Site icon Ostatnia Tawerna

Kurier Kosmiczny #4 Tygodnik Festiwalu Fantastyki FALKON

Federacja Fantastyki Falkon zbierze się już za 7 dni! Ostatnie z nich były owocne, szczególnie pod względem osobistości, które zaszczycą nas swoją obecnością! Do grona gości dołączyli m.in.: Grupa Filmowa Darwin, Jakub Nowak, Anna Lange i Julia „Issabel” Syczewa. Siłę e-sportu zwiększą m.in. Konrad Lisek, Michał Paluch czy Bartek Naumiuk.

FALKON 2017 już za tydzień, więc przedstawiamy dalsze ważne informacje!

LARPowy rozkład jazdy już na stronie!

Już można sprawdzić, co larpowego przygotowaliśmy dla Was wraz z naszymi nieocenionymi Twórcami programu. Jest naprawdę ciekawie!
Program LARPów znajdziecie pod www.falkon.co/larpy/


Kolejnymi gośćmi Falkonu 2017 zostali:

Dominika Oramus

Dr hab., profesor Uniwersytetu Warszawskiego, filolog angielski, literaturoznawca. Zajmuje się powieścią współczesną, science fiction i poetyką postmodernizmu, a zwłaszcza relacjami nauk ścisłych i humanistyki w kulturze XXI wieku. Autorka m.in. książek: „O pomieszaniu gatunków. Science fiction a postmodernizm” (Warszawa 2010); „Imiona Boga: motywy metafizyczne w fantastyce drugiej połowy XX wieku” (Kraków 2011); „Darwinowskie paradygmaty. Mit teorii ewolucji w kulturze współczesnej” (Kraków 2015); „Charles Darwin’s Looking Glass. The Theory of Evolution and the Life of its Author in Contemporary British Fiction and Non-Fiction” (Frankfurt am Main, 2015); „Grave New World. The Decline of the West in the Fiction of J.G. Ballard” (Toronto 2015), „Ways of Pleasure. Angela Carter's Discourse of Delight in her Fiction and Non-Fiction” (Frankfurt am Main, 2016).

Jakub Nowak

Literacko debiutował w 2004 opowiadaniem Struktura dysonansu – legenda, które zwyciężyło w konkursie „Nowej Fantastyki” i British Council. Publikował opowiadania w Nowej Fantastyce i antologiach tematycznych, a także teksty publicystyczne i recenzje – w Czasie Fantastyki i Nowej Fantastyce. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa na Wydziale Politologii UMCS. W zakres jego zainteresowań naukowych wchodzą teorie komunikowania i mediów, zajmuje się kulturami popularnymi oraz nowymi wzorcami aktywności obywatelskiej online, a także zmianami na rynkach medialnych wywołanymi procesami konwergencji mediów.

Beata Smugaj

Ekspertka społeczno-obyczajowa, z zawodu specjalistka od wizerunku w social media. Miała przyjemność współpracować z najlepszymi markami. Prywatnie – autorka webkomiksu Lisie Sprawy (LisieSprawy.pl), opowiadającego o rzeczywistości w całkowicie puchaty, rudy
i dobry (bo lisi) sposób. Lubi kawę, Wiedźmina i nowe wyzwania.

Katarzyna Babis

Urodzona w 1992 roku, miłośniczka komiksu europejskiego, animacji Disneya i sztuki tatuażu. Krótkie formy komiksowe publikuje
w licznych magazynach i antologiach oraz w Internecie. Prowadzi warsztaty komiksowe dla dzieci i młodzieży oraz programy arteterapii dla wykluczonych. Debiutancki album pt. Tequila – na podstawie scenariusza Łukasza Śmigla – wydała w2014 roku przy wsparciu użytkowników serwisu crowdfundingowego Polak Potrafi. W 2015 roku zadebiutowała na rynku książkowym picture bookiem Maja z Księżyca. Na swoim koncie ma udział w tworzeniu: Dom żałoby 7 (2013), Rag & Bones (2014), Tequila 1: Władca marionetek (2014), Rag & Bones
2 (2015).

Michał Centarowski

Redaktor, tłumacz, autor opowiadań. Laureat Nagrody im. Janusza A. Zajdla 2016 za napisane wraz z Łukaszem Orbitowskim opowiadanie Wywiad z Borutą. Współpracownik „Nowej Fantastyki”, „Czasu Fantastyki”, e-zinu „Creatio Fantastica”; artykuły publikował także m.in. w „Wiedzy i Życiu”, „Focusie: Historia”, „Magazynie Literackim RED”. Niedawno ukazał się jego zbiór esejów o fantastyce – „Podwójna tożsamość bogów”.

