Jest uznawana za jedną z najbardziej wpływowych kobiet Japonii. Jej mangi i opowiadania do dnia dzisiejszego cieszą się niesłabnącą popularnością wśród kolejnych pokoleń fanów.
Rumiko Takahashi urodziła się 10 października 1957 roku w japońskiej Niigacie. Całe życie kochała mangę, a kiedy uczęszczała do Niigata Chuo High School założyła szkolne stowarzyszenie miłośników mangi. W gimnazjum postanowiła uczynić z tworzenia mang swój zawód. Dwa lata później zadebiutowała opowiadaniem Katte Na Yatsura w magazynie Shonen Sunday, który przez resztę swojej kariery nazywała domem . Studiowała sztukę komiksową w japońskim college’u u Kazuo Koike, a także pracowała jako asystentka u Kazuo Umezu z Makoto-chan.
W 1978 roku wydano jej mangę Urusei Yatsura, która trwało do 1987 roku. Urusei Yatsura to historia młodego mężczyzny imieniem Ataru Moroboshi, który został wybrany do gry w berka z obcym imieniem Lum, a stawką jest los świata. Ataru udaje się wygrać, ale nieumyślnie prosi Luma o poślubienie go w trakcie.
Po Urusei Yatsura stworzyła kolejną bardzo udaną mangę. Maison Ikkoku została napisana z myślą o młodych dorosłych. Została wydana dla odmiany w Big Comic Spirits, a nie w Shonen Sunday. Ta seria rozpoczęła się w 1982 roku i przebiegała równolegle do Urusei Yatsura. Maison Ikkoku skupia się na perypetiach młodego ucznia, Yusaku Godai, który zakochał się we właścicielce mieszkania, Kyoko Otonashi.
1987 był ważnym rokiem w karierze Takahashi, ponieważ wtedy zakończyła tworzenie swoich dwóch słynnych mang. Urusei Yatsura i Maison Ikkoku zakończyły się odpowiednio po 34 i 15 tomach. Obie serie zapisały się bardzo dobrze i przez lata poprawiały zdolności pisarskie i artystyczne Takahashiego.
Gdy obie serie dobiegły końca, Takahashi rozpoczęła prace nad Ranma 1/2, serialem o nastoletnim mistrzu sztuk walki imieniem Ranma Saotome, który został przeklęty i zamieniał się w dziewczynę, gdy został spryskany zimną wodą. Ranma 1/2 okazała się najdłuższą serią. Składa się z 38 tomów i zakończyła się na początku 1996 roku.
Takahashi zaledwie kilka miesięcy po zakończeniu Ranma 1/2 rozpoczęła swoją kolejną serię, Inu-Yasha Sengoku Otogi Zoushi (Inu-Yasha A Feudal Fairytale) . Historia koncentruje się na młodej dziewczynie imieniem Kagome Higurashi, która spada ze studni i trafia do feudalnej Japonii. Tam spotyka pół-demona, pół-człowieka o imieniu Inu-Yasha i rozpoczynają poszukiwanie fragmentów zaginionego Klejnotu Shikona.
Takahashi miała również kilka opowiadań na przestrzeni lat, takich jak One lub W, Maris the Chojo i Firetripper (które zostały zebrane w Rumic World i Rumic Theatre), a także dłuższe krótkie prace z Sagi Mermaid, która dotyczy elementy nieśmiertelności i One-Pound Gospel historia miłosna skupiająca się na katolickiej zakonnicy i młodym bokserze.
Shonen Sunday, magazyn mangowy, w którym prawie wyłącznie prezentowane są prace pani Takahashi, zwykle co tydzień zawiera komentarze autorki. Pani Takahashi często opowiada o swojej ulubionej drużynie baseballowej (Hanshin Tigers), ulubionej grupie muzycznej (Shazna) wspomnieniach z dzieciństwa.
W ponad 20-letniej karierze Takahashi była uważana za pierwszą wielką kobietę, która pracowała przy komiksach dla chłopców i zdobyła tytuł „Księżniczki mangi”. Zdobyła nagrodę Shogakukan ,,New Comic Artist Award” w 1978 a także w 1994 nagrodę Inkpot Award w USA.
Do dzisiaj przyjaźni się z innym wielkim mangaką twórcą m.in kultowej serii Dragon Ball Akirą Toriyamą.