Site icon Ostatnia Tawerna

MARVEL: 10 lat w pigułce cz.2 – analiza fazy drugiej!

O to i druga część tawernowych dywagacji na temat dziesięcioletniego dziedzictwa MARVEL’a, które swojego kulminacyjnego punktu doczeka się w tym tygodniu. Jako, że atmosfera jeszcze świąteczna, proponujemy zgłębić następną porcje przygotowanych przez nas analiz i podsumowań w towarzystwie uczciwej porcji serniczka czy innego czekoladowego królika – Rocket miej się na baczności!

Na wstępie do następnej części rozpatrywań warto przypomnieć, gdzie zatrzymaliśmy się ostatnio. Po tym jak w fazie pierwszej została przedstawiona nam czołówka marvelowskiej ekipy, a ich losy zostały połączone, przechodzimy do następnej fazy, która w schemacie prezentuje się następująco:

 

 

To jeszcze jednak nawet nie połowa stawki !

Nie tracąc czasu, przejdźmy więc do kolejnej fazy przygód superbohaterów !

FAZA 2 (2013 – 2015)

Faza druga to czas pojawienia się nowych znaczących postaci, ale też pokaz rozwoju bazowych bohaterów uniwersum. Znajdziemy tu zarówno tonącego w nowojorskiej traumie Starka, jak i odizolowanego (jeszcze przez pewien okres) całkowicie od historii Avengersów Ant-Mana czy też Strażników Galaktyki, których związek z głównym wątkiem fabuły pozostaje jeszcze w tle.

Historia Kapitana Ameryki obiera nowy kierunek, kiedy musi on podjąć decyzje – wybrać pomiędzy tym co mówi mu serce a tym co każe mu rozsądek.

Thor za to zmierzyć musi się z wrogami swoich przodków. Nikt jednak jeszcze nie wie, że wszystko zaczyna się powoli układać w jedną całość.

1.) Iron Man 3 (2013)

Iron Man 3 to kolejka górska akcji. Dynamicznej fabule towarzyszy wątek walki Starka z samym sobą.

Film robi wrażenie zarówno pod względem szybkości rozwoju sytuacji, jak i wątkiem głównej postaci. Tony Stark, chociaż wyraźnie stroni od potyczek, wpada jednak w kolejne złe miejsca i czas. Trudno określić jednego antybohatera tej historii. Świat okryty terroryzmem gra tu pierwsze skrzypce, wszędzie panoszą się ukryte zamiary i przykrywki. Przyjaciele okazują się wrogami, a karma powraca z łomotem.

Głównym złym możemy mianować Aldricha Killiana (Guy Pearce), dawnego znajomego Pepper i znieważonego przez Starka potentata technologii, która z pozoru rozwijająca, jest tak na prawdę potężną siłą biologiczną. Ludzkie pochodnie, których składowymi są wojskowi weterani, stają się zagrożeniem, które rozprzestrzenia się w przerażającym tempie – działa ono jednak w ukryciu terrorysty – mitu, który ma skierować uwagę ludzkości w swoją stronę. Mandaryn (Ben Kingsley) który okazuje się tylko aktorem pracującym dla Killiana, jest tylko częścią propagandy, która miała ukryć prawdziwe zagrożenie.

Miliarder węszy podstęp i przeprowadza własne śledztwo.

Tony wyzywa Killiana, słono za to płacąc.

Willa Toniego zostaje doszczętnie zniszczona, a Stark trafia do Teksasu, gdzie odziany w Ponczo i w towarzystwie młodocianego kolegi Harleya Keenera (Ty Simpkins), ze zniszczonym i rozładowanym strojem, próbuje związać koniec z końcem i odkryć tajemnice ataków, które tylko pozornie miałby być spowodowane działaniami Mandaryna.

Pepper zostaje porwana, a przyczynia się do tego dawna znajoma bohatera – Maya Hansen (Rebecca Hall), okazuje się, że współpracuje ona z Aldrichem.

