Futurysta, wizjoner, pisarz — Stanisław Lem 12 września 2020 roku obchodziłby swoje 99-te urodziny.
Fani fantastyki czerpią z wizji Stanisława Lema, więc by uczcić urodziny pisarza organizatorzy Festiwali Fantastyki Cytadela i Festiwalu Twierdza zaplanowali trzy spotkania od 9 do 11 września. Wystąpią wtedy znawcy twórczości Lema — Jakub Palm oraz Agnieszka i Piotr Górscy. Będą mówić o najważniejszych dziełach pisarza, jego postulatach dotyczących wykorzystania między innymi neurotechnologii w celu wyeliminowania ludzkich ograniczeń oraz apokaliptycznych wizjach Lema. Ze względu na pandemię spotkania odbędą się w formie online i będą prowadzone z profilu Cytadeli na Facebooku, wstęp na wydarzenia jest wolny.
„W tym roku, ze względu na ogłoszoną pandemię odwołaliśmy oba festiwale. Nie odbyły się panele dyskusyjne, konkursy cosplayowe, koncerty czy gry fabularne RPG-i i LARP-y, które co roku cieszą się dużą popularnością. Z okazji urodzin Lema chcemy, więc spotkać się wirtualnie, by porozmawiać o tej fantastycznej kulturze i sztuce” – mówi Dorota Filipczak-Brzychcy, założycielka i prezes Fundacji Szalonego Kapelusznika, twórczyni i organizatorka Festiwali Fantastyki Cytadela i Twierdza.
Pierwsze e-spotkanie pod tytułem „Dwie wizje transhumanizmu. Stanisław Lem kontra Golem XIV” zaplanowane jest na środę 9 września na godzinę 19:30 i poprowadzi je Jakub Palm — futurolog, absolwent filozofii i historii, współorganizator międzynarodowego cyklu „Filozofikon. Konwent i Konferencja Naukowa”.
Drugie spotkanie odbędzie się w czwartek 10 września o godzinie 19:30 w formie panelu dyskusyjnego, który poprowadzi Dorota Filipczak-Brzychcy. Gośćmi będą Agnieszka i Piotr Górscy.
Prelegenci skupią się na temacie Stanisława Lema jako pisarza, futurysty, wizjonera i będą analizować jego wpływ na współczesną kulturę i sztukę. W przeddzień urodzin Lema, czyli 11 września o godzinie 19:30 Anna Górska wraz z mężem Piotrem Górski w ramach zamknięcia cyklu spotkań poprowadzą prelekcję o tytule „Apokalipsy Lema”. Będą rozmawiać o końcach świata przedstawionych w utworach Lema, zarówno tych ziemskich, jak i kosmicznych. Podejmą próbę odpowiedzi na pytania: co je łączy, co autor chciał przez nie powiedzieć i najważniejsze, czy Lem sam przeżył apokalipsę.
Oprócz wirtualnych spotkań fani fantastyki podjęli się ekranizacji jednego z opowiadań Lema „Maska”, które zainspirowało ich do twórczości z pogranicza filmu i teatru.
Weźmiecie udział w wydarzeniu?