Dziś, 23 listopada, rocznicę swojej premiery obchodzi jeden z najbardziej kultowych seriali w kulturze brytyjskiej. Jak wyglądały jego początki?
Każdy, kto obecnie jest choć trochę zorientowany w popularnych serialach, na pewno zna kultową postać Doktora Who. Choć wszyscy mają swojego ulubionego odtwórcę głównego bohatera, to nie da się jednoznacznie stwierdzić który jest tym jedynym. Tą samą postać grało już 14 aktorów, między innymi David Tennant, Matt Smith, Peter Capaldi i Paul McGann. Pierwszym w historii ekscentrycznym, aczkolwiek niezwykle inteligentnym podróżnikiem w czasie został natomiast William Hartnell, który pojawił się aż w 134 odcinkach. W 2017 roku, idąc z duchem czasu, stacja BBC zdecydowała się przekazać tytułową rolę pierwszej w historii serialu kobiecie i od tamtej pory Doktora Who gra Jodie Whittaker. Tak częsta zmiana aktorów wynika z wymagań fabularnych – główny bohater posiada nietypową zdolność regeneracji, która pozwala na przeżycie nawet w przypadku otrzymania śmiertelnych obrażeń. Za każdym razem wraca on jednak w innym ciele i z inną osobowością. Posiada także zdolności telepatyczne i głęboko rozwinięty zmysł dotyku, którym potrafi wyczuwać obecność jonów. Może również sprawdzać rodzaj substancji za pomocą języka, a jego układ krwionośny zasilany jest dwoma bijącymi sercami. Wszystko to są zdolności charakterystyczne dla Władców Czasu, przedstawicieli rasy pochodzącej z planety Gallifrey. Doktor Who podróżuje w czasie za pomocą skradzionego TARDIS – charakterystycznej, niebieskiej budki telefonicznej.
Po raz pierwszy serial stworzony przez Sydney’a Newmana, C.E. Webbera i Donalda Wilsona emitowała stacja BBC w latach 1963-1989. Potem produkcja została zawieszona i mimo prób powrotu na antenę, ostatecznie Doctora Who można było oglądać dopiero od 2005 roku. Początkowo miał on przybrać rolę tradycyjnego, edukacyjnego programu oglądanego rodzinnie. Szybko okazało się jednak, że science-fiction zdominowało serial a planowane wątki historyczne nie budzą tak dużego zaciekawienia jak się spodziewano. Doctor Who podbił serca brytyjskich widzów, stając się swego rodzaju produktem totalnym. Na jego podstawie powstawały spin-offy, książki, komiksy i rozmaite gadżety, a do serialu nawiązywano w wielu innych produkcjach. Fenomen Doktora dotarł także za granicę i pokochali go fani z praktycznie całego świata. Produkcja ta uzyskała także wiele nagród i nominacji, wśród których znajdują się statuetki takie jak BAFTA czy Saturny. Co ciekawe serial widnieje także w księdze Guinessa, i to nie w jednej, a dwóch kategoriach. Jest on najdłuższą serią telewizyjną Science-Fiction na świecie a także wyemitował ten sam odcinek jednocześnie w największej ilości krajów. Fenomen produkcji trwa nadal i nie wydaje się, żeby wkrótce miał dobiec końca.