Francis Ford Coppola urodził się 7 kwietnia 1939 r. w Detroit w rodzinie włoskich imigrantów. Talent artystyczny odziedziczył po rodzicach. Jego ojciec, Carmine, był muzykiem grającym z NBC Symphony Orchestra Arturo Toscaniniego. Matka zaś, Italia, była aktorką, która kiedyś występowała w filmach. W ślady rodzicielki poszła młodsza siostra Coppoli, Talia, zmieniając imię na Talia Shire i zagrała u boku Sylvestra Stallone w filmie Rocky. W wieku dziewięciu lat Francis został przykuty do łóżka chorobą Heinego-Medina, co pozwoliło mu na tworzenie przedstawień kukiełkowych dla własnej rozrywki i zatraceniu się w świecie fantasy. Po wyzdrowieniu zaczął kręcić filmy ośmiomilimetrową kamerą i magnetofonem. Gdy miał 15 lat przeczytał Tramwaj zwany pożądaniem, co odegrało kluczową rolę w jego zainteresowaniu teatrem.
W 1955 r. rozpoczął studia w dziedzinie sztuki dramatycznej w Hofstra College w Hempstead. Tam otrzymał stypendium w dziedzinie dramatopisarstwa. Jego miłość do kina była tak wielka, że kiedyś sprzedał swój samochód, aby zapłacić za 16-milimetrowy aparat, wyreżyserować własne zdjęcia.
Początki kariery Coppoli nie były kolorowe. We wczesnych latach sześćdziesiątych, gdy miał 10 dolarów tygodniowo na przeżycie, Francis dowiedział się w jaki sposób radzą sobie jego koledzy po fachu. To skłoniło go do podpisania kontraktu, w którym miał wyreżyserować film dla dorosłych. The Peeper zwrócił uwagę niskobudżetowego reżysera Rogera Cormana, który zatrudnił Coppolę do pracy przy swoich filmach jako specjalistę od wszystkiego. Silna etyka pracy Coppoli skłoniła Cormana do umożliwienia mu wyreżyserowania własnego dzieła. W rezultacie powstał Obłęd (1963), krwawy horror, który Coppola napisał w ciągu trzech dni i nakręcił za czterdzieści tysięcy dolarów.
Historia mafijnej rodziny Corleone w Ojcu chrzestnym zapewniła stałe miejsce w filmografii Coppoli. Po premierze w 1972 roku krytyków poruszyło przedstawienie amerykańskiego półświatka przestępczego. Film stał się sensacyjnym hitem również wśród kinomanów, a Ojciec chrzestny zdobył w tym roku Oscary. Coppola został zwycięzcą w kategoriach Najlepszy reżyser i Najlepszy scenariusz. Druga część serii z 1974 roku zapewniła mu kolejną statuetkę Oscara jako najlepszego reżysera 1974 roku. Natomiast dzięki Drakuli – horrorze z 1992 roku na podstawie powieści Brama Stokera otrzymał nagrodę Saturna za najlepszego reżysera.
Kolejnym projektem, nad którym pracował Coppola był Czas apokalipsy (1979), uznawany przez wielu krytyków za arcydzieło. Otrzymał nominację do kilku Oscarów i przyniósł spore zyski. W latach 60. i 70. XX wieku reżyser był centralną postacią ruchu filmowego Nowe Hollywood i jest powszechnie uważany za jednego z największych filmowców wszech czasów. Oprócz wielu wspaniałych filmów przyczynił się dostworzenia wielu filmów. W 1998 pomógł uruchomić pierwszy Festiwal Filmów Klasycznie Niezależnych w San Francisco w Kalifornii. Najlepsze życzenia z okazji 82 urodzin!
Dołącz do dyskusji