Site icon Ostatnia Tawerna

MARVEL: 10 lat w pigułce cz. 1 – analiza fazy pierwszej!

Już w przyszłym tygodniu zakończy się ważny etap podróży, która rozpoczęła się w 2008 roku. Na koniec trzeciej fazy, który jest jednocześnie początkiem czwartej, czekają tysiące, o ile nie miliony fanów marvelowskiego świata.  W związku z tą jakże wyczekiwaną premierą, Ostatnia Tawerna przygotowała dla was czteroczęściową serię pt: „ Marvel: 10 lat w pigułce”, która podsumuje ostatnią dekadę w superbohaterskim uniwersum. Przywdziejcie swe peleryny, dobądźcie tarczy i młotów. Świąteczne przygotowania najwyższy czas zacząć!

Podsumowanie całej twórczości Marvela ostatniej dekady to nie lada wyzwanie. Ogrom serii, postaci i materiałów, które przewinęły się w ostatnich latach to istny Rów Mariański informacji. W  tym oto tekście postaramy się usystematyzować  i streścić zawiły ciąg zdarzeń, który wciągnął w swe sidła tak wielu. Przypomnimy najważniejsze momenty, wspomnimy o ciekawostkach i przeanalizujemy najbardziej kluczowe chwile. Powrócimy również do każdego cameo Stana Lee – oddając przy tym hołd twórcy, człowiekowi-Marvelowi.

Naszą małą analizę należy rozpocząć ustaleniem pewnych stałych, które będą powtarzać się dość regularnie w całym artykule. Przedstawiany zbiór informacji został podzielony na cztery części  – dzisiejsza będzie się skupiać na pierwszej fazie, w wtorek ukaże się tekst przedstawiający fazę drugą, a w czwartek zajmiemy się fazą trzecią i analizą fazy czwartej, która nastąpi po Avengers: Koniec Gry.

Na wstępie warto przyjrzeć  się samemu systemowi faz, który jest elementem porządkującym w naszym tekście. Faktem jest, że zestawienie produkcji w przypadku takiego podziału jest inne od właściwej kolejności oglądania, dlatego też warto przypomnieć, jak tak naprawdę kreuje się ciąg zdarzeń w uniwersum.

 

Chronologia wyznaczona według faz różni się dosyć znacznie od kolejności wyznaczonej przez tok zdarzeń. Jako że filmy nie powstawały bezpośrednio po sobie skład widocznie się miesza. W przypadku kiedy będziemy oglądać według roczników powstania produkcji, nie zgodzą się filmy po napisach, a wszystko nie będzie łączyć się w jedną całość. Wydzielamy cztery fazy:

W podsumowaniu, analiza będzie poruszała się według chronologii faz.

Nie pozostaje nic innego, jak zgłębić się w mieszankę światów, którą od ponad 10 lat proponuje nam Marvel. Przynieście sobie coś do picia i  usiądźcie wygodnie – to nie będzie krótka wycieczka!

 

FAZA 1 (2008 – 2012)

Co znajdziemy w fazie pierwszej ?

Seria, którą zainaugurował film Iron Man, z jedynym i niepowtarzalnym Robertem Downey’em Jr. zapoczątkowała ciąg całkiem fortunnych zdarzeń, który doprowadził do powstania pomysłu na stworzenie filmowego uniwersum jakiego jeszcze świat nie widział.

Zaczynając od historii producenta broni, wynalazcy i miliardera, kontynuując przedstawieniem wątku naukowca Bruce’a Bannera i boga Thora (bohatera rodem z legendy), a także amerykańskiego żołnierza Steve’a Rogersa, kończymy tą część opowieści powstaniem jedynej w swoim rodzaju grupy – Avengersów!

