Site icon Ostatnia Tawerna

„Na skrzydłach: Ptaki Azji” – recenzja gry planszowej

Jeśli znacie wydaną w 2019 roku grę Na Skrzydłach, to poczujecie się jak w domu. Ptaki Azji nie wywracają do góry nogami założeń podstawowej gry. Wciąż zagrywamy tu karty ptaków, zbieramy pożywienie, składamy jaja i rozbudowujemy wachlarz akcji i sposobów punktowania. Nadal prześcigamy się w spełnianiu celów na koniec rundy oraz dobieramy karty bonusowe, które dadzą nam przewagę na finiszu. Co więc jest nowego?

Ptaki Azji jako gra dwuosobowa

Zawartość pudełka oferuje przede wszystkim możliwość zagrania w nowy tryb Duetu, który nastawiony jest na większą interakcję pomiędzy graczami. Na środku stołu układamy dodatkową planszę, na której będziemy zajmować pola powiązane z zagrywanymi przez nas kartami. Symbol na polu musi odpowiadać siedlisku oraz rodzajowi gniazda, pożywienia lub rozpiętości skrzydeł gatunku ptaka przedstawionego na karcie. Położenie żetonów duetu na tej planszy będzie decydować o punktach przyznawanych na koniec rundy. Na końcu gry porównamy też największe grupy naszych znaczników.

W pudełku znajdziemy karty z rodzajami akcji wprowadzonymi w poprzednich dodatkach, czyli zdolności aktywujące się na koniec rundy i gry. Dzięki ich wykorzystaniu, rozgrywka jest bardziej różnorodna niż w podstawowej wersji. Ponadto, akcje są mocno zróżnicowane i nastawione na interakcję – sporo efektów wymaga oddania zasobów przeciwnikowi, ryzykowania lub zdobywania punktów w ciekawy sposób.

Wszystko to sprawia, że rozgrywka dwuosobowa jest intensywna i emocjonująca – styl gry znacznie oddala się od pasjansa z oryginału.

Znaczniki duetu są uformowane w części symbolu yin-yang, jednak podczas gry nie wykorzystujemy możliwości połączenia żetonów w ten sposób. Gra aż prosi się o wariant kooperacyjny, w którym dbalibyśmy o harmonię rozwoju siedlisk.

W grze jest również obecny tryb solo, zaktualizowany o zasady wykorzystujące nowe komponenty. Automa działa bez zarzutu i nieźle symuluje prawdziwego przeciwnika. Przez to, że gra jest przeznaczona dla 2 osób, zmagania w trybie solo są ciekawsze niż wcześniej.

Ptaki Azji jako dodatek do gry podstawowej

Karty z ptakami występującymi w Azji możemy bez przeszkód połączyć z tymi z poprzednich dodatków, bez wprowadzania zmian w rozgrywce. Poza zwiększeniem różnorodności, dużą zmianą jest możliwość grania w 6 i 7 osób. Wymaga to odrobinę dłuższego przygotowania, bowiem w praktyce dzielimy graczy, miejsce na stole i zasoby na dwa odrębne obszary, z częścią wspólną ograniczoną do czynności wykonywanych na koniec rundy i gry. Podczas takiej rozgrywki swoje tury mogą wykonywać jednocześnie 2 osoby, co sprawia, że gra nie będzie ciągnęła się godzinami.

Jeśli mamy okazję grać w większym gronie, to jest to jedna z nielicznych trudniejszych gier rodzinnych, która da nam taką możliwość.

Wykonanie i (za)wartość

W pudełku znajdziemy komponenty, które są bardziej ekologiczne, niż stosowane wcześniej – tacka na żetony jest wykonana z masy trzcinowej, woreczki strunowe z nieprzezroczystej folii z kukurydzy, a znaczniki jaj są drewniane. Brawo za krok w dobrą stronę, jednak talie kart wciąż są owinięte plastikiem, jeden z worków nadal jest tradycyjny, a pudełko z zewnątrz jest zamknięte folią. Dziwi mnie ten brak konsekwencji, tym bardziej że dobór komponentów na pewno miał też wpływ na cenę gry. Za cenę zbliżoną do wersji podstawowej dostajemy prawie dwa razy mniej kart ptaków (odpowiednio 90 i 170), oraz proporcjonalnie mniej innych elementów.

Co ciekawe, wśród gatunków zilustrowanych na kartach, znajdziemy ptaki występujące również w Europie, więc bez problemu rozpoznamy wiele z nich. Same ilustracje kontynuują trend i są świetnie narysowane.

Podsumowanie

Ptaki Azji będą oczywistym zakupem, jeśli macie poprzednie dodatki i często zdarza się wam grać w 2 osoby lub solo. Nowy tryb gry wprowadza odświeżenie formuły oraz większą interakcję pomiędzy graczami. Wydawca wersji angielskiej będzie wydawał karty z tego dodatku jako odrębny produkt w niższej cenie. Jeśli Rebel zdecyduje się na ten krok i nie interesuje was tryb duetu – może warto poczekać.

Jeśli nie macie gry podstawowej, a chcecie zagrać w któreś Na skrzydłach, to do was należy decyzja, co wybrać: dobrze skrojoną, dopasowaną do rozgrywki dwuosobowej wersję Ptaki Azji, czy wszechstronną grę podstawową. Żadną się nie zawiedziecie.

Exit mobile version