Stark w procesie swojej terapii skupia się na pracy, która polega na polepszeniu jego stroju. Tworzy małą armie, która okazuje się pomocna w decydującym punkcie filmu. Pepper zostaje uratowana, ale jednak związek jej  i Toniego nie będzie już taki sam. Postać War Machine – Pułkownika Rhodesa, reprezentuje tu stronę amerykańskiego wojska, które wydaje się zawsze być tłem działań superbohatera. Happy Hogan (Jon Favreau), w wyniku wypadku – zetknięcia się z żywą pochodnią, zapada na śpiączkę, co dodatkowo podkopuje Starka.

W tej części główny bohater odkrywa swój instynkt ojcowski, a przynajmniej potem widzimy jego rozwój w Spider-Manie: Homecoming. Tony ma okazje spojrzeć na siebie z innej perspektywy, co widocznie pomaga mu poukładać sobie zszargane po Nowym Jorku myśli, które zmieniły go na zawsze, powodując ataki paniki.

Reżyseria: Shane Black

Scenariusz: Drew Pearce, Shane Black

Ciekawostki:

Cameo Stana Lee:

Lee w tej odsłonie wciela się z jednego członków jury teksańskiego konkursu piękności, na który to wkrada się Tony w poszukiwaniu środka łączności !

Scena po napisach:

Okazuje się że cała historia zaprezentowana w części była historią, którą Tony opowiadał Bruce’owi Bannerowi, ten przysnął niestety na dosyć wczesnym etapie. Po zakończeniu opowiadania Starka budzi on się nagle, usprawiedliwiając się tym, że nie jest doktorem tego rodzaju.

2.) Thor: Mroczny Świat (2013)

Po tym jak w pierwszej części równowaga światów została naruszona, Thor próbuje przywrócić spokój we wszystkich królestwach podległych Asgardowi. Potencjalnie niebezpieczny Loki zostaje uwięziony w dosyć ekskluzywnej celi. To wszystko jednak nie jest głównym wątkiem opowieści, która towarzyszy nam w sequelu przygód boga.

Na Ziemi, Jane Foster próbuje poukładać sobie życie bez swojej kosmicznej bratniej duszy. Thor pomimo obietnic nie powrócił by ponownie spotkać się z Foster, a ta chociaż najpierw próbowała go szukać, widocznie straciła zapał. Thor powrócił do Midgardu podczas bitwy o Nowy Jork, jednak widać nie skontaktował wtedy się ze swoją lubą, którą S.H.I.E.L.D wysłało wtedy do Norwegii (kwestia bezpieczeństwa).

W Londynie, w którym teraz zakwaterowała się Pani naukowiec, z letargu Foster wyrywa Darcy ( i jej stażysta Ian (Jonathan Howard)), kusząc ją ciekawymi odczytami, na rzecz których Jane rezygnuje z randki. Poszukiwania naukowców prowadzą do odnalezienia miejsca, w którym przenikają się światy, Jane przedostaje się na drugą stronę (znika ona wtedy z radaru Heimdalla, przez co Thor postanawia sprawdzić czy nic jej się nie stało) w wyniku czego styka się z starożytną siłą – Eterem, który wnika w nią jak pasożyt. Kiedy Foster powraca na Ziemię, gdzie nie ma jej już wtedy od około 5 godzin.W Midgardzie spotyka się po raz pierwszy od dłuższego czasu z Asagardczykiem, dochodzi też do zademonstrowania mocy Eteru, który w akcie obrony atakuje wezwanych przez Darcy policjantów (co spowodowane było nieobecnością Jane).

W tej części poznajemy nację Mrocznych Elfów, których dzieje sięgają czasów ojca Odyna – Bora, a nawet może i dłużej. Ich głównym zainteresowaniem jest właśnie Eter, dzięki któremu oraz koniunkcji planet chcą sprowadzić Mrok. Ich historia zostaje opowiedziana, gdy Thor sprowadza Jane do Asgardu, by zbadać niszczycielską moc tkwiącą w dziewczynie.

Erik Selvig, pomimo dosyć dużej mocy, której użył na nim w Avengersach Loki, dowiaduje się o nadchodzącej koniunkcji. W jego badaniach, widać element szaleństwa, który zalągł się w uczonym. Pojawia się on nagi w okolicach Stonehenge skąd zgarnia go policja. Odnajduje go dopiero Darcy z Ianem, po tym jak Jane przenosi się do Asgardu.