Rozpatrzmy każdą z produkcji tej fazy z osobna:

1.) Iron Man (2008)

W wyniku porwania przez terrorystów i urazów doznanych przy okazji tego zdarzenia, Tony Stark (miliarder, playboy, wynalazca oraz światowy producent broni) wraz z współwięźniem tworzy zbroje, która pomaga mu uciec z rąk oprawców. Bohater doznaje wewnętrznej przemiany. Postać rozpoczyna proces rozwoju, który będziemy mogli oglądać na ekranach w następnych częściach serii oraz w kadrach Avengersów. W pierwszym epizodzie widzimy historię postaci – jak powstaje zbroja, ale też jak zmienia się Tony. Antybohaterem zostaje Obadiach Stan (Jeff Bridges), partner Toniego, który w pogoni za zyskiem pragnie posiąść technologie zbroi Starka – zostaje Iron Mongerem.

W tej części zostaje nam również przedstawiona Pepper Potts (Gwyneth Paltrow), która chociaż jeszcze jako asystentka Starka, już pilnuje by przy okazji jego szaleństw nie stracił przy tym głowy. Pojawia się również Pułkownik James „Rhodey” Rhodes, który w tej części portretowany jest jeszcze przez Terrence’a Howarda. Aktor opuścił produkcje ze względu na zwadę z Robertem Downey’em Jr.

Film kończy się przyznaniem się Starka do bycia Iron Manem podczas konferencji prasowej.

W trakcie filmu przedstawiona zostaje nam również organizacja S.H.I.E.L.D (na początku mają trochę problem z przydługą nazwą ale koniec końców organizacja dostaje godny przydomek). Pierwszy raz ma okazje zaprezentować się Agent Coulson (Clark Gregg).

Reżyseria: Jon Favreau

Scenariusz: Hawk Ostby, Mark Fergus, Art Marcum i Matt Holloway

Ciekawostki:

Cameo Stana Lee:

Słynny twórca w cameo pierwszej części Iron Mana przywdziewa szaty Hugh Hefnera, z którym myli go główny bohater. W rzeczywistości Stan Lee przyjaźnił się z playboy’em.

Scena po napisach:

W pierwszej scenie po napisach, która pojawiła się w marvelowskim uniwersum (stały się one wizytówką marki), zostaje wprowadzona postać Nicka Fury (Samuel L. Jackson), który nawiedza Starka w jego willi, by porozmawiać o nowej inicjatywie – Avengersach.

2.) Niesamowity Hulk (2008)

Wątek Hulka czy też naukowca Bruce’a Bannera jest przypadkiem dość specyficznym w działalności Marvela. Historia badaczy uniwersyteckich zafascynowanych serum (potem powiązane będzie z Kapitanem Ameryką – a tak na prawdę to przedtem), którzy w swoich eksperymentach posunęli się za daleko, ma szczególne miejsce w marvelowskiej sadze. Stworzyli prawie niemożliwą do ujarzmienia bestię – niszczącą wszystko co napotka na swojej drodze. Na pierwszy rzut oka niepozorny doktor Banner (w którego w tej części wciela się Edward Norton) zmaga się ze swoim demonem, uciekając do Ameryki Południowej. Bohater, który cały czas próbuje znaleźć sposób na wyeliminowanie zielonego stwora ze swojej głowy i ciała, kontaktuje się z Panem Blue, który poprzez wskazówki pomaga mu zgromadzić informacje potrzebne do zdetronizowania problemu (a tak przynajmniej myśli Bruce).

W poszukiwaniu swojej kartoteki Banner powraca do Stanów Zjednoczonych, gdzie odnajduje swoją miłość – Doktor Betty Ross (Liv Tyler), ale też jej ojca – Generała Thaddeusa „Thunderbolta” Rossa (William Hurt), który chce schwytać Hulka za wszelką cenę. Jego postać pojawiać się będzie w kolejnych produkcjach Marvela. Możemy kojarzyć go chociażby z  Kapitana Ameryki: Wojny Bohaterów, czy Avengers: Wojny bez granic, gdzie staje się Sekretarzem Stanu.

