Site icon Ostatnia Tawerna

Konstelacja kolorowych klawiszy — recenzujemy klawiaturę Logitech G910 Orion Spectrum

Klawiatury mechaniczne na dobre zagościły na biurkach wielu graczy. Jak więc na ich tle wypada gwiezdne dzieło Logitecha? Cóż…

Pierwszy błysk

Sama obudowa nie wyróżnia się niczym szczególnym, nie licząc rzędu przycisków G, które możemy zaprogramować oraz paskiem multimedialnym w prawym, górnym rogu. Wśród nich znajduje się wygodne pokrętło, dzięki któremu kontrolujemy poziom głośności w systemie, a obok mamy klawisz do całkowitego wyciszenia dźwięku.

Same klawisze nie przypadły mi do gustu, szczególnie jeśli chodzi o strzałki kierunkowe oraz WSAD. Ich wyróżnienie na klawiaturze gamingowej to zrozumiały ruch, jednak ten styl zupełnie mnie nie przekonuje. Same klawisze klika się bardzo w porządku. Bez problemu sprawdza się w każdym gatunku gier : od strategii, RPG po strzelanki. Troszkę na niej popracowałem i nie mogę jej nic zarzucić. Pisze się na niej sprawnie, szybko i wygodnie. Jedynie spacja była dość wyjątkowa. Nie wiem, czy trafił mi się taki model, czy tak to ma działać. Kilkakrotnie zdarzyło mi się, że po wciśnięciu spacji nie otrzymałem zamierzonego efektu.

Zastosowano tutaj przełączniki Romer-G z pełnym systemem anti-ghosting, który zapobiega blokowaniu przycisków nawet w sytuacji wciśnięcia wszystkich na raz. Jak w każdej klawiaturze mechanicznej słychać charakterystyczne kliknięcia. Osobiście nie uważam tego za jakąś wadę, a nawet doceniam. Bardzo lubię ten dźwięk.

Do profilu klawiatury nie mam zarzutów. Z tyłu mamy specjalne antypoślizgowe maty i urządzenie w żaden sposób nie uciekała mi z biurka. Podkładka również spełnia swoją funkcję i daje odpowiednią pozycję dla naszych nadgarstków. Same klawisze znajdują się w odpowiedniej odległości od siebie, a przy szybkiej rozgrywce lub pisaniu nie kolidują ze sobą. Gdy już się do tego przyzwyczaimy, nie musimy się obawiać, że zahaczymy o niechciane guziki.

Niestety, przy klawiaturze nie zobaczymy wejścia USB czy na słuchawki. W moim sprzęcie, którego używam od kilku dobrych lat, obie opcje zostały zastosowane, a znajdował się na podobnej półce cenowej co G910 Orion. A to duży minus, bo osobiście przyzwyczaiłem się do możliwości podłączenia czy to pendrive’a, czy słuchawek. Dodatkowo dla gracza jest to ogromne udogodnienie. Kabel zasilający nie jest w żaden sposób opleciony, co powoduje, że jest dość podatny na wszelkie uszkodzenia, więc jeśli spadnie na ziemie i jakieś kółko od krzesła go wciągnie… pożegnamy się z naszym sprzętem.

Arx Control, czyli jak fajny pomysł nie sprawdził się w praktyce

Logitech Gaming Sofware, czyli oprogramowanie do sprawnego zarządzania produktami tej firmy, daje nam małe pole do popisu. Możemy w pełni skonfigurować klawisze oraz oświetlenie. A klawiatura pięknie błyszczy i mienić się kolorami. Dodatkowo pośrodku posiada uchwyt na telefon bądź tablet. A w jakim celu? Po zainstalowaniu Arx Control – specjalnej, dedykowanej aplikacji – mieliśmy mieć możliwość kontrolować gry i nasz sprzęt na innym poziomie. Niestety, tylko teoretycznie.

Po połączeniu się przez Wi Fi nasz smartfon uzyskuje możliwość zdalnego odpalania gier z menu Arxa oraz poglądu stanu naszego PC, czyli działanie CPU, temperatura, ilość wykorzystywanej pamięci RAM. Względem tego drugiego nie mam najmniejszych zastrzeżeń, jednak względem tego pierwszego mam całkiem spore. Apka potrafiła wykryć Warhammer 40k: Soulstorm z 2008 roku, ale najnowszego Battlefronta II już nie. Nie mam pojęcia na jakiej zasadzie program poszukuje gry. Na początku myślałem, że może to być zależne od roku, w którym został wydany. Jednak był to nietrafiony strzał. Do tego aplikacja dosłownie pożera baterie urządzeń mobilnych, więc zamontowanie go w uchwycie i granie kilka godzin zdecydowanie odpada. Chyba, że zostanie wprowadzony dodatkowe miejsce na powerbank. A szkoda, bo pomysł na papierze wyglądał świetnie, jednak praktyka pokazała coś całkiem odwrotnego.

Upadła gwiazda

Jeśli jesteście ogromnymi fanami Logitecha – to wasz wybór. Jednak gdy szukacie dobrego sprzętu, to cóż… Klawiatura ma wiele zalet, jednak największą przeszkodą jest cena. W tym przedziale cenowym znajdziecie o wiele ładniejsze i bardziej funkcjonalne urządzenia.


Specyfikacja

Typ klawiatury: mechaniczna, podświetlana, multimedialna

Typ klawiszy: autorskie mechaniczne

Profil klawiszy: wysoki

Trwałość klawiszy: 70 mln kliknięć

Wymiary klawiatury: 210 x 505 x 34,3 mm

Interfejs: USB 2.0

Klawisze programowalne: tak

Klawisze multimedialne: tak

Waga: 1.50 kg

Typ komunikacji: przewodowy

Długość przewodu: 1.8 m

Inne cechy klawiatury: indywidualne ustawienia podświetlenia

Anti-Ghosting: tak

Nacisk aktywacji: 45 g

Skok aktywacji: 1.5 mm

Exit mobile version