W ludzkim umyśle drzemią demony. Jedne są małe, inne duże, ale wszystkie jednakowo niebezpieczne. Kiedy taki demon dojdzie do głosu, może dojść do rzeczy strasznych. O takich właśnie momentach traktuje Psychoza Roberta Blocha. Zapraszam!
A imię moje Norman…
Psychoza nie jest powieścią fantastyczną, w żaden sposób. Jest to utwór psychologiczny, podszyty warstwą detektywistyczną. Miejsce akcji to USA, lata 50. XX wieku. Na początku powieści poznajemy Normana, kawalera w średnim wieku, który wespół z matką prowadzi przydrożny, podupadający motel. Jest on totalnie zdominowany przez swoją rodzicielkę i nie potrafi wyzwolić się spod jej wpływu. Mimo to wydaje się on być w porządku aż do pewnej feralnej, deszczowej nocy. Do motelu przybywa Mary Crane, młoda dziewczyna, która zmierza do Fairvale, aby odwiedzieć ukochanego Sama Loomisa, właściciela sklepu z artykułami metalowymi. I znika bez śladu. Nikt nie wie, co się stało. Jej siostra Lila rozpoczyna własne śledztwo, a wspiera ją właśnie Sam. To, co odkryją zatrzęsie świadomością ludzi w sennym Fairvale.
Każdy z nas jest swego rodzaju psychopatą…
Psychoza to książka wybitna. Mimo lat nie straciła na świeżości, a tematy w niej poruszone są dziś jeszcze bardziej aktualne. Kiedy podnosimy dyskusje o tożsamości płciowej, o stanie ludzkiej psychiki to można spokojnie odwołać się do utworu Blocha i pokazać, że w każdym z nas drzemią różne demony. Czytając tę książkę, wnika się w głąb myśli i odczuć autora oraz zaczyna się pojmować, dlaczego mistrz suspensu Hitchcock podjął się ekranizacji tego utworu. Postacie są niezwykle wyraziste oraz w jakiś sposób uniwersalne. Można się z nimi spokojnie utożsamiać. Autor wykazał się fenomenalną lekkością pióra. Czytało mi się tę książkę niezwykle przyjemnie, mimo iż traktuje ona o tematach ciężkich i dość kontrowersyjnych. Niemniej warto.
Cienka, ciężka książka
Wydanie Psychozy robi ogromne wrażenie (wiadomo, miałem egzemplarz recenzencki, ale jednak). Nie dość, że tłumacz zrobił naprawdę świetną robotę, to jeszcze trzeba pochwalić rysownika za tak idealnie oddające tematykę i klimat powieści grafiki. W książce, poza właściwym tekstem, znajdziemy jeszcze posłowie, w którym poznamy odpowiedzi na pytanie o fenomen Psychozy oraz wiele ciekawostek odnośnie samego utworu. Wydawnictwo Vesper ponownie udowodniło, że potrafi wydawać pozycje klasyczne. Czapki z głów.
Podsumowując, jak na tak niewielką objętościowo książkę, Psychoza jest wyjątkowo ciężka. Nie tylko przez kaliber tematyki, ale i przez pióro autora, które maluje naprawdę sugestywne obrazy. Nie ma na co czekać, tylko lecieć do księgarni i kupować. Warto!
Nasza ocena: 10/10
Książka, którą absolutnie każdy powinien przeczytać. Polecam.Fabuła: 10/10
Bohaterowie: 10/10
Styl: 10/10
Wydanie i korekta: 10/10