Na swojej drodze Banner natyka się na antybohatera – Emila Blonskiego (Tim Roth) – podopiecznego Generała Rossa, który przez swoją żądze siły i mocy, z pomocą Pana Blue – czy też inaczej, Samuela Sternsa (Tim Blake Nelson), staje się bestią jeszcze gorszą niż Hulk. Jako że dzięki przyszłemu wątkowi Kapitana Ameryki wiemy już, że serum potęguje zarówno zło jak i dobro, dochodzi do stworzenia potwora, którego pokonać może jedynie Bruce Banner w ciele zielonego stwora – gdyż został w nim jeszcze pierwiastek dobra.

Edward Norton zagrał Hulka tylko w tym filmie. W późniejszych produkcjach Marvela został zastąpiony przez Marka Ruffalo, którego możemy zobaczyć w Avengersach czy Thorze. Norton na pytanie czemu nie pojawił się w kolejnych częściach sagi, odpowiedział, że nie dostał do takich zaproszenia.

Reżyseria: Louis Letterrier

Scenariusz: Zak Penn

Ciekawostki:

Cameo Stana Lee:

Po tym jak kropla krwi Bruce’a dostaje się do jednego z napojów, w których fabryce pracuje Banner na swoim zesłaniu w Brazylii, eksportowany trunek dostaje się w ręce jednego i niepowtarzalnego twórcy – Stana Lee. Pingo Doce nie jest jednak najpyszniejszym z trunków, a przynajmniej zamiast obiecywanej guarany oferuje komiksiarzowi dawkę czegoś niespodziewanego.

Scena po napisach:

Scena przedstawia Generała Rossa, który zapija smutki w barze. Niespodziewanie pojawia się Tony Stark i daje Rossowi do zrozumienia, że mają do obgadania wspólne interesy.

3.) Iron Man 2 (2010)

Sequel sukcesu jakim okazał się Iron Man z 2008 roku, przedstawia nam kolejny etap podróży Toniego Starka. W historii pojawia się element EXPO naukowo-technologicznego jest wzorowane na wydarzeniu, które będziemy mieli okazję oglądać w pierwszej części Kapitana Ameryki, gdzie to ojciec Starka – Howard jest gospodarzem podobnego eventu. Fabuła filmu kręci się głównie wokół tematu zbroi superbohatera, która uważana jest za potencjalną broń i którą chce się Starkowi odebrać. Głównymi chętnym jest amerykańskie wojsko i kolejny producent broni Justin Hammer. W tym epizodzie wielką wagę przywiązuje się do więzi ojca i syna, faktu że Tony odziedziczył imperium po tacie i do ich relacji. Pojawia się Villan, syn współpracownika Starka seniora, współtwórcy reaktora łukowego – Ivan Vanko/Whiplash (Mikey Rourke), podejmuje on współprace z Hammerem (Sam Rockwell). Postanawia on pomścić deportowanego w czasach Zimnej Wojny ojca poprzez zniszczenie Toniego, który będąc synem Howarda został spadkobiercą długu życia, do którego rości sobie prawo Vanko.

W Iron Manie 2, rozwija się wątek uczuciowy pomiędzy Starkiem a Pepper Potts, która zostaje prezesem firmy żelaznego człowieka. Nastroje pomiędzy nimi psują się wraz z rozwojem fabuły. Sytuacja zostaje jednak uratowana w ostatnich kadrach produkcji. Postacią, o której nie można zapomnieć w przypadku tej części jest Natasha Romanoff (Scarlett Johansson), która pierwszy raz pojawia się w świecie filmowego Marvela. Chociaż nie zostaje jeszcze nazwana Czarną Wdową. Przedstawia się ją najpierw jako pracownika administracji, potem jako asystentkę Pepper, by w końcu wyjawić jej tożsamość agentki S.H.I.E.L.D, współpracującej z pojawiającym się też Nickiem Fury. W dokładniejszy sposób zostaje również ukazana postać War Machine – czyli Rhodey’a w jednej ze zbroi Starka, w której posiadanie wchodzi przy okazji hucznej imprezy, spowodowanej złym stanem psychicznym Toniego. Superbohater uświadamia sobie, że jego ciało nie wytrzyma fundowanej mu dawki palladu, co może prowadzić do  śmierci. Jest to dla niego informacja wstrząsająca, ale też skłaniająca do przemyśleń. W poszukiwaniu ratunku, przy pomocy swojego ojca syntezuje nowy pierwiastek, który rozwiązuje jego problem. Iron Man 2 jest kolejnym odcinkiem w drodze rozwoju postaci Starka.

