Zbiory krótkich komiksów to coś, co uwielbiają rodzimi twórcy, dlatego antologii dostępnych na polskim rynku jest naprawdę wiele. Nie jest łatwo utrzymać wysoki poziom przy sporej konkurencji, ale Fundacja Animacja stara się, by ich wytwory były wyjątkowe!
Praga to jedna z dzielnic Warszawy – przez lata troszkę pogardzana i w oczach Warszawiaków postrzegana jako mało atrakcyjne miejsce. Obecnie okazuje się, że przez swój specyficzny klimat stała się ostatnią ostoją stołecznego folkloru i gwary. Członkowie Fundacji Animacja od dawna walczą o zachowanie dla potomnych zarówno wspomnień mieszkańców okolicy, jak i ich sposobu mówienia czy bycia. Nagrywają setki wywiadów z seniorami, organizują spotkania i dbają, by pamięć nie zaginęła. Efektem ich działań są trzy komiksy z serii Praga Gada – zbiory krótkich historyjek, narysowanych przez znanych twórców na podstawie nagranych wywiadów. Dotyczą one okresu przedwojennego, II wojny światowej oraz okresu powojennego. Tym razem przyszła kolej na następną trylogię – Praga Gada Wiechem. Powstała ona, by upamiętnić postać Stefana Wiecheckiego. Przez lata był on głównym orędownikiem zarówno gwary, jak i piewcą stylu życia tak charakterystycznego dla Pragi. Pomysł zrodził się głównie dzięki temu, że ten uznany literat zwany Wiechem oraz jego eseje i artykuły bardzo często pojawiały się w wywiadach z seniorami.
Całość podzielona jest na trzy tomy – opowieści o gwarze, postępie oraz stosunkach sąsiedzkich. Nie jest to podział wyraźny i charakter historii we wszystkich częściach jest bardzo podobny. Fabuły są luźną interpretacją twórczości Wiecheckiego – dzięki nim możemy poznać nie tylko jego bohaterów, ale także zobaczyć świat takim, jakim widział go on sam. Z kadrów aż wylewają się gwarne ulice prawobrzeżnej Warszawy. Charyzmatyczne postaci, targowiska, zamknięte podwórka wrące życiem, ale również sąsiedzka pomoc, przekręty i kradzieże. Czytelnik przekona się, jak wyglądała rzeczywistość przed laty, a którą znamy tylko z opowieści. Można poznać wady i zalety mieszkania w unikanej przez przyjezdnych dzielnicy.
Opowiadania toczą się w różnych okresach – wszystko zależne jest od pamięci seniorów oraz treści felietonów Wiecha. Autorzy serwują zatem przekrój przez niemal sto lat, co pokazuje zachodzące do okolic stanu wojennego zmiany, pokazując różnice pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. Po lekturze łatwo o konkluzję – taki styl życia minął bezpowrotnie. Czy działania Fundacji Animacja mogą tutaj cokolwiek zmienić?
Za grafikę odpowiadają znamienici artyści zarówno polscy, jak i zagraniczni. Mamy tutaj między innymi od lat uwielbianych za komiksy dziecięce Sławomira Kiełbusa czy Mirosława Urbaniaka, meksykańskiego twórcę grozy Tony’ego Sandovala czy Włocha Alberto Pagliaro, ale również znanego satyryka – Edwarda Lutczyna. Taki zespół nie mógł zawieść, dlatego Praga Gada Wiechem (również dzięki jakości wydania, z wysokiej jakości papierem, drukiem oraz twardą oprawą) prezentuje się przepięknie. Znajduje się tu pełen przekrój od klasycznych komiksów czarno-białych tworzonych piórkiem, przez wizje malarskie aż do wyklejanek z plasteliny! Jedyny kontrast stanowią okładki prezentujące zupełnie odmienny styl niż którakolwiek praca wewnątrz.
Wszystkie tomy zostały wyposażone w obszerne opisy dotyczące zarówno życia Wiecha, jak i powstawania pomysłu na wywiady oraz komiksy. Stanowi to ciekawe uzupełnienie treści właściwej, choć czytelnik może odnieść wrażenie, że zostały stworzone bez większego porządku i stanowią raczej luźny zapis myśli.
Jeśli zatem interesuje Was historia Polski powojennej oraz życie pewnych subkultur oraz ich dialekty, Praga Gada Wiechem będzie jedną z najciekawszych pozycji na naszym rynku. Wyrywkowe, ale ciekawe scenariusze, rewelacyjna oprawa graficzna i liczne przypisy sprawiają, że komiksy te czyta się z przyjemnością. Ich jedyną wadą jest dostępność, ponieważ tytułu nie da się nabyć niemal nigdzie, więc niestety dla wielu zostanie nieosiągalnym obiektem pożądania.
Nasza ocena: 7/10
Mało komiksów powstałych na potrzeby edukacyjne posiada walory estetyczne. Praga Gada to seria, która ma na celu zachowanie pewnych elementów przeszłości. Robi to jednak w udany sposób. Twórcy słusznie bowiem założyli, że im komiks piękniej i profesjonalniej wykonany, tym chętniej czytelnicy po niego sięgną.Fabuła: 6/10
Bohaterowie: 6/10
Warstwa wizualna: 8/10
Wydanie: 8/10