Miyazaki na świat przyszedł 5 stycznia 1941 roku w japońskim Tokyo. Choć jego rodzice zajmowali się zarządzaniem fabryką samolotów wojskowych, to sam Hayao postanowił pójść w innym kierunku. Jego doświadczenie jako rysownika dotyczyło co prawda jedynie statków i samolotów, ale nie powstrzymało go to przed staniem się jednym z najsłynniejszych mangaków swoich czasów. Decyzję o karierze rysownika komiksowego podjął zainspirowany animacją Hakuja den, który był pierwszym obejrzanym przez niego kolorowym filmem.
Początek edukacji reżysera zakłóciła choroba matki, która przez 9 lat cierpiała na gruźlicę. W hołdzie dla niej powstała jedna z popularniejszych animacji Studia Ghibli – Mój Sąsiad Totoro. W 1959 roku ukończył studia na prestiżowym Uniwersytecie Gakushūin, uzyskując dyplomy z nauk politycznych oraz ekonomii. Przyłączył się tam także do młodzieżowego klubu naukowo-literackiego, będącego odpowiednikiem współczesnego stowarzyszenia wielbicieli komiksów.
Zaraz po studiach został zatrudniony w firmie Tōei Dōga, która zajmowała się tworzeniem animacji. Przydzielono go do pracy nad dwoma poważnymi projektami, którymi były Wanwan chūshingura i późniejszy serial telewizyjny Wolf Boy Ken. Był wówczas także jednym z twórców pełnometrażowego filmu animowanego o tytule Taiyō no ōji: Horusu no daibōken. W tym samym czasie zaczął spotykać się ze swoją współpracownicą, Akemi Ōtą. Razem stworzyli dwa filmy pełnometrażowe: Puss In The Boots oraz Sora tobu yūreisen. Para wzięła ślub w 1965 roku i doczekała się dwóch synów. Pozostają razem do tej pory.
W 1971 roku Miyazaki przeszedł do studia A-pro, skąd przeniósł się później do Zuiyo Pictures, by następnie trafić do firmy Telecom. W końcu, w 1984 roku, razem z dawnymi współpracownikami – Tahakatą i Suzukim – stworzył kultowe do dziś Studio Ghibli. Największym sukcesem Miyazakiego jest film Spirited Away: W krainie Bogów, który został nagrodzony Oscarem w 2003 roku. Równie popularny stał się także wspomniany już wcześniej Mój Sąsiad Totoro ze swoimi charakterystycznymi postaciami, rozpoznawalnymi na całym świecie. Studio Ghibli stworzyło również produkcje takie jak Ponyo, Księżniczka Mononoke, Podniebna Poczta Kiki, Ruchomy Zamek Hauru i wiele, wiele innych, niezwykłych filmów, z których każdy zasługuje na wyróżnienie.
Dołącz do dyskusji