W filmie obserwujemy rozwój wątku Lokiego, możemy zobaczyć jego inne oblicze – gdy w wyniku ataku Elfów ginie Frigga z ręki Algrima (Adewale Akinnuoye-Agbaje) – jego ukochana przybrana matka, bohater, choć próbuje ukryć swoje uczucia, cierpi. Thor werbuje go, by ocalić Jane Foster i podstępem wydostać ją z Asgardu i równocześnie przechytrzyć Malekitha (Christopher Eccleston). Loki umiera w  imieniu sprawy brata, chociaż tylko pozornie, dzięki swojej sztuczce przejmuje w końcu władze.

Z bratem Thora został zrealizowany też zabawny gag, gdzie udaje on między innymi Kapitana Amerykę:

Reżyseria: Alan Taylor

Scenariusz: Christopher Yost, Christopher Markus, Stephen McFeely

Ciekawostki:

Cameo Stana Lee:

W klipie oprócz cameo, mamy okazję oglądać też jedną z najsmutniejszych i najpiękniejszych scen w całym MCU – pogrzeb Friggi. Sam Stan Lee pojawia się w scenie z Erkiem Selvigiem, który próbuje wytłumaczyć, dlaczego koniunkcja planet jest ważna dla całej Ziemi.

Scena po napisach:

W scenie widzimy, jak Sif (Jaimie Alexander) i Volstagg (Ray Stevenson) powierzają Eter, który potem będziemy kojarzyć jako Kamień Rzeczywistości, Kolekcjonerowi zamieszkującego Knowhere. Kolekcjonera poznamy bliżej w Strażnikach Galaktyki.

3.) Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz (2014)

W Zimowym Żołnierzu, Kapitan zmierzyć musi się z zagrożeniem, które czai się w szeregach T.A.R.C.Z.Y, a które swoją genezę ma w organizacji HYDRY. W dwa lata po Bitwie o Nowy Jork, Rogers wraz z Romanoff dołączają do grupy S.T.R.I.K.E, która dowodzona jest przez Rumlowa (Frank Grillo). Wysłani zostają oni na misję, za którą kryje się jednak coś więcej niż wypad interwencyjny (odbicie zakładników ze statku Georges’a Batroca i jego najemników).

Natasha dostaje tajne specjalne wytyczne, których celem ma być wykradzenie danych, dowiaduje się o tym Kapitan. Grupa powraca do Triskelionu – bazy T.A.R.C.Z.Y, gdzie Steve oczekuje wyjaśnień od Fury’ego. Kapitan dowiaduje się o projekcie WIZJA, który składa się z trzech lotniskowców, mających likwidować potencjalne zagrożenia. Chociaż pomysł wydaje się słuszny, zostanie mu powierzone inne zastosowanie w późniejszej części fabuły. Kiedy Fury nie może odczytać danych Romanoff, staje się podejrzliwy i prosi swojego przełożonego Alexandra Pierce’a (Robert Redford) o odroczenie projektu.

W tej odsłonie przygód Kapitana z ręki zespołu Zimowego Żołnierza w osobie Buckiego Barnesa (Sebastian Stan) ginie Nick Fury. Staje się to w drodze na spotkanie z Marią Hill.

W wyniku zatajenia przez Rogersa informacji, które przekazał mu Fury, Steve zostaje razem z Czarną Wdową uznany za zbiega (ściga ich grupa S.T.R.I.K.E), odnajdują oni pozostałą po II Wojnie Światowej zachowaną w komputerach świadomość Doktora Zoli (który w poprzedniej części współpracował z Red Skullem), opowiada on im o powiązaniach HYDRY z S.H.I.E.L.D.

Rogers i Romanoff do pomocy angażują Sama Wilsona (Anthony Mackie) – operatora skrzydlatej instalacji „Falcon”. Przejmują oni agenta współpracującego z HYDRĄ, który wyjawia im informacje. Okazuje się że Zola, miał sporządzić algorytm pozwalający na eliminację wrogów HYDRY – ma on zostać użyty w programie WIZJA.

