Site icon Ostatnia Tawerna

10 filmów na Halloween dla tych, którzy nie lubią się bać

Magia, duchy i dynie. Specyficzny klimat Halloween wywołuje dreszcz na wielu plecach. Atmosfera święta oraz wydłużająca się pora nocna aż proszą się o maraton filmowy. A horrorów jest tyle, że ich miłośnicy nie powinni mieć problemu ze złożeniem repertuaru. Ale co oglądać, jeżeli nie przepada się tym gatunkiem?

Oto dziesięć filmowych propozycji na Halloween, które oszczędzą oczom widoku krwi, a sercu koziołków wywołanych strachem:

Totalna magia

Historia dwóch sióstr z rodu Owensów, ich życie wypełnione jest magią, jednak pozbawione romantycznej miłości. Klątwa ciążąca na nich sprowadza śmierć na każdego mężczyznę, w którym zakochają się ze wzajemnością. Czy po latach samotności i rozczarowań uda im się przełamać wiekowe przekleństwo?

W rolach głównych prześwietne Sandra Bullock i Nicole Kidman. Urokiem nie ustępują im Dianne Wiest oraz Stockard Channing w rolach ekscentrycznych ciotek wychowujących siostry w raczej niekonwencjonalnych sposób. Totalna magia to ciepły film o niekoniecznie złych czarownicach.

Hokus Pokus

W 1693 roku w Salem skazane zostają trzy wiedźmy. W ostatnich chwilach swojego życia jednak z nich wypowiada zaklęcie, dzięki któremu będą mogły powrócić w przyszłości na ziemię. Staje się to 300 lat później, dom czarownic staje się muzeum, a ich historia lokalną legendą. Trzy siostry muszą się odnaleźć we współczesnym świecie, a jednocześnie odszukać ofiarę, inaczej będzie to ich ostatnia noc pośród żywych.

Klasyka Disneya, który do tej pory gości na gifach i memach o czarownicach, a wizerunki Bette Midler, Kathy Najimy i młodziutkiej Sarah Jessici Parker przeszły na swój sposób do historii. Warto jednak wziąć pod uwagę lata jakie minęły od nakręcenia filmu oraz przygotować się na specyficzny klimat ówczesnych produkcji.

Miasteczko Halloween

Klasyka zarówna na Halloween jak i na Boże Narodzenie. Z pomysłu Tima Burtona, jednak w reżyserii Henry’ego Selicka. Dyniowy Król Jack po latach świętowania Halloween, zaczyna czuć się nieco znużony i spragniony nowej rozrywki. Postanawia zatem ukraść Boże Narodzenie i zorganizować je samemu. Jednak czy mieszkańcy znający tylko święto strachów podołają temu zadaniu?

Miasteczko Halloween, znane szerzej pod swoim oryginalnym tytułem jako The Nightmare Before Christmas, to świetna pozycja dla całej rodziny. Film stał się też marką samą w sobie, dzięki nietypowej warstwie wizualnej charakterystycznej właśnie dla twórczości Tima Burtona. A utwór This is Halloween skomponowany przez Danny’ego Elfmana jest już niemal hymnem Halloween.

Labirynt Fauna

Mała Ofelia przeprowadza się do domu brutalnego ojczyma. Pewnego dnia w zapomnianym labiryncie nieopodal spotyka fauna, który zdradza jej, że dziewczynka tak naprawdę jest zaginioną księżniczką baśniowego królestwa. Aby odzyskać swoje dziedzictwo musi podążać za jego wskazówkami i wykonać trzy zadania.

Jeden z pierwszych głośniejszych filmów Guillermo del Toro, które pomogły mu wypracować markę opowiadacza mrocznych baśni. Historia to nie tylko ciekawa estetycznie przygoda, ale również opowieść o obrzędzie przejścia. Zadania powierzane dziewczynce przez fauna można odczytać też w nieco bardziej metaforyczny sposób, otrzymując jednocześnie wskazówki dla młodych kobiet, pozwalających im dotrzeć w głąb siebie i stać się pełnowartościową dojrzałą kobietą.

Co robimy w ukryciu

Paradokumentalna historia trzech wampirów. Viago, Deacon, Petyr i Vlad zmagają się z współczesną codziennością Nowej Zelandii, jednocześnie usiłując zachować swoje wampirze tradycje. Czy łaknienie ludzkie krwi przy jednoczesnym pozostaniu niewykrytym to nadal ich główne zmartwienie? Czy współczesność postawiła przed nimi nowe wyzwania?

