Dzieła opowiadające o niezwykłych wyczynach superbohaterów oraz baśniowym, magicznym świecie mają w wielu przypadkach jedną wielką zaletę: uczą, że w życiu bardzo ważne są wartości. Uwrażliwiają również swoich czytelników na ważne problemy, które dotykają ich samych lub są obecne wśród osób z ich otoczenia.
Czego można się nauczyć dzięki komiksom?
W komiksie celowo zastosowany bywa kontrast postaci, które symbolizują walkę dobra ze złem – w klasykach gatunku zawsze wygrywa to pierwsze. W opowieściach rodem z baśni bywa podobnie. Superbohater cechuje się wytrwałością w walce i nigdy się nie poddaje, jest też honorowy i dotrzymuje obietnic. Choć to niedościgniony ideał, może być wzorem dla wielu z nas. W komiksach zazwyczaj dzieje się bardzo dużo i choć wiele postaci jest wytworem wyobraźni autorów, istnieją również komiksy przedstawiające postacie, które naprawdę żyły. Mogą być zatem świetnym źródłem wiedzy, na dodatek podanej w bardzo ciekawy dla czytelnika sposób sprawiający, że jego uwaga zostanie skupiona na ważnych elementach, co powoduje, że łatwiej je zapamiętać. Sama forma – zwracająca szczególną uwagę na dialogi oraz myśli poszczególnych bohaterów, a także ich emocje sprawia, że uczymy się rozpoznawać to, co czujemy (my sami oraz drugi człowiek). Ćwiczymy odbiór ekspresji pochodzącej z mimiki twarzy, która w wielu komiksach jest bardzo wyrazista. Ponadto dziecko czytające komiksy zapoznaje się z onomatopeją, jaką są wszystkie wyrazy dźwiękonaśladowcze, dzięki czemu będzie mu łatwiej przyswoić materiał szkolny dotyczący tego środka stylistycznego.
Dzięki komiksom dziecko ćwiczy czytanie
Komiks zatem jest gatunkiem literackim, który charakteryzuje się nie tylko obecnością wartkiej akcji, ale również przedstawianiem życia wewnętrznego jego bohaterów – tego, co myślą o danej sytuacji, jak postrzegają siebie i innych oraz co planują. Dziecko powinno czytać komiksy przeznaczone dla jego kategorii wiekowej również z powodu krótkiej treści słownych komunikatów. Kilkulatek zrazi się, widząc obszerny tekst, ale kilkuzdaniowe dialogi sprawią, że chętniej zajmie się czytaniem poprawiając umiejętności związane z rozpoznawaniem liter czy wymową słów. Nie będzie mogło doczekać się kolejnej strony czy następnego tomu, co jeszcze bardziej pozytywnie wpłynie na naukę czytania. Komiksy także świetnie wpływają na rozwój wyobraźni, dając pewną podstawę graficzną do wyobrażenia sobie wyglądu bohaterów, a także tego, jaki mają charakter. Resztę dziecko może sobie wymyślić, wprowadzając swojego ulubionego bohatera w różne przygody.
Komiks to też sztuka
Jak zatem widać, komiksy nie są czymś, co powinny czytać wyłącznie osoby dorosłe lub nastolatkowie – mogą je polubić także dzieci. Są one świetne do nauki czytania oraz rozwijania umiejętności psychospołecznych, a zawarta w nich walka dobra ze złem oraz podkreślanie wartości takich jak odwaga, honor, cierpliwość sprawiają, że dziecko widzi w swoim ulubionym superbohaterze przykład godny naśladowania. Dlatego nie warto stronić od kupowania najmłodszym tego typu literatury. Zadbajmy jednak, by ukazywała ona wartości, które naprawdę są potrzebne w życiu i aby edukowała dziecko poprzez zabawę i ciekawe, estetyczne grafiki, które nieraz są prawdziwymi arcydziełami. Komiks może przecież być też przykładem sztuki, jeśli jest na wysokim poziomie, a wiadomo, że obcowanie z nią ma wiele zalet.