Bohaterowie zostają zaatakowani przez Zimowego Żołnierza, pozostającego pod wpływem HYDRY. Steve orientuje się, że to Bucky. Hill zabiera grupę Rogersa, Romanoff i Wilsona do kryjówki, w której ukrywa się Fury, po tym, gdy upozorował swoją śmierć. Powstaje plan odsieczy, w którym podstępem superbohaterzy odbijają bazę i statki programu WIZJA, zapobiegając globalnej katastrofie.

Podczas napisów zostaje przedstawione pośrednio rodzeństwo Maximoff.

Reżyseria: Bracia Russo

Scenariusz: Christopher Yost, Christopher Markus, Stephen McFeely

Ciekawostki:

Cameo Stana Lee:

Twórcę widzimy w roli muzealnego strażnika, niestety nie jest to jego najlepszy dzień !

Scena po napisach:

1.)

Podczas napisów zostaje przedstawione pośrednio rodzeństwo Maximoff, dzieje się to przy okazji rozmowy na temat berła Lokiego, którego analizę przeprowadzają naukowcy.

2.)

Podczas drugiej sceny mamy okazję zobaczyć jak Bucky wpatruje się w informacje na temat swojej osoby w muzeum II Wojny Światowej.

4.) Strażnicy Galaktyki (2014)

Strażnicy Galaktyki, film tak różny od innych produkcji MARVELA, to pozycja kluczowa w panteonie uniwersum. Historia Petera Quilla – Starlorda (Chris Pratt), Gamory (Zoe Saldana), Rocketa, Groota i Draxa, chociaż pełna humoru i całkowicie innego podejścia do sztuki superbohaterskiej to perełka kontrowersyjnego już Jamesa Gunna, swój wątek zaczyna spotkaniem protagonisty – Quilla z znanym nam też z Kapitan Marvel, Koratha (Djimon Hounsou) – Kree, podwładnego Ronana (Lee Pace), fanatyka, który pozostaje pod wpływem Thanosa (Josh Brolin). Peter kradnie na planecie Morag Glob, który okaże się potem kluczowym przedmiotem filmu. Od razu widać, że opowieść będzie całkowitym zwrotem o 180 stopni, w dziedzinie marvelowskiego schematu.

Starlord, którego, w dniu śmierci jego matki „porwali” kosmiczni piraci Ravages, którymi przewodzi Yondu Udonta, przystosowuje się do sytuacji, a  chociaż nie jest to perfekcyjna rodzina Quill staje się w jednym z nich.

Powód jego porwania zostanie omówiony  w Strażnikach Galaktyki vol. 2. 

Dwadzieścia lat po porwaniu, Quill kradnie omawiany wcześniej Glob, ale nie ma zamiaru oddawać go Yondu (ten wystawia nagrodę za jego pojmanie) ucieka, chcąc sprzedać go na własną rękę.

Gamora, córka Thanosa i siostra Nebulii (Karen Gillan), zostaje wysłana przez Ronana by zdobyć dla niego Glob, co łączy jej losy z Peterem. Kiedy ten próbuje sprzedać Glob na Xandarze, córka Thanosa wdaje się z nim w bójkę, do której dołączają też wolni strzelce – szop pracz Rocket (Thor w późniejszych dziejach przezywa go królikiem) i Groot – humanoidalne drzewo. W całym zamieszaniu zostają oni skierowani do więzienia, z którego po różnych przygodach z nożami, nienawiścią do Gamory i spontanicznymi planami ucieczki oraz  nowo-poznanym Draxem, którego życiowym celem jest pomszczenie swojej rodziny, którą zgładził Ronan (co bezpośrednio prowadzi do Thanosa) uwalniają się.

Grupa decyduje się odsprzedać Glob kontaktowi Gamory, która wyjawia chęć zdrady ojca i Ronana. Udają się do poznanego przez nas w Thorze (scena po napisach) Kolekcjonera. Okazuje się, że Glob kryje następny kamień nieskończoności, fioletowy Kamień Mocy. Udają się na Knowhere, do siedzimy nabywcy, jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem, służąca Kolekcjonera dotyka kamienia, który przerasta ją swoją mocą, powodując wybuch, a Drax w akcie szału wzywa Ronana, by móc go zgładzić. Niestety fioletowy skarb dostaje się w ręce Ronana, a Strażnicy Galaktyki jednoczą się z Ravages i Yondu (piraci myślą że zawartość Globu zostanie po skończonej akcji ich własnością, Strażnicy jednak chcą ich wykiwać), by móc odzyskać tak niebezpieczny dla świata w rękach Kree artefakt.