Jako że film jest superbohaterski, wszystko kończy się umiarkowanie dobrze (to nie Wojna bez granic), Stark „ratuje dzień” z pomocą Rhodney’a. Parka pokonuje Vanko, a przyjaciel bohatera nie oddaje mu swojej „pożyczonej” zbroi. Obydwoje zostają odznaczeni.

W sequelu, podczas wyścigu w Monako pojawia się Elon Musk we własnej osobie.

Reżyseria: Jon Favreau

Scenariusz: Justin Theroux

Ciekawostki:

Cameo Stana Lee:

Stark myli twórcę z Larrym Kingiem, wołając go po imieniu „Larry”.

Scena po napisach:

Już w filmie, w momencie największej próby dla Toniego, kiedy to musi zmierzyć się nie tylko ze sobą ale i własnym ojcem, wraz z Nickiem Fury i Natashą, pojawia się też Agent Coulson. Kiedy Tony jest bliski syntezy pierwiastka, Agent wyjaśnia, że został oddelegowany do Nowego Meksyku (występuje tu też zabawna scena, kiedy Tony podpiera konstrukcje swojego syntezatora prototypem tarczy Kapitana Ameryki). Wiąże się to bezpośrednio ze sceną po napisach tej właśnie części – jak już wiemy wysłany został on tam by sprawdzić nietypowe zjawisko, jakim był młot Thora – Mjölnir.

4.) Thor (2011)

Kiedy uniwersum superbohaterów spotyka się ze światem mitów, wiadomo że prawdopodobnie w którymś momencie padnie imię Thora. Asgardzki heros pojawił się pierwszy raz na ekranach kin w 2011 roku, zwiastowany sceną po napisach Iron Mana 2, gdzie to Agent Coulson znajduje wbity w pustynny grunt Mjölnir, jednak na tym skupimy się trochę później.

Produkcje zaczynamy chwilą, kiedy to Jane Foster wraz z Erkiem Selvigiem oraz Darcy Lewis natykają się na Thora (Chris Hemsworth) w dość niekonwencjonalny sposób – bóg zderza się z ich samochodem. Przenosimy się do Asgardu, gdzie zostają objaśnione korzenie postaci.

Zostaje to po części zrobione poprzez zaprezentowanie przypowieści opowiadanej przez Odyna, władcy Asgardu, ojca Thora i Lokiego (Tom Hiddleston) – wtedy jest on jeszcze postrzegany jako jego biologiczny syn. Odyn w swojej historii skupia się na wojnie pomiędzy asgardzczykami a Lodowymi Gigantami z Jotunheimu i ich przywódcą Laufeyu, prowadzonej od 956 roku. Odniesiono się również do pozycji Midgardu (Ziemii) w całej układance (zaprezentowana zostaje Norwegia i wikingowie), została ona zaatakowana przez ród Jotunheimu, który chciał sprowadzić na świat powtórną epokę lodowcową, ludzie nie stanęli jednak do walki samotnie, z pomocą przybyli asgardczycy. Przy okazji wprowadzenia nas w mityczny świat, kiedy zostaje opisana wiktoria Odyna nad Laufeyem, przedstawia się również element źródła mocy, które wspomagało lud Gigantów, które znamy pod nazwą „Tesseract” – jeden z kamieni nieskończoności – kluczowych w dalszych dziejach uniwersum.

