Site icon Ostatnia Tawerna

Fantastyka na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Trwa festiwal filmowy w Gdyni. Wśród produkcji walczących o Złotego Lwa i Złoty Pazur nie zabrakło produkcji fantastycznych.

Chociaż w powszechnej opinii polskie kino może kojarzyć się wyłącznie z realistycznymi dramatami oraz patriotycznymi produkcjami historycznymi, Polska ma całkiem spory dorobek filmów fantastycznych. Znalazło to odzwierciedlenie w programie gdyńskiego konkursu.O festiwalowe nagrody rywalizować będą między innymi:

Człowiek z magicznym pudełkiem – reż. Bodo Kox

Niezwykła komedia o podróżowaniu w czasie i miłości potrafiącej pokonać wszelkie granice czasoprzestrzeni. Warszawa, rok 2030. Wydawać by się mogło, że dla Adama lepsze jutro było wczoraj… Dotknięty amnezją niewiadomego pochodzenia bohater musi zacząć wszystko od nowa. Przeprowadza się i rozpoczyna pracę w korporacji. W firmie Adam poznaje atrakcyjną Gorię, którą jest totalnie oczarowany. Początkowo dziewczyna opiera się jego zalotom, uparcie twierdząc, że nie jest w jej typie. Gdy jednak romans nabiera rumieńców, chłopak dokonuje niebywałego odkrycia. W swoim nowym mieszkaniu znajduje stare radio, które nadaje audycje z lat 50. Okazuje się, że odbiornik emituje również fale umożliwiające teleportację. Podczas jednej z podróży Adam „utyka” w 1952 roku. Zaniepokojona nieobecnością ukochanego Goria podejmuje się fascynującej, ale i niebezpiecznej misji sprowadzenia go z powrotem.

 

TodMachine – reż. Bogusław Kornaś

Film fabularny w konwencji kina niemego z odniesieniami do ekspresjonizmu niemieckiego oraz elementami kina sci-fi i horroru.
Budowa Maszyny, która pomoże Miastu pokonać wroga i zakończyć wieloletnią wojnę, zbliża się ku końcowi. Inżynierowie gorączkowo dokonują ostatnich testów mocy Maszyny. Zafascynowani ideą, że człowiek potrafi stworzyć coś dorównującego dziełu Boga, nie dostrzegają zagrożeń. Praca nad Maszyną pochłania ich całkowicie. Tajemniczy mnich przestrzega inżynierów, że serce Maszyny obróci się przeciwko ludziom. W gronie konstruktorów rodzą się konflikty, a przyszłość przedsięwzięcia staje pod znakiem zapytania, gdy w tajemniczych okolicznościach zaczynają ginąć inżynierowie. Coraz bardziej niepokojąco zaczyna się też zachowywać córka głównego konstruktora.

Do Konkursu Głównego 42. FPFF. zakwalifikowało się w sumie siedemnaście filmów. Będą one rywalizować o Złote Lwy oraz o pozostałe nagrody regulaminowe i pozaregulaminowe. W Konkursie Inne Spojrzenie walczy siedem tytułów.

Exit mobile version