Site icon Ostatnia Tawerna

Miasto w chmurach –„Alita: Battle Angel. Miasto złomu” – recenzja książki

W lutym 2019 roku pojawił się film Alita: Battle Angel oparty na mandze stworzonej przez Yukito Kishiro opowiadającej o dziewczynce-cyborgu żyjącej w post apokaliptycznym świecie. Miasto złomu jest oficjalnym prequelem owej ekranizacji.

Odległa przyszłość

XXVI wiek. Setki lat od zakończenia wojny nuklearnej. Planeta Ziemia w większej części zamieniła się w skażoną i jałową pustynię. Jedynym miejscem nadającym się do życia jest Miasto Złomu. Nad nim unosi się podniebne miasto zwane Zalem, będące jedyną ocalałą po wojnie latającą metropolią. Wystający z niej cylinder przed wybuchem konfliktu stanowił kosmiczną windę łączącą Zalem z Miastem Złomu. Miasto w chmurach utrzymuje się pobierając zasoby i żywność z Ziemi i wyrzucając na nią śmieci. Porządek na dole utrzymywany jest przez kontrolowane przez Zalem roboty. Pod ich nadzorem działa również Fabryka odpowiadająca za ekonomię Miasta Złomu. Obie aglomeracje utrzymują wyłącznie stosunki handlowe, a na każdym próbującym dostać się do Zalem wykonywana jest kara śmierci. W tych niesprzyjających okolicznościach przyrody poznajemy naszych bohaterów: Ido Dawsona, Chiren, Vectora oraz Hugo. Ido jest chirurgiem zajmującym się cyborgami, w podniebnym mieście Zalem uważany za wybitnego lekarza. Z powodu kłopotów zdrowotnych córki zostaje wygnany z miasta. Na ziemi opiekuje się swoim dzieckiem i postanawia zbudować dla niej cybernetyczne ciało. Chiren jako żona Ido została również wygnana do Miasta Złomu i nigdy nie pogodziła się z utratą swojego poprzedniego życia. Cały czas żyje przeszłością i jest gotowa zrobić wszystko, aby powrócić do podniebnego raju. Uważa, że dopóki żyje na Ziemi, jej życie jest pozbawione sensu. Vector zarządza fabryką, co czyni go najważniejszym człowiekiem w Mieście Złomu. Jest błyskotliwy i bezwzględny. Nigdy nie poznał uroków Zalemu, zna tylko Miasto Złomu w którym się wychował, na Ziemi próbuje zbudować sobie raj. Fascynuje go była żona doktora Ido – Chiren, która jest dla Vectora uosobieniem statusu jaki daje podniebna metropolia. Hugo pracuje dla Vectora i zajmuje się poszukiwaniem cybernetycznych części w górach śmieci.  W wolnych chwilach obserwuje doktora Ido i pomaga mu w klinice.

Skupiona na bohaterach

Autorka w swojej książce prezentuje nam odmienne podejście do tematu od tego, które prezentuje nam anime. W nim jesteśmy w stanie ujrzeć rzeczywistość z jaką muszą zmagać się bohaterowie. Powieść nie jest bogata w rozbudowane opisy otaczającego ich świata, ale skupia się na dogłębnym przedstawianiu nam historii każdej postaci. Narracja jest sprawnie poprowadzona i umiejętnie lawiruje powiedzmy aktualnymi wydarzeniami i wydarzeniami z przeszłości bohaterów oraz miasta. Dzięki temu jesteśmy w stanie dobrze poznać ich charaktery oraz zrozumieć dlaczego są tacy, a nie inni. Każda okazja zostaje wykorzystana, aby przedstawić świat od strony ludzkiej. „Miasto Złomu” całkiem nieźle radzi sobie jako wprowadzenie czytelnika w realia świata Ality. W związku z tym nie wszystkie wątki zostają w pełni rozwinięte i po lekturze samej książki nie jesteśmy w stanie poznać ich finału.

Podsumowanie

Alita: Battle Angel. Miasto złomu stanowi naturalne rozwinięcie tego, co mogliśmy zobaczyć w anime, którego głównym celem było zaprezentowanie widzowi jak działa świat przedstawiony bez skupiania się na psychice poszczególnych postaci. Powieść Pat Cadigan jest pozycją zdecydowanie wyróżniająca się na tle książek wydawanych z okazji premier filmowych. Spełnia swoją rolę zarówno jako wprowadzenie do uniwersum Ality, jak i uzupełnienie tego, co wcześniej dało na anime. Dlatego polecam ją każdemu, kto chce lepiej poznać ten intrygujący świat i jego mieszkańców przed premierą filmu.

Nasza ocena: 7/10

Alita: Battle Angel. Miasto złomu jest dobrą pozycją dla tych, którzy już znają uniwersum Ality. Dla reszty może stanowić ciekawe wprowadzenie do tego nietuzinkowego świata.

Fabuła: 7/10
Bohaterowie: 7/10
Styl: 7/10
Wydanie i korekta: 7/10
Exit mobile version