Thor, w momencie rozgrywania się fabuły, przygotowuje się do objęcia tronu Asgardu. Widoczny jest pierwiastek rywalizacji pomiędzy nim a jego bratem Lokim. Chociaż w tym czasie, nie znamy jeszcze niecnych zamiarów boga oszustwa.

Podczas koronacji Thora, do zamku wkradają się Lodowi Giganci, którzy chcą wykraść źródło mocy ale uniemożliwia im to strażnik, który w późniejszym czasie zostanie również użyty przeciwko Thorowi. Jako że ceremonia została przerwana, bóg piorunów nie jest w najlepszym nastroju. Pomiędzy Odynem a Thorem powstaje zgrzyt, gdyż pierwszy nie chce wszczynać ponownie wojny z Gigantami, kiedy młodzieniec wręcz rwie się by ukarać złodziei. Wbrew swojemu ojcu, Thor razem wraz ze swoimi ziomkami i bratem rusza do Jotunheimu, przenosząc się tam dzięki Bifrostowi, który podlega Heimdallowi (Idris Elba). Nie wszystko idzie jednak z jego planem. Podczas pobytu wywiązuje się walka, w której Loki odkrywa swoje korzenie. Odyn przybywa do krainy Gigantów by załagodzić spór, jednak jest już na to trochę za późno.

Po powrocie do Asgardu, Odyn zsyła Thora na wygnanie do Midgardu, odbierając mu moce i ukochany młot, którego od tego momentu nie będzie godzien, a który też zostaje wysłany na Ziemię ( robi dosyć dużą furorę). W Asgardzie pozostaje Loki, który będzie chciał zemścić się na ojcu i przejąć tron. Udaje mu się to wtedy, gdy Odyn jest niedysponowany i rozpoczynają się jego regenckie rządy, które złagodzić może tylko jego przybrana matka Frigga (Rene Russo). Oczywiście Loki niezbyt chce by jego brat powrócił do ziemi przodków.

W tym momencie akcja wraca do Nowego Meksyku. Zostaje pokazane zapoznanie z Jane Foster (pomiędzy nią a Thorem rozwija się wątek romantyczny) i spółką, widać jak inny Thor jest od ziemian. W tle obserwujemy działalność S.H.I.E.L.D, która zainteresowana młotem Thora, postanawia go przejąć. Bóg piorunów, jako że chce odzyskać Mjölnir, decyduje się na wtargnięcie do bazy, którą agencja założyła wokół miejsca, w którym spadł młot. Zostaje wprowadzona postać Hawkeye’a (Jeremy Renner), który przedstawiony jest jako strzelec wyborowy T.A.R.C.Z.Y. Jako że Thor nie jest jeszcze godzien miecza, misja kończy się niepowodzeniem, a bóg dostaje się w ręce agencji, gdzie po raz pierwszy styka się z Coulsonem. Ukazuje mu się również Loki, który mówi mu o chorobie Ojca i przestrzega go by nie wracał do Asgardu. Z agencji wyciąga Selvig, który wmawia agentom, że bóg piorunów to kolega naukowców, który po prostu lubi sobie czasami za dużo wypić.

Jako, że Loki planuje rozpoczęcie wojny a Thor pozostaje na wygnaniu, przyjaciele boga piorunów postanawiają sprowadzić go z powrotem do Asgardu. Loki próbuje to uniemożliwić, zsyłając na Ziemię strażnika źródła mocy, o którym wspomniano już wcześniej. Thor stając się wreszcie godnym (poprzez poprawę swojego zachowania i chęci poświęcenia) znów dobywa młota i pokonuje wojownika. Opuszcza Jane Foster i ziemian, by móc poukładać domowe sprawy.

