Site icon Ostatnia Tawerna

Jak dbać o siebie nawzajem – recenzja komiksów z serii „Smerfy i Świat Emocji” – „Smerf, który śmiecił” oraz „Smerf, który stracił przyjaciela”

W Wiosce Smerfów żyje rodzina – małe, niebieskie postaci znają swoje obowiązki, ale i pomagają sobie w trudnych sytuacjach. Nad porządkiem czuwa natomiast Papa Smerf – szef nad szefami! Najnowsze komiksy wydane w serii Smerfy i Świat Emocji ukazują kolejne problemy, z jakimi mogą zmagać się najmłodsi. Zerknijcie!

Kto przyrody nie szanuje, ten na karę zasługuje

Im więcej słońca, tym więcej Smerfów urządza różne gry i zabawy na świeżym powietrzu. Na łonie natury wszystkie aktywności sprawiają dużo radości! Jest jednak jeden Smerf, który nie docenia tego, co go otacza – śmieci, brudzi i wyrzuca niebezpieczne przedmioty gdzie popadnie. Mimo że inni mieszkańcy wioski zwracają mu uwagę, on nic sobie z tego nie robi. Lektura komiksu pokaże, jakie czynniki mogą wpłynąć na upartego Smerfa i czy zmiana podejścia jest możliwa. Jedno jest pewne – dbania o przyrodę warto się nauczyć! W rozpoczęciu dyskusji o środowisku może pomóc poradnik dla rodziców Diane Drory (wzbogacony o opinię psycholożki dziecięcej), gdzie wyjaśniono trudne słowa wiążące się z dbaniem o to, co nas otacza. Zaproponowane zostały również sposoby dbania o środowisko – Smerfy pokazują nam na przykład, jak ważne jest zbieranie śmierci. Swoimi radami dzieli się również z czytelnikiem Papa Smerf. Zachęca on również do współpracy.

Co dzieje się po śmierci?

Tematyka drugiego komiksu – Smerf, który stracił przyjaciela – jest dużo bardziej złożona. Strata przyjaciela to jego odejście – śmierć. Jeden z niebieskich bohaterów – Smerf Wędkarz – podczas łowienia ryb nawiązuje relację z pięknym motylkiem. Nie krzywdzi on zwierząt (nawet ryby po złowieniu od razu wypuszcza), więc jego naturalną reakcją jest zaopiekowanie się stworzonkiem. Niestety, jak powszechnie wiadomo, owady żyją krótko – kilka dni, tygodni… Relacja, która rodzi się między Smerfem Wędkarzem a motylem, nie może więc trwać wiecznie. Diane Drory w poradniku dla rodziców zadaje trudne pytania: „Czy ty też czasem myślisz o tym, co się dzieje po śmierci? Co to znaczy umrzeć? Czy ludzie muszą umierać? Czy można powrócić z martwych? Czy wiemy, kiedy umrzemy? Czy to boli, gdy jest się martwym? Czy smutek po czyjejś śmierci jest zły? Czy śmierć jest zaraźliwa? Czy jeśli jesteśmy na kogoś bardzo źli, ta osoba może umrzeć? Dokąd idziemy po śmierci? Czy gdy ktoś umiera, całkowicie znika? Jak nie zapomnieć o zmarłej osobie?”. Przywołałam wszystkie pytania, które pojawiły się w komiksie, ponieważ ich szczegółowość budzi moje wątpliwości, ale z drugiej strony… odpowiedzi analityczki są krótkie i spójne, nie narzuca ona poglądów ani rodzicom, ani dziecku. Sugeruje, wyjaśnia, kieruje. Odpowiednia praca rodzica z dzieckiem podczas lektury komiksu pozwoli lepiej zrozumieć ból po śmierci osoby bliskiej.

Ważne przesłanie

Smerfy i Świat Emocji to jedna z moich ulubionych serii i chętnie polecam ją rodzicom. Lektura zeszytów ułatwia najmłodszym uświadomienie sobie i wyjaśnienie, co powoduje pewne nieprzyjemne emocje. Pozwala odkryć i nazwać źródło problemu, a także uczy, jak sobie radzić z przeciwnościami losu. Oba zeszyty – Smerf, który śmiecił oraz Smerf, który stracił przyjaciela – oparte są na scenariuszach Falzara i Thierry’ego Culliforda, narysowane przez Antonello Dalenę, z kolorami Paola Maddaleniego. Piękna szata graficzna, estetyczne wydanie i wartościowa treść powinny skłonić niejednego rodzica do zakupu. Ja polecam.

Nasza ocena: 9/10

Jak radzić sobie z trudnymi tematami? Najpierw przeczytajcie komiks(y)!

Fabuła: 10/10
Bohaterowie: 8/10
Oprawa graficzna: 10/10
Wydanie: 8/10
Exit mobile version