Niestety podczas starcia Groot prawie umiera, zamieniając się w małą sadzonkę, której wzrost od tej pory będziemy mogli oglądać.

Kamień zostaje jednak przejęty,Quill wraz z drużyną tanecznym krokiem odbiera go Ronanowi , ratując Xandar, który Kree chciał zniszczyć przy jego pomocy.

Warto przy tej pozycji przesłuchać również soundtrack filmu, gdyż jest on idealny:

Reżyseria: James Gunn

Scenariusz: James Gunn, Nicole Perlman

Ciekawostki:

Cameo Stana Lee:

Stana Lee możemy zobaczyć na Xandarze, gdzie rozmawia on z piękną Xandarianką, co nie wzbudza sympatii Rocketa.

Scena po napisach:

W scenie po napisach widzimy Kolekcjonera, który sączy drinka w pozostałościach swojej siedziby w towarzystwie swoich eksponatów.

5.) Avengers: Czas Ultrona (2015)

Tym razem pojednanie obarczone jest historią, której  jednym z głównych wątków jest atak na bazę Hydry, którą dowodzi Wolfgang von Strucker  (Thomas Kretschmann) – naukowiec prowadzący badania nad berłem Lokiego. Superbohaterzy muszą się zmierzy z rodzeństwem Maximoff przedstawionym po części w sekcji „po napisach” Zimowego Żołnierza. Pietro (Aaron Taylor-Johnson) posiada nadludzką szybkość, Wanda (Elizabeth Olsen) potrafi manipulować umysłem i energią. Avengers zdołają pokonać Struckera.

Stark zabiera berło, dzięki czemu wraz z Bannerem tworzą sztuczną inteligencję, dzięki zawartemu w nim klejnocie, używają go w tajemnicy do stworzenia programu „Ultron”, który miał służyć ochronie Ziemi. Ultron (James Spader) jednak wierzy , że żeby tak się stało, należy zgładzić ludzkość. J.A.R.V.I.S zostaje zlikwidowany, a Avengers zostają zaatakowani w swojej własnej siedzibie. Rodzeństwo Maximoff dołącza do Ultrona (oskarżają oni Starka o śmierć swoich rodziców), który ucieka z berłem do bazy w Sokovii. Udaje on się również do Ulyssesa Klaue (Andy Serkis), którego poznajemy później szerzej w Czarnej Panterze, chce on kupić od niego vibranium. Avengers próbują mu przeszkodzić, jednak Wanda powoduje napad furii Hulka.

Zniszczenia spowodowane działaniami Bannera w furii, którą spowodowała Wanda, wywołują światową reakcję, która nie należy do pozytywnych. Avengersi muszą ukrywać się w domu Bartona. Thor postanawia skonsultować się z Erikiem Selvigiem, a do domu Hawkeye’a przybywa Fury i przekonuje zespół by ci powstrzymali Ultrona.

W Seulu Ultron zmusza doktor Helen Cho (Claudia Kim), aby przy użyciu vibranium przygotowała dla niego nowe doskonałe ciało. Maximoff odłączają się od antybohatera, gdyż w chwili przesłania programu do nowego ciała Wanda, potrafiąc odczytać jego myśli odkrywa jego plan unicestwienia ludzkości. Rogers, Romanoff i Barton odnajdują Ultrona i kradną jego syntetyczne ciało, jednak Natasha zostaje porwana przez robota.