Nie wszystko idzie jednak zgodnie z planem. Bifrost zostaje zniszczony a Loki, po tym jak wypiera się go ojciec, znika. „Umiera” w kosmicznej otchłani. Jako że przejście pomiędzy światami zostało zniszczone, Thor nie jest w stanie znów spotkać się z Jane (przynajmniej przez jakiś czas).

Superbohater rezygnuje z tronu na rzecz obrony Midgardu.

Reżyseria: Kenneth Branagh

Scenariusz: Ashley Miller, Zack Stentz, Don Payne

Ciekawostki:

Cameo Stana Lee:

W cameo widzimy Stana pośród licznych śmiałków chcących dobyć Mjölnira. Jego starania kończą się niestety niepowodzeniem!

Scena po napisach:

W scenie po napisach Erik Selvig kontaktuje się z Nickiem Fury w sprawie źródła mocy. W odbiciu widzimy, że nie tylko Fury towarzyszy Selvigowi.

5.) Kapitan Ameryka: Pierwsze Starcie (2011)

Mogę to robić cały dzień! Sztandarowa historia Kapitana Ameryki dziejąca się w czasach II Wojny Światowej i opowiadająca o Stevie Rogersie – chuderlawym dzieciaku z Brooklyn’u, przyjacielu Buckiego Barnesa (Sebastian Stan), który za wszelką cenę chce dostać się do amerykańskiej armii, jest jednym z fundamentów dzisiejszego świata superbohaterów.

Obdarzony niesamowitą siłą i ciałem w skutek wojskowego eksperymentu (wstrzyknięcia serum), przeprowadzonego przez Abrahama Erskine (Stanley Tucci) i Howarda Starka (Dominic Cooper), na początku nie zostaje wystawiony jednak na pierwszy front. Jako, że po zakończeniu eksperymentu Erskine zostaje zastrzelony przez agenta HYDRY, Steve zostaje zaciągnięty w szeregi nieco inne od planowanych.

Znów pojawia się element Tesseractu, który w Norwegii odnajduje Johann Schmidt – Red Skull (Hugo Weaving), przywódca HYDRY, która pozostaje przez część filmu w ścisłej współpracy z nazistami, co zbliża Rogersa do antybohatera. Spotykają się oni podczas gdy Steve decyduje się na misję ratunkową swojego przyjaciela Buckiego i jego oddziału, sprzeciwiając się swoim przełożonym. Przetrzymywani są oni w bazie HYDRY w Alpach, gdzie Doktor Arnim Zola, współpracownik Schmidta (Toby Jones, postać pojawia się również w sequelu) przeprowadza na nich eksperymenty.

Red Skull, który swój przydomek zawdzięcza bezpośredniemu zetknięciu się z Tesseractem (pojawia się również w Avengers: Wojna bez granic) zostaje przedstawiony jako strażnik kamienia dusz. W produkcji widzimy też takie kluczowe postaci jak Peggy Carter, do której Kapitan żywi uczucie (Hayley Atwell) czy Pułkownik Chester Phillips, zwierzchnik Rogersa podczas ćwiczeń wojskowych.

Steve Rogers kończy film pod powierzchnią wód oceanu, kiedy to „ratuje dzień” przed omówionym wcześniej Villanem. Zostaje on odnaleziony w naszych czasach, kiedy to natrafiają na niego badacze, znajdując go zatopionego w lodzie. Żołnierza przejmuje organizacja S.H.I.E.L.D z Nickiem Fury na czele.

Reżyseria: Joe Johnston

Scenariusz: Stephen McFeely, Christopher Markus

Ciekawostki:

Cameo Stana Lee:

Twórca pojawia się w scenie wręczenia Rogersowi medalu, który otrzymał po uratowaniu dywizjonu Barnesa.

