Site icon Ostatnia Tawerna

Herosi z pazurem, czyli 7 superbohaterów inspirowanych zwierzętami

Zwierzęta od zawsze inspirowały ludzi, ich umiejętności niejednokrotnie przekraczają nasze, choć to my posiadamy status gatunku, który odniósł największy sukces ewolucyjny. Przyznajmy sami przed sobą, że choć jesteśmy inteligentni i zaradni, to nie możemy się pochwalić dużą sprawnością, olbrzymią siłą, ponadprzeciętną prędkością, zdolnością do samodzielnego lotu, kłami czy pazurami. Kot jest zwinny i szybki, mrówka podnosi obiekty kilkukrotnie cięższe od niej samej, średni pies dogoni nas z łatwością, o lataniu nawet nie wspomnę. Nic więc dziwnego, że ludzie zaczęli fantazjować o posiadaniu cech zwierzęcych, które mogłyby zwiększyć ich osiągi, oczywiście w świcie realnym ciężko jest modyfikować skutki milionów lat ewolucji, ale rzeczywistość fantastyczna to coś zupełnie innego! Dziś chciałabym wam przedstawić kilku najbardziej rozpoznawalnych superbohaterów, mających szanse, by iść w konkury z przeróżnymi przedstawicielami fauny.

Czarna Pantera

Nie bez powodu pierwszy z wymienionych to właśnie ten bohater, w końcu możemy spotkać go teraz w kinach i bliżej przyjrzeć się jego aparycji oraz umiejętnościom. Trzeba przyznać, że facet dysponuje całym arsenałem nadludzkich zdolności – niezwykle zwinny, wytrzymały i szybki, posiada wyostrzone zmysły i jest znakomitym tropicielem oraz łowcą, zupełnie jak zwierzę, na którym go wzorowano.

Czarna pantera to oczywiście nie osobny gatunek, a nazwa lampartów plamistych (Panthera pardus) lub jaguarów amerykańskich (Panthera onca), występujących w odmianie melanistycznej. W przypadku Czarnej Pantery, jego zwierzęcym pierwowzorem jest zdecydowanie ten pierwszy zwierz, gdyż postać ta pochodzi z Afryki. Lamparty to średnie koty, czwarte pod względem wielkości. Są terytorialnymi samotnikami, którzy na czas łowów najczęściej wybierają noc. Znakomici myśliwi, choć zdecydowanie nie figurują na szczycie łańcucha pokarmowego — lwy, hieny, a nawet grupa pawianów potrafią je zmusić do oddania zdobyczy. Dużo czasu spędzają na drzewach, gdzie wciągają swoje ofiary, by w spokoju się nimi „nacieszyć”, pozwala im na to niezwykła siła, dzięki której mogą wnosić wysoko zwierzynę większą i cięższą od siebie.

 

Spider-Man

Peter Parker potrafi wytwarzać pajęczynę, chodzić po ścianach, jest silny (w swojej skali pająki to dosyć mocarne stworzonka), ma niesamowity refleks oraz… Pajęczy zmysł, który nie występuje u pająków, ale rozumiem, że to pewne nawiązanie do ich umiejętności związanych z wyczuwaniem wibracji sieci, gdy wpadnie w nią owad. W tym przypadku raczej nie widzę sensu, by się bardziej rozpisywać, gdyż każdy z nas miał do czynienia z pająkami (oraz przez to, że wątek związany z tym bohaterem zostanie w późniejszym czasie rozwinięty). Pozostawię was jednak z pytaniem: czemu Spidey swoją pajęczynę wystrzeliwuje z nadgarstków, a nie, no wiecie… z „odwłoku”?

Batman

Wymierzanie sprawiedliwości nocą, peleryna, która nie dość, że pozwala na szybowanie, to jeszcze świetnie wygląda, kryjówka w jaskini i ta aura tajemniczości. Możliwe też, że na starość nieco oślepnie, wtedy podobieństwo wzrośnie jeszcze bardziej! Nietoperze to niesamowite zwierzęta, zna je każdy, ale nie każdy zastanawia się nad ich wyjątkowością. To jedyne ssaki, dysponujące umiejętnością czynnego lotu. Na Ziemi żyje obecnie wiele gatunków tych osobliwych stworzeń, niektóre zgodne są z większością naszych wyobrażeń — niewielkie, ciemne kulki szybujące na błoniastych skrzydłach, dysponujące słabym wzrokiem, inne natomiast są całkiem spore, bardziej kolorowe i całkiem dobrze widzą.

