Site icon Ostatnia Tawerna

Dlaczego multipleksy nie otworzą się od 12.02?

Jak zapowiadają największe sieci kinowe nie możemy liczyć na szybki powrót do seansów kinowych. Od 12.02.2021r. otworzy się za to wiele kin studyjnych.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 5.02.2021 premier Mateusz Morawiecki zapowiedział luzowanie obostrzeń w gospodarce. Na razie, warunkowo, od 12 lutego 2021 na dwa tygodnie zostaną otwarte w warunkach reżimu sanitarnego i do 50 procent obłożenia dostępnych miejsc kina, teatry, filharmonie, opery oraz hotele.

Największe kina jeszcze pozostaną zamknięte.

Jak możemy przeczytać na Facebooku Kino Helios Polska:

Drodzy Widzowie, tak jak Wy, nie możemy się doczekać powrotu filmowych emocji. Niestety, nie wznowimy działalności 12 lutego. Potrzebujemy czasu, aby jak najlepiej przygotować się do ponownego otwarcia, dlatego prosimy Was o jeszcze trochę cierpliwości. O konkretnej dacie otwarcia, a także repertuarze będziemy Was informować na bieżąco.

W podobnym tonie oświadczenie wydało Cinema City Poland. Kina tej sieciówki również pozostaną zamknięte.

Naszym priorytetem niezmiennie jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim widzom i pracownikom a także dostarczenie rozrywki na możliwie najwyższym poziomie. Kino to najlepsze filmy na wielkim ekranie, ulubione przekąski i jedyna w swoim rodzaju, niepowtarzalna atmosfera. Dlatego robimy co w naszej mocy, aby wraz z otwarciem kin móc Wam to wszystko zapewnić.

Czekamy na oświadczenie sieci Multikino Polska. Na stronie kina widnieje tylko informacja, którą opublikowano po konferencji 5 lutego.

Jak wiecie, kina mogą zostać otwarte od następnego piątku, tj. 12 lutego. Jest to otwarcie warunkowe, z zaznaczeniem, że po 2 tygodniach decyzja ta może być cofnięta. Działalność kinowa to łańcuch zależności, m.in. między dystrybutorami i kinami. Dlatego, aby podjąć decyzję o otwarciu naszych kin, musimy zapoznać się z rządowym rozporządzeniem oraz skonsultować się z dystrybutorami filmowymi.

Co wpłynęło na decyzję właścicieli multipleksów wyjaśnił Tomasz Jagiełło, prezes kin sieci Helios Polska:

Ponowne uruchomienie 50 kin w całej Polsce w zaostrzonym reżimie sanitarnym jest trudną logistycznie i kosztowną operacją – nie ma możliwości przeprowadzenia jej, jak powiedział premier, warunkowo na dwa tygodnie. To absurdalna propozycja, której kosztów mogą nie udźwignąć operatorzy kin. Otwarcie kin wymaga przede wszystkim przygotowania repertuaru i rozmów z dystrybutorami filmowymi, a następnie promocji wprowadzanych na ekrany tytułów, a na to potrzeba minimum około czterech tygodni.

Na czym zarabia się w polskim kinie?

W dużym stopniu na popcornie i nachosach, ale odnosząc się do polskich produkcji również na dobrze skrojonych komediach romantycznych i solidnych filmach sensacyjnych. Najważniejszym elementem w kinie jest dobrze dobrany repertuar. Na pewno nie może zabraknąć w nim nowości, na które wszyscy kinomanii czekają. Powinny się również pojawiać przeglądy czy dodatkowy repertuar przygotowany specjalnie dla bardziej wymagającej publiczności. Jednakże za każdy film kino musi płacić i nie zawsze może sobie pozwolić na wykupienie wszystkich interesujących go tytułów. Tym bardziej, że dystrybutor stawia warunki, jak długo i w jakich godzinach film ma być grany. Takie obostrzenia bywają dotkliwe, dla kin dysponujących tylko jedną salą.

Co zawiera cena biletu do kina?

W cenę biletu wchodzi 8% podatku VAT, 1,5% przekazywane jest do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej natomiast 2,1% do ZAIKS i ZAPA. Reszta kwoty dzielona jest zgodnie z wcześniejszą umową między kino a dystrybutora. W kinie pozostaje około 50% ceny biletu. Dystrybutor oprócz ponoszenia opłat licencyjnych i promocji filmu, część kwoty oddaje producentowi filmu.

Dodatkowe przychody.

Sprzedaż biletów na seanse nie musi być jedynym źródłem dochodów kina, dodatkowo może ono czerpać zyski z wyświetlania reklam, sprzedaży popcornu czy innych przekąsek, a także wynajmując salę kinową na równego rodzaju imprezy, konferencje czy pokazy zamknięte.

Kina często organizują dla swoich widzów promocje cenowe, które zwykle odbywają się w dniach i godzinach najniższej frekwencji. Takie promocje zachęcają widzów do ponownego odwiedzenia kina.

Co będzie dalej?

Z uwagi na pozostawanie w reżimie sanitarnym 50%, maksymalnego zapełnienia sal kinowych oraz zakaz sprzedaży przekąsek prawdopodobnie wszystko odbije się na… widzach. Należy spodziewać się nieuchronnej podwyżki cen biletów do kina. Seanse będą odbywać się z nakazem zasłaniania ust i nosów. Pytanie kiedy otworzą się kina? Trudno powiedzieć. W pierwszej kolejności będzie potrzebny dobór repertuaru. Na szczęście coraz więcej optymistycznych wiadomości otrzymujemy od kin studyjnych.

Gdzie od 12.02.2021r. obejrzymy film w kinie?

Warszawa

Kraków

Wrocław

Katowice

Poznań

Exit mobile version