Scena po napisach:

Scena po napisach prezentuje Kapitana na siłowni, zmagającego się z nowym otoczeniem i sytuacją. Odwiedza go Fury, przedstawiając mu idee Avengers, co jest ich bezpośrednią zapowiedzią.

6.) Avengers (2012)

Pierwsze zetknięcie się wszystkich składowych jednej układanki! Avengers, którzy zagościli na ekranach kin w 2012 roku, to złączenie się wszystkich najważniejszych wątków fazy pierwszej. Iron Man, Kapitan Ameryka, Thor, Czarna Wdowa, Hawkeye (który dołącza do grupy po jakimś czasie) i Hulk (którego tym razem portretuje już Mark Ruffalo) jednoczą się, by ujarzmić żądnego władzy i wojny Lokiego, który zawiera układ z Innym – władcą pozaziemskiej rasy Chitauri, który w zamian za berło wyposażone w Tesseract, pozyskane siłą od S.H.I.E.L.D (znalazł się on u nich dzięki Howardowi Starkowi, który wyłowił go z oceanu, w którym zatopił się statek z Kapitanem i Red Skullem na pokładzie), oferuje armię, dzięki której bóg oszustwa będzie mógł podbić Ziemię. Jak się okazuje, zza kulis kieruje wszystkim Thanos, którego znaczenie wzrośnie z czasem rozwoju uniwersum.

Pod wpływem Lokiego, który dzięki berłu może podporządkować sobie kogo chce (oprócz Toniego Starka), znajdują się Erik Selvig oraz Hawkeye, który z czaru otrząsa się dopiero po stanowczej interwencji Czarnej Wdowy. Przedtem, razem z naukowcem pomaga on Lokiemu ustabilizować Tesseract, który umożliwi wtargnięcie Chitauri do Nowego Jorku i zostanie zniszczony doszczętnie, podczas ostatecznej potyczki. Bitwa o Nowy Jork jest bardzo ważnym aspektem dla postaci Toniego Starka, na którym zostawiła ona bardzo duży ślad. Bohater wlatuje w portal, wyrzucając w kosmos bombę atomową, która w akcie desperacji władz została wysłana do NY.

Wydarzenie w Nowym Jorku odbija piętno na całym universum. Wzmianki o nim możemy nawet usłyszeć np. w Daredevilu, wspólnej produkcji Marvela i Netflixa.

W filmie zostaje bardziej ukazana idea S.H.I.E.L.D, w której powietrznej siedzibie rozgrywa się duża część fabuły. Pokazane są także pierwsze zatargi wewnątrz drużyny i uwydatniają się różnice charakterów pomiędzy bohaterami. Pojawia się Agentka Maria Hill, towarzysząca później często Nickowi Fury. Ukazane zostają również niedopowiedziane powiązania niektórych postaci. Rozwój tych wątków oglądamy w dalszych częściach sagi.

Loki, gdy zostaje przechwycony przez Avengersów i jest przetrzymywany w siedzibie T.A.R.C.Z.Y postanawia uwolnić się dzięki sprytnemu planowi, który wymierzony jest w dużej części w Hulka. Akcja jest jednym z kluczowych momentów filmu, podczas której tracimy Agenta Coulsona.

Reżyseria: Joss Whedon

Scenariusz: Joss Whedon

Ciekawostki:

Cameo Stana Lee:

Stan zostaje jednym z uratowanych, podczas bitwy o Nowy Jork.

Sceny po napisach:

W Avengersach występują dwie sceny po napisach. W pierwszej ujawnia się Thanos, który od początku stał za napadem na Ziemię – unicestwia on przywódcę Chitauri.

W drugim filmiku widzimy Avengersów w ciszy spożywających osławioną przez Starka Shawarmę. Cóż, trzeba jakoś nadrobić kalorie stracone poprzez ratowanie Świata !

Na Avengersach kończymy naszą przygodę z fazą pierwszą! Analiza fazy drugiej już we wtorek!

Exit mobile version