Marek Oramus

Pisarz i publicysta. Od 1972 roku współpracował z gliwickim oddziałem „Tygodnika Studenckiego Politechnik“. Był też zastępcą redaktora naczelnego „itd“. W latach 1983-1986 prowadził dział recenzji w „Przeglądzie Technicznym“, za co otrzymał nagrodę „Fantastyki”. Autor cyklu felietonów Piąte piwo, drukowanych od 1990, pierwotnie na łamach „Fenixa”, później „Nowej Fantastyki”. 55 z nich ukazało się w książce Rozmyślania nad tlenem. Debiutował w 1972 roku na łamach „itd” humoreską Paczka, zaś jego debiutem jako autora science fiction było opowiadanie Eutanazja zamieszczone w 1975 na łamach „Politechnika”. Debiut książkowy to opublikowana w 1983 powieść science fiction Senni zwycięzcy.

Marek Braniecki

Urodzony w 1954 roku w Gliwicach. Inżynier środowiska, od 1976 dziennikarz w czasopismach studenckich. Debiutował na łamach „Fantastyki” (1983 nr 1) opowiadaniem Karlgoro godzina 18 (nagroda tego miesięcznika w kategorii debiutów za rok 1983). Kolejne utwory zamieszczał w „Przeglądzie Technicznym”, „Fantastyce”, „Problemach”. Wydał zbiór opowiadań Głowa Kasandry. Opowiadania Marka Baranieckiego trudno zaklasyfikować do konkretnego nurtu tematycznego lub objąć wspólnym wyznacznikiem gatunkowym. Autor tworzy teksty o szerszej perspektywie narracyjnej wykorzystujące cechy fantasy oraz perfekcyjnie wykonane, zwarte, logiczne, trzymające
w napięciu opowiadania SF. Za opowiadanie Głowa Kasandry otrzymał w 1985 roku nagrodę im. Janusza A. Zajdla.

Jerzy Rzymowski

Redaktor, tłumacz, pisarz, dziennikarz. Redaktor naczelny „Nowej Fantastyki”. Członek Klubu Tfurców i Asocjacji Polskich Pisarzy Fantastycznych. Członek-założyciel Polskiego Towarzystwa Badania Gier. W latach 1998–2001 redagował miesięcznik poświęcony grom fabularnym i fantastyce „Magia i Miecz”, a następnie (w latach 2003–2005) internetowy tygodnik GameStar.

Magda Kozłowska

Znana szerzej jako Cathia – fandomowe ostrogi zdobywała na konwentach już 19 lat temu, redaktorka Star Wars Extreme i apologetka Imperium oraz Ciemnej Strony Mocy. Wierna minionka Crowleya, Króla Piekieł, wytrawna znawczyni serialu Supernatural, koneserka talentu Petera Cushinga i sheppardolożka. Na głowie nosi wianek, w głowie ma ogromną wiedzę na temat wszystkiego, co ją pasjonuje,
a poznacie ją po szerokim uśmiechu, bo to prawdopodobnie najbardziej pozytywna istota, jaką spotkacie w dowolnym fandomie.

Joanna Kucharska

Anglistka, medioznawca, tłumacz. Związana z Uniwersytetem Jagiellońskim i Pulpozaur.pl. Prowadzi bloga Hoth Couture, na którym promuje ideę codziennego cosplayu. Kolekcjonuje fanowskie dobra i zaraża pasją do Gwiezdnych wojen i geekowskiej mody. Mentally in
a galaxy far, far away.

Grupa Filmowa Darwin

Przewodzi nam jedna maksyma – „Jeśli coś nas śmieszy, jest głupie i idiotyczne – kręcimy to!” Lubimy też rozwiązywać sznurowadła.
Jest nas wielu! Aktorzy, operatorzy, scenarzyści, łowcy nagród, charakteryzatorki, kulturyści i tyrani! Dlatego Grupa! Kochamy też filmy – dlatego Filmowa! Ewolucja – dlatego Darwin!

Anna Lange

Anna Lange to pseudonim literacki doktor habilitowanej w dziedzinie chemii, zatrudnionej na stanowisku profesora nadzwyczajnego na jednej z warszawskich uczelni wyższych. Karierę naukową łączy z fascynacją światami fantastycznymi, a także klasyczną powieścią kryminalną i literaturą XIX wieku. Inspirują ją w równej mierze Brandon Sanderson, Lois McMaster Bujold, Jane Austen, P.G. Wodehouse, Agatha Christie i Boris Akunin. Jej debiutem powieściowym jest „Clovis LaFay. Magiczne akta Scotland Yardu”. Jest również autorką licznych publikacji na temat widm molekularnych.