Nietoperze żywią się owadami, owocami, kwiatami i liśćmi, niektóre rozsmakowały się również w wampirzym przysmaku –  krwi (Desmodus rotundus, Diaemus youngiDiphylla ecaudata, na szczęście nie gustują w ludziach). Myślicie, że od czasu do czasu Batmanowi zdarza się zjeść ćmę? Na pewno dodałoby mu to jeszcze większej wiarygodności.

 

Ant-Man

Zapewne większość z was uśmiecha się teraz z politowaniem, ale ja uważam, że Ant-Manowi należy się szansa! Rzeczywiście jest to nieco komiczna postać i w porównaniu z innymi superbohaterami nie wypada idealnie, ale owady, z których zaczerpnięto inspirację do stworzenia go, są niezwykłe, pomimo swych niewielkich rozmiarów.

Mrówki to zwierzęta idealnie zorganizowane, pracowite, a każda z nich doskonale zna swoje miejsce w hierarchii kolonii. Najliczniejsze w gniazdach mrówek, czyli mrowiskach, są robotnice – samice z nierozwiniętymi narządami rozrodczymi, łatwo je odróżnić od samców i samic zdolnych do rozrodu , ponieważ te pierwsze nie posiadają skrzydeł. Całą kolonią rządzi królowa matka, której jedynym zadaniem jest powiększanie kolonii. W Polsce żyje ponad sto gatunków mrówek, na całym świecie ponad  dwanaście tysięcy! Jeden z najbardziej agresywnych gatunków to Myrmecia gulosa – prymitywna, duża (3-4 centymetry), niesamowicie agresywna i jadowita (jej jad potrafi zabić człowieka). Uważa się, że spokrewniona jest z osami, na co wskazywać może obecność żądła i doskonały wzrok. Nikogo chyba nie zdziwi fakt, że występuje tylko w Australii.

 

Catwoman

Zwinna, szybka, niebezpieczna i urocza jednocześnie, taka właśnie jest Catwoman.

Psy mają panów, natomiast koty albo wielbicieli, albo wrogów. Chyba każdy wie, jaki status posiadały w starożytnym Egipcie i choć w miarę upływu wieków ich boski wizerunek został zatarty, to dalej władają ludzkimi umysłami — przecież małe kotki to najsłodsza rzecz w całym internecie, prawda? Spróbujcie jednak natknąć się w nocy na wielkie kocisko z błyszczącymi w ciemności ślepiami, gwarantuję szybsze bicie serca. 

Bestia

Oczywiście w tym przypadku nie da się przyporządkować jednego zwierzaka, ponieważ Bestia może zamienić się w dowolne stworzenie, nawet wymarłe. Moim zdaniem czyni go to prawdziwym królem zwierzopodobnych superbohaterów. To już nawet nie jest zapożyczanie cech dzikich bestii, a całkowita przemiana! W jednej chwili słodki szczeniak, a w drugiej olbrzymi tyranozaur z zębami wielkości bananów.

 

Wolverine

Ten superbohater słynie ze swoich pazurów i twardego charakteru, zupełnie jak jego zwierzęcy odpowiednik  — rosomak tundrowy (Gulo gulo). To ssak z rodziny łasicowatych, choć z wyglądu bardziej przypomina niedużego niedźwiedzia. Silny, nieustępliwy, odważny i wyposażony w długie i ostre pazury, potrafi wdawać się w walki z dużo większymi od siebie drapieżnikami (na przykład pumami lub wilkami). Gatunek ten jest dosyć słabo poznany, powodem tego stanu rzeczy są tereny, na jakich bytuje – tajga i tundra północnej Europy, Azji i Ameryki Północnej.

Który heros z przedstawionej siódemki podoba wam się najbardziej? Dajcie znać w komentarzach ?

Exit mobile version