki z klasy 402 to serial opowiadający o przygodach grupy uczniów uczęszczających do szkoły podstawowej. Ich klasa ma oczywiście numer 402. Główny bohater to Jessie McCoy, niezbyt lubiący się uczyć dzieciak. Jego kumplem jest klasowy rozrabiaka – Vinnie. Jak zawsze mamy też prymuskę kochającą sprawdziany, najlepszego ucznia w klasie, klasową miss czy dziewczynkę z bogatego domu. Opiekunką klasy jest panna Graves, która świetnie radzi sobie ze swoimi podopiecznymi i jest przez nich niezwykle lubiana.

Wunschpunsch

Wunschpunsch to historia pewnej wiedźmy i maga. A dokładnie Tyranii i Zarazka, którzy w każdym odcinku tworzyli wywar, którego sam Snape by się nie powstydził. Choć ów eliksir nie jest czymś dobrym. Ma on sprowadzić chaos i zamęt na miasto Megalopolis. Nad wszystkim czuwa Inspektor Złowrogus Robal. Na szczęście dla ludzi, Rada Zwierząt z żółwicą – ciocią Noe na czele – wysyła do naszych magów kota Maurycego i Kruka Jakuba, którzy mają zadbać o to, by czarna magia nie zapanowała nad miastem. A czasu mają nie wiele. Na szczęście w ostatniej chwili udaje im się unieszkodliwić zły urok.

Gęsia skórka

Gęsia skórka nie była serialem animowanym, tylko aktorskim. Zrealizowana została na podstawie książek autorstwa R.L. Stine’a. W każdym odcinku mamy inną fabułę i spotykamy różnych bohaterów. Każdy z nich jest jednak utrzymany w klimacie horroru. Informuje nas zresztą o tym lektor, który już podczas intra mówi nam: Już za chwilę mili widzowie, strach wam włosy zjeży na głowie. To właśnie w czołówce pojawia się także charakterystyczny dla serialu pies ze świecącymi oczami. W każdym odcinku oglądamy przygody grupy nastolatków, spotykających potwory lub stykają się ze zjawiskami nie z tego świata. Mamy więc nawiedzone lalki, mumie, wilkołaki czy olbrzymie pająki.

Świat według Ludwiczka

Na koniec zostawiłem swój ulubiony serial emitowany na Fox Kids. Świat według Ludwiczka opowiada o przygodach Ludwika Andersona, syna Ory i Andy’ego, mieszkającego w Cedrowej Górce. Ma on czternaścioro rodzeństwa oraz licznych przyjaciół. Animacja obfituje w wyśmienite dialogi. Zwłaszcza rozmowy pomiędzy marudnym ojcem i sceptycznym synem są kopalnią znakomitych cytatów. Teksty Andy’ego do dziś pojawiają się w różnych memach. Ale jak ich nie lubić? Każdy, kto oglądał serial, z pewnością usłyszy wewnątrz głos głowy rodziny, kiedy zacytujemy takie teksty jak: Kiedy byłem na wojnie, już o 4 rano piłem popołudniową herbatę czy Wyzwoliłem Francję, mając tylko durszlak. Dołóżmy do tego cięte riposty Ludwiczka w stylu Kurcze, ludzie to kanalie oraz jego najbardziej znane Szafa gra! i zaraz odżywają wspomnienia. Komedia obyczajowa, która była doskonała zarówno dla starszych, jak i młodszych widzów, otrzymała zresztą nagrodę Emmy. Trudno się dziwić. Był to naprawdę znakomity serial.

I wiele innych

Oczywiście to tylko kilka z pozycji, jakie mogliśmy oglądać na Fox Kids. Na omówienie wszystkich brakło by miejsca. Wspomnę jeszcze takie seriale jak chociażby Tajne akta Psiej Agencji, Ach, ten Andy, Hulk, Silver Surfer, Księżniczka Sissi, Myszorki na prerii, Świat Bobbiego czy Szalony Jack pirat. Ale każdy z nas ma swoją ulubioną animację. Zachęcam do podzielenia się swoimi wspomnieniami. A tymczasem, cytując raz jeszcze młodego Andersona, dajcie pyska i do zobaczyska.

Exit mobile version