Pomiędzy Avengersami dochodzi do kłótni, gdy Stark przesyła J.A.R.V.I.SA do syntetycznego ciała – przyjmuje imię Vision (Paul Bettany). W podobnym czasie powraca tez Thor i pomaga uruchomić ciało, wyjaśniając że klejnot jest jednym z Kamieni Nieskończoności. Avengers wyruszają do Sokovii w towarzystwie nowego członka drużyny oraz bliźniaków Maximoff. Ultron stworzył tam urządzenie mające umożliwić uniesienie całego miasta do góry by potem spadło i rozbiło się. Chociaż akcja ratunkowa Natashy kończy się powodzeniem, wizyta w Sokovii nie kończy się pomyślnie. Pomimo walki superbohaterów i ewakuacji miasto spada a dużo mieszkańców ginie, tracimy również Pietro, który osłania Bartona przed ostrzałem Ultrona z myśliwca. Wanda chce zniszczyć Ultrona, jednak to Vision ostatecznie konfrontuje się z potworem. Hulk nie chcąc powodować więcej zamieszania ucieka Quinjetem – zobaczymy go dopiero w następnej części Thora.

Reżyseria: Joss Whedon 

Scenariusz: Joss Whedon 

Ciekawostki:

Cameo Stana Lee:

Lee w tej odsłonie pokazuje swoją imprezową osobowość. Drink Thora okazuje się być zabójczy !

Scena po napisach:

Scena po napisach jest bezpośrednią zapowiedzią Wojny bez Końca. Thanos zmęczony niekompetencją swoich pachołków postanawia wziąć sprawy w swoje ręce !

6.) Ant-Man (2015)

Ant-Man to zupełnie nowy członek załogi superbohaterskiego uniwersum MARVEL’a. Jego historia, połączona cienką nitką z postacią Howarda Starka poprzez Dr Hanka Pyma (Michael Douglas), dawnego partnera biznesowego ojca Iron Mana, których podzieliła zwada, na tym etapie jest praktycznie odizolowana od wątku Avengersów.

Ant-Man, superbohater wagi piórkowej, ma moce dosyć wyjątkowe dla całego światka MARVEL’a. Zmiana rozmiaru, która jest ich sztandarową cechą daje setki nowych możliwości.

Scott Lang (Paul Rudd), kochający ojciec, który zmaga się z niedoborem pracy po powrocie z więzienia, zostaje odnaleziony przez Hanka, który chce dać mu szanse. Ant-Man Senior (wynalazca formuły oraz działania stroju bohatera) zastawia na Langa pułapkę, choć ten myśli że to tylko kolejny skok. Były skazaniec dostaje propozycje co do której nie jest jednak do końca przekonany. Hank razem ze swoją córką Hope (Evangeline Lily) nie dają za wygraną, przygotowanie Scotta nie jest bezinteresowne, ma on powstrzymać złego współpracownika Hope, dawnego adiunkta Hanka, Darrena Crossa (Corey Stoll), który pragnie zająć się tematem stroju w nieodpowiedni sposób, nie patrząc na niebezpieczne aspekty jego użytkowania, przekraczać granice i zmniejszać się co raz bardziej, a także zdobyć dzięki projektowi jak najwięcej pieniędzy.

Scott finalnie daje sobie radę z Darrenem, który walczy z nim w stroju „Yellowjacket”, biorąc za zakładnika córkę Langa, Cassie (Abby Ryder Fortson).

Hope van Dyne i Hank mają nadzieje, że Scott będzie mógł im pomóc uratować matkę Hope i żonę Hanka – Janet van Dyne, Osę. Ojciec z córką podczas filmu odbudowują swoją relację, zszarganą po utracie Janet, która w misji, przekroczyła granice bezpieczeństwa i zmniejszyła się do momentu z którego nie można było już wrócić. Z tego również powodu Hank od tego czasu stał się  o wiele bardziej przezorny jeśli chodzi o swój wynalazek.

Reżyseria: Peyton Reed

Scenariusz: Adam McKay, Paul Rudd, Edgar Wright, Joe Cornish

Ciekawostki:

Cameo Stana Lee:

Twórca pojawia się podczas jednej z osławionych już opowieści przyjaciela Scotta, Luisa (Michael Peña).

Scena po napisach:

1.)

Hank Pym proponuje swojej córce strój Osy, co ostatecznie świadczy, że ich stosunki znacznie się poprawiły.

2.)

Druga scena po napisach w Ant-Manie, rychłe powiązanie bohatera z głównym wątkiem.

Ant-Man kończy drugą fazę przygód w marvelowskim świecie, już niedługo kolejna część analizy !

 

Exit mobile version