Site icon Ostatnia Tawerna

Fenomen Harry’ego Pottera – 10 powodów, przez które kocham tę serię

Nieważne czy jesteśmy fanami książek J.K. Rowling o młodym czarodzieju, czy też uważamy je za stek przeciętnie napisanych bzdur, ciężko nie przyznać, że seria osiągnęła niezwykły rozgłos i praktycznie każdy obecnie wie, kim jest Harry Potter. Jednak powstaje pytanie o to, na czym opiera się fenomen Harry’ego Pottera. 

Poniżej przedstawiłam dziesięć najważniejszych według mnie przyczyn tego zjawiska. Oczywiście nie zdziwię się, jeśli znajdziecie ich więcej. Co wyszczególniłam?

Zobaczcie sami.

1. Uniwersalność

Książki J.K. Rowling z pewnością są tekstami uniwersalnymi. Pierwsze tomy zostały skierowane do najmłodszych czytelników, którzy bez najmniejszego problemu mogą utożsamić się z głównymi bohaterami i choć przez chwilę poczuć, że magia istnieje. Wraz z kolejnymi częściami grupa docelowa zmieniała się, ponieważ  postaci dorastają i dlatego w tych częściach najlepiej odnajdzie się młodzież. Lecz to dopiero w ostatnich tomach zachodzi największa zmiana, ponieważ Harry, Ron oraz Hermiona muszą stawić czoła realnemu niebezpieczeństwu, które zagraża życiu ich samych oraz bliskim im osób. Dlatego też nawet starsi czytelnicy odnajdą przyjemność w zapoznawaniu się z przygodami czarodziejów.

2. Dobrze skonstruowane uniwersum

Z pewnością jest to jeden z najważniejszych powodów, dla których Harry Potter zyskał tak wielką sławę. Dla wielu odbiorców dobrze skonstruowane uniwersum to podstawa. Na wstępie zaznaczę, że nie do końca tyczy się to zgrania się ze sobą wszystkich nawet najmniejszych szczegółów, a raczej sposobu odbioru świata przez czytelników. Jeśli odbiorcy uwierzą, że takie realia mogłoby istnieć w naszym bądź równoległym świecie, a co ważniejsze, będą pragnęli, by tak się stało i aby się w nim znaleźli, bez wątpliwości można mówić o sukcesie na etapie tworzenia uniwersum

3. Atmosfera jak z bajki

Kolejna kwestia dotycząca naszych odczuć oraz silnie związana z emocjami. Nie powinniśmy bagatelizować ważności tych dwóch czynników, ponieważ są one nieodłączne przy poznawaniu nowych rzeczy, a do tych na pewno zalicza się zarówno czytanie książek, jak i oglądanie filmów. Atmosfera jest swoistego rodzaju uzupełnieniem, dzięki któremu wszystkie wątki splatają się, a jakiekolwiek szpary między nimi wypełniają, tworząc coś na kształt magii słów bądź obrazów.

4. Nacisk na wartości

W Harrym Potterze nie sposób nie zauważyć nacisku, jaki autorka kładzie na główne wartości, które liczą się w życiu człowieka. Przyjaźń, miłość, lojalność, oddanie, sprawiedliwość. Zestawia je wraz z całą gamą złych zachowań, pokazując, co jest dobre, a co niekoniecznie. Tym samym zaznacza, że ludzie, nawet ci, których uważa się za złych, nie zawsze są tacy z własnej woli. Ten sposób ukazania bohaterów również wpływa korzystnie na odbiór książki, ponieważ są oni bardzo realni, a tym samym łatwiej nam w nich uwierzyć.

5. Silny przeciwnik

Oczywiście mam tu na myśli Voldemorta, który, mimo licznych porażek, stale się po nich podnosił i nadal kierował swą uwagę na określony priorytet. Co więcej, właśnie dzięki porażkom dostrzegamy jego prawdziwą siłę, ponieważ autorka pokazała, do czego jest zdolny, aby osiągnąć upragniony cel. Ponadto postawione przez niego przed Harrym przeszkody, jak Horkruksy, tylko utwierdzają w przekonaniu, że stanowi godnym przeciwnikiem dla Pottera.

6. Magia

Któż jej nie kocha! I w zasadzie można by zakończyć na tym stwierdzeniu, a jednak chcę dodać coś jeszcze. Magia w Harrym Potterze została przedstawiona w sposób przystępny oraz łatwo przyswajany dla większej grupy odbiorców, dzięki czemu nawet osoby stricte nie interesujące się fantastyką były skłonne sięgnąć po pozycje J.K. Rowling.

7. Przedstawienie bohatera w młodzieńczym wieku

Jest to bardzo istotny czynnik. Nie dość, że, jak wspomniałam na początku, odbija się on pozytywnie na uniwersalności tekstu, to w dodatku pozwala nam zaobserwować pełną przemianę bohaterów. A taki obrót rzeczy jest naprawdę ciekawy. Ponadto możemy również zaobserwować warsztat autorki i dostrzec różnice pomiędzy pierwszym tomem a ostatnim.

8. Pewne dobre zakończenie

Tak naprawdę nieważne, co by się nie działo w Harrym Potterze, zawsze miałam pewność, że wszystko skończy się dobrze, Powiem więcej, wiedziałam, że musi się tak skończyć, ponieważ inaczej cała seria przestałby być dla mnie tak bardzo kojący i niosący naukę, że cokolwiek by się nie stało i tak sytuacja wróci do normy. Harry Potter to cykl, który podnosi na duchu.

9. Snape

Świetnie wykreowany bohater, dzięki niemu w książce pojawiło się całkiem sporo niespodziewanych zwrotów akcji. Poprzez początkowe wykreowanie Snape’a na zły charaktery, ciężko jest nam chociażby pomyśleć o tym, że mógł on tak naprawdę być postacią pozytywną, tak wiele wnoszącą do fabuły.

 

10. Love story

Jak w każdej poczytnej pozycji naszych czasów, wątek miłosny jest obowiązkowy. Mówię oczywiście o książkach, które celują w kobiety jako grupę docelową oraz młodzież. Również i tutaj wielokrotnie pojawiał się wątek miłosny, jednak budzącym największe kontrowersje był związek Hermiony i Rona, ponieważ wielu fanów uważa, że Hermiona powinna być z Harrym.

 

Tak naprawdę najważniejsza w odbiorze książki jest przyjemność, jaką niesie jej czytanie, a seria Rowling na pewno wiele osób zabrała w niezapomnianą podróż po zaczarowanym świecie.

Exit mobile version