Site icon Ostatnia Tawerna

29 lutego – wyjątkowy, raz na 4 lata

Wyjątkowy, który zdarza się raz na cztery lata a urodzeni w tym dniu to prawdziwi szczęściarze. Jednym ze świętujących w tym dniu jest chociażby Superman.

Ostatnio na urodzinowe przyjęcie mogli zaprosić rodzinę i znajomych równe cztery lata temu. O kim mowa? Oczywiście o osobach, które na świat przyszły chyba w najbardziej oryginalnym czasie – 29 lutego. Rodzą się przecież raz na cztery lata, w roku przestępnym.

Co z urodzinami, które teoretycznie powinni obchodzić tylko raz na cztery lata? Okazuje się, że i w tym przypadku urodzeni 29 lutego nie powinni się czuć poszkodowani. Okazuje się, że często o ich urodzinach pamiętają osoby, z którymi już dawno nie utrzymują kontaktów. Jedni świętują 28 lutego, drudzy 1 marca a jeszcze kolejni dają ponieść się zabawie przez 2 dni.

 

Co ciekawe 29.02 to Dzień Supermana a w zasadzie dzień ustanowiony przez pisarzy i redaktorów jako oficjalną datę urodzin tego superbohatera. Dlaczego wybrali akurat ten dzień? Po pierwsze dla żartu gdyż Leap Day oznacza osobę przeskakującą wysokie budynki. Po drugie miało to tłumaczyć pozostawanie Supermana w znakomitej formie pomimo upływających lat. Superman nie jest jedynym superbohaterem obchodzącym w tym dniu urodziny. Kapitan Marvel i Little Orphan Annie z DC Comics również w tym dniu obchodzą swoje święto.

 

Rok, w którym luty ma 29 dni, nazywany jest rokiem przestępnym. Ziemski rok, czyli pełny obieg Ziemi dookoła Słońca, wynosi 365,2564 24-godzinnego dnia. Czyli każdego roku jest o jedną czwartą doby dłuższy niż wynikałoby to z kalendarza. Stąd konieczność dokładania, co cztery lata, jednego dnia. Jednak to nie jedyny problem. Są jeszcze różnice pomiędzy  tzw. rokiem gwiazdowym, który trwa 365,2564 doby i rokiem zwrotnikowym, który ma 365,2422 doby. Różnica pomiędzy nimi wynosi 26 sekund. Co to oznacza? Za ok. 3 tys. lat nasi potomkowie będą musieli w jakiś sposób „zgubić” jeden dzień w kalendarzu. Bo inaczej wszystko się pomiesza.

W XVIII wieku Szwecja, w której obowiązywał kalendarz juliański, chciała przestawić się na używany w reszcie Europy kalendarz gregoriański. Kalendarz juliański był wtedy przesunięty w stosunku do gregoriańskiego o 10 dni, więc planowano usunąć przez 40 lat 29 lutego z kalendarza. W roku 1700 tak zrobiono, ale w 2 następnych latach przestępnych (1704 i 1708) zapomniano. Dlatego w 1712 roku postanowiono przywrócić kalendarz juliański. By to zrobić, w 1712 dodano 30 lutego.

Ostatecznie Szwecja przeszła na kalendarz gregoriański usuwając 11 dni w roku 1753 na raz  – wtedy po 17 lutego nastąpił od razu 1 marca.

To nie jedyna „dziwna” data na przełomie lutego i marca. W angielskojęzycznej kulturze używa się 31 lutego jako przykładową datę, dla zaznaczenia, że jest ona zupełnie oderwana od rzeczywistości.

Niektóre programy komputerowe używają daty „0 marca” na oznaczenie ostatniego dnia lutego, niezależnie od tego, czy jest to rok przestępny czy nie.

Exit mobile version