Filmowa kooperacja Taiki Waititi oraz Jemaine’a Clementa w reporterskiej konwencji jest jedyna w swoim rodzaju. Połączenie kiczu i groteski wprowadza pewną świeżość dla wymęczonych w ostatnim czasie wampirzych historii. Wszystko jest jednak świetnie wyważone i podlane sporą dawką humoru.

Ze śmiercią jej do twarzy

W showbiznesie i miłości wszystkie chwyty dozwolone. Rozumieją to dwie aktorki, coraz bardziej odczuwające lecące lata, na dodatek są odwiecznymi rywalkami, dlatego nie cofną się przed niczym, co pozwoli im wyprzedzić tę drugą. Tak dzieje się również, kiedy wchodzą w posiadania eliksiry nieśmiertelności. Niestety niesie to za sobą także pewne nieprzewidziane konsekwencje, szczególnie, kiedy ich rywalizacja wchodzi na całkiem nowy poziom.

Klasyczna czarna komedia z lat 90., dla niektórych obraz okropnego kiczu dla innych całkiem klawa rozrywka. Groteskowość obrazu podkreśla też ciekawa dynamika między trzema głównymi postaciami, granymi przez Meryl Streep, Goldie Hawn i Burce’a Willisa.

Mroczne Cienie

Barnabas Collins złamawszy serce wiedźmie, zostaje przemieniony w wampira i żywcem pogrzebany przez zrozpaczoną kobietę. Po blisko dwustu latach zostaje przypadkowo uwolniony, aby odkryć, że rodzinny majątek podupadł, a sama familia zamiast potęgi jest dysfunkcyjnym zlepkiem. Postanawia zatem wszystkimi swoimi wampirzymi siłami odbudować potęgę Collinsów.

Kolejny tytuł ze stajni Tima Burtona. Okraszony klasycznym dla niego abstrakcyjnym humorem i estetyką będąca połączeniem barwnej groteski i szalonych lat 70. W roli głównej oczywiście Johnny Depp, któremu towarzyszy Michelle Pfeiffer, Helena Bonham Carter oraz Eva Green.

Czary-Mary

Za młodu bliźniaczki Olsen tworzyły odrębną, uroczą markę filmów. W Czary-Mary małe siostry muszą zmierzyć się ze złą ciotką Agathą, będącą jednocześnie czarownicą. Dziewczynki odkrywają, że kobieta zamknęła w lustrze swoją bliźniaczą siostrę Sofię, dlatego starając się o ocalenie rodzinnego domu, będą musiały jednocześnie spróbować uwolnić kobietę.

Urocza komedia na Halloweenowy wieczór z dziećmi, z pewnością jednak oczaruje również rodziców.

Szkoła czarownic

Sarah po śmierci matki przeprowadza się wraz z ojcem do Los Angeles, trafia także do nowej szkoły, w której poznaje dwie trzy rówieśniczki, równie zagubione i wyobcowane w świecie co ona. Po pewnym czasie Sarah odkrywa, że ma magiczną moc, co prowadzi cztery dziewczyny do pewnej nocy, w trakcie której postanawiają odprawić rytuał mający spełnić marzenie każdej z nich. Jak nietrudno się domyśleć nie wszystko poszło tak, jak chciały.

Przyjemna, chociaż trochę mroczna młodzieżowa produkcja, która zapewni chwilę rozrywki i sentymentalną podróż, jeżeli czasu liceum już za wami. Całość klimatu dopełnia muzyka skomponowana m.in. z kawałków Portsihead i Siouxsie and the Banshees.

Czarownice z Eastwick

Skupione na rodzinie i codziennej rutynie trzy bohaterki Alexandra, Jane i Sukie padają urokiem ekscentryka, który wprowadza się do tytułowego miasteczka. Kiedy one bawią się na coraz to wystawniejszych przyjęciach w jego posiadłości, w Eastwick zaczynają dziać się rzeczy dziwne i niewyjaśnione.

Klasyka klasyki. Jeżeli nie widzieliście Czarownic z Eastwick jest to pozycja zdecydowanie obowiązkowa. Mroczna komedia w świetnej obsadzie zgranej w wybitnym kwartecie: Miechelle Pfeiffer, Susan Sarandon, Cher oraz Jack Nicholson.

A jakie filmy Wy dodalibyście do tej listy?

Exit mobile version