13-go października nakładem wydawnictwa Egmont do sprzedaży trafił album „Emilka Sza. Jak wiele to nic?”. Urzekająca i pełna absurdalnego humoru historia pokazuje, że świat można też postrzegać w nietypowy, niekonwencjonalny sposób.
Tytułowa bohaterka komiksu, Emilka Sza, jest mimem i mieszka w niewidzialnym domu. Dziewczyna ma śnieżnobiałą skórę, dumnie milczy o fakcie, że w życiu nie wydała dźwięku i przyszła na świat w szpitalu, który widziała tylko ona. Emilka przyjaźni się z Natalią, niewidomą gitarzystką lekkoduchem. Emilka zadziwia wszystkich… z wyjątkiem Mai, drugiej przyjaciółki Natalki, która robi się o Emilkę śmiertelnie zazdrosna. A przynajmniej do chwili, gdy dostrzega w jej talentach szansę na szybkie pieniądze. Co z tego wyniknie?
Emilka Sza. Jak wiele to nic? to obyczajowa komedia w konwencji magicznego realizmu. Album o przygodach Emilki to propozycja dla wszystkich, którzy szukają w komiksach czegoś nowego i świeżego. Znajdziecie tu humor, który jest miejscami abstrakcyjny i skłaniający do niestandardowego i kreatywnego myślenia.
Tak o albumie mówi scenarzysta, Maciej Kur.
Komiks uczy doceniać to, co inne i odmienne. Jest też rzadkim przykładem polskiego komiksu, którego bohaterowie to osoby z niepełnosprawnościami: Natalia nie widzi, Emilka nie mówi, ale nie przeszkadza im to w przyjaźni, stanowią zgrany duet i uzupełniają się nawzajem. Razem z resztą przyjaciół stanowią ekscentryczną gromadkę, która celebruje własną odmienność. Opowieść ma też kilka innych warstw, dzięki czemu ponowna lektura może sprawić, że przeczyta się ją zupełnie na nowo. Pełno tu szaleństwa, ale też ciepła i czułości. Ten album udowadnia, że nawet pustka jest piękna, gdy obejrzymy ją naszym sercem.
Wspomniany Maciej Kur ma na swoim koncie m.in. scenariusze do Kajko i Kokosz – Nowe Przygody oraz do animowanej adaptacji Kajka i Kokosza dla Netflixa. Rysunki wyszły spod ręki Magdaleny „Meago” Kani, specjalizująca się głównie w ilustracjach w stylu cartoonowym i azjatyckim. Oprócz komiksów pracowała ona też w branży gier komputerowych (m.in. przy portach takich tytułów jak Ultra Street Fighter, Tales of Zestiria oraz Dark Souls: Remastered).