Kamil Śmiałkowski

O popkulturze pisze od ponad ćwierć wieku (w sumie publikował w ponad 60 tytułach). Jakoś też tak tyle minęło od jego pierwszej wizyty na jakimś konwencie fantastycznym. Ale na wiele nie jeździ, bo woli siedzieć w domu, czytać komiksy i oglądać seriale. Dla Falkonu tym razem zrobił wyjątek.

Julia „Issabel” Syczewa

Issabel Cosplay & other to jedna z najbardziej znanych Cosplayerek z Polski. Ambasadorka ligi Fantasy Expo Challenge. Swoją przygodę
z Cosplayem rozpoczęła cztery lata temu. Współpracowała m.in z Riot Games, Ubisoft, Blizzard, EA Games, 2k Games na Intel Extreme Masters, Gamescom oraz Dreamhack. Współpracuje również m.in z G2A.com, GryOnline.pl, LG Polska, MSI, Asus, X-Kom, a także Nvidia.

Marcin A. Dobkowski 

Człowiek zaCZYTAny i niepoCZYTAlny. Z wykształcenia prawnik. Niegdyś redaktor naczelny portali Valhalla i Midgard. Od 15 lat zajmuje się zawodowo zarządzaniem firmami i funduszami. Współwłaściciel wydawnictwa Genius Creations i księgarni MadBooks. Związany
z fantastyką od pierwszego numeru „Fantastyki”, czyli od 7 roku życia.


W strefie e-sportu znaleźli się:

Konrad Lisek

Znany też jako „StaryLis” i „Ubersreik”, przygody z konwentami zaczynał jako Rpegowiec i maniak planszówek. Obecnie YouTuber
i Streamer, koncentrujący się wokół gier na PC. Na jego kanale “Od Gracza dla Graczy” znajdziecie materiały o takich grach jak Overwatch, Hearthstone, Star Wars oraz o wielu innych większych lub mniejszych tytułach. Pozytywne podejście, zaangażowanie oraz przede wszystkim traktowanie gier ze zdrowym dystansem, to trzy solidne podstawy dobrej zabawy, którą zapewniają jego filmy – bo, jak sam zaznacza – „to w końcu tylko gra”.

Łukasz “Blinku” Gut

Blinku to zapalony entuzjasta gier multiplayer. Na swoim kanale tłumaczy podstawowe mechanizmy rozgrywki, a także omawia wszelkie nowości dotyczące Overwatcha.

Bartek “Asylum” Naumiuk

Nie każdy zwraca uwagę na małe szczegóły umieszczane w grach przez ich twórców. Pasją Asylum jest wydobywanie na światło dzienne najdrobniejszych szczegółów najpopularniejszych produkcji i ich prezentacja społeczności graczy w taki sposób, aby każdy z nich mógł spojrzeć na swoją ulubioną grę w zupełnie zaskakującym świetle.

Jakub Paluch

Prezes Zarządu ELIGA Sp z o.o. – spółki powołanej w celu wspomagania rozwoju krajowego rynku gier komputerowych oraz polskich drużyn sportów elektronicznych. Zajmuje się Sportami Elektronicznymi od 15 lat. Aktualnie pełni funkcję managera PGS Gaming Sp. z o.o., Team Pentagram, Pentagram G-Shock, PGSPokerStrategy i Universal Soldiers. Współpracował z wieloma utytułowanymi zawodnikami m.in. zwycięzcami World Cyber Games czy Electronic Sports World Cup. Jest sędzią i administratorem rozgrywek Electronic Sports League, Cybersport, Poznań Game Arena, World Cyber Games, Electronic Sports World Cup i wielu innych. Odpowiadał za komunikację handlową, akcje promocyjne i marketingowe oraz kontakt ze społecznością klientów. Negocjował, tworzył marki od podstaw. Jest trenerem i coachem w firmie Akademia Rozwoju Umiejętności. Ponadto uzyskał tytuł zawodowy Adwokata.


Gramy na Maxa

Audycja Gramy na Maxa powstała w 2006 roku na antenie Radia Centrum w Lublinie. Niewiele jest programów radiowych o grach w Polsce. No bo jak opowiadać o czymś, co wypada tylko i wyłącznie pokazywać? Na szczęście GnM ma to, czego nie mają inni – maksymalny luz i świetnych prowadzących, którzy kochają grać! Przekonajcie się sami w każdy wtorek o 21.00 na www.radiofreee.pl oraz przez cały tydzień na www.gramynamaxa.